Böcekleri ve Sivrisinekleri İç Mekanlardan Uzak Tutmak için En İyi Bitkiler

 

1/ Biberiye : Biberiye yetiştirmek için sadece küçük, güneşli ve kuru bir yere ihtiyaç vardır. Mutfakta kullanımının yanı sıra kokusu sivrisinekleri ve böcekleri etkili bir şekilde uzaklaştırır. Dallarını açıkta kalan cilde sürtmek sivrisinek ısırıklarını önleyebilir. Ayrıca biberiyeyi ızgarada veya ateş çukurunda yakmak doğal bir sivrisinek kovucu görevi görür

2/ Fesleğen : Taze fesleğen sadece yemeklerinizin lezzetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda yakındaki bitkilerin tadını iyileştirmek gibi bahçecilik faydalarına da sahiptir. En önemlisi doğal bir sivrisinek kovucu görevi görür.

3/ Limon Balsamı : “Citronellal” içeren limon balsamı, sivrisinekleri uzaklaştıran güçlü bir limon kokusu yayar, bu da onu sivrisinek karşıtı bitki seriniz için mükemmel bir seçim haline getirir.

4/ Lavanta : Sivrisinekler, insanların hoşuna giden kokular tarafından uzaklaştırılır; lavanta buna en iyi örnektir. El ve ayak bileklerinize lavanta yağı sürmek böcekleri, sinekleri ve sivrisinekleri etkili bir şekilde caydırabilir.

5/Yabani Nane : Araştırmalar yabani nane esansiyel yağının, özellikle “Nepetalakton”un sivrisinekleri caydırmada ticari böcek spreylerinden daha etkili olduğunu göstermektedir. O kadar güçlüdür ki benzer sonuçlar için DEET gibi geleneksel böcek öldürücülerle karşılaştırıldığında miktarın yalnızca bir kısmına ihtiyaç duyulur.