Mutfakta genellikle hepimizin evinde bulunan malzemeleri bir araya getirerek olağanüstü aşçılar olmasak bile harika yemekler elde edebiliriz. İşin sırrı, hayal gücü ve ev kilerinde asla eksik olamayacak temel malzemeler etrafında dönüyor.

Bu iki malzemeyi karıştırın

Dünyadaki tüm insanlar , çok fazla çaba harcamadan, her şeyin anahtarı olan sırları uygulayarak şefler gibi yemek pişirmek ister . Bilmeniz gereken ilk şey, ustalıkla yemek hazırlamak istiyorsanız çok spesifik aşamaları takip etmeniz ve ilk önce ilerlememeniz gerektiğidir.

Yapmanız gereken ilk şey, ihtiyacınız olan tüm malzemelerin elinizde olup olmadığını kontrol etmektir; bunların hepsi mükemmel kalitede ve iyi korunmuş olmalıdır. O zaman hazırladığınız yemeği zenginleştirmek için çok fazla hayal gücünüz ve sabrınız olmalı, doğru şekilde pişirmeli ve dikkatli ve orijinal bir şekilde tabaklamanız gerekir .

Bu basit kurallara saygı gösterirseniz, muhteşem sonuçlar elde edebilir ve ardından büyük memnuniyet vermeye hazır birçok güzel iltifat alabilirsiniz.

Özel bir tarif için iki malzeme

Öğle veya akşam yemeğinde misafirlere sunmak için gerçekten iyi ama bir o kadar da basit, kim bilir ne hazırlık veya çok fazla zaman gerektirmeyen bir yemek hazırlamak istiyorsanız, sadece 400 g durum buğdayı ununu bir araya getirin, buna ekleyin. kaşık şeker ve bir çay kaşığı tuz.

Daha sonra 8 gr kuru mayayı dökün ve tüm malzemeleri birleştirmek için iyice karıştırın. Aradaki fark hesaplanarak kuru maya, taze maya ile değiştirilebilir. Bu noktada hamura gizli malzemeyi , yani iyice yoğurmaya ve piştikten sonra bile yumuşaklığı korumaya yarayacak  200 ml Coca-Cola’yı ekleyebilirsiniz .

Son olarak, üç yemek kaşığı bitkisel yağ dökün ve karışımı önce bir kaşık veya çatalla, ardından doğrudan elinizle karıştırmaya başlayın. Az çok pürüzsüz bir hamur elde ettikten sonra üzerine biraz zeytinyağı sürün ve temiz, unsuz bir çalışma yüzeyinde yoğurmaya devam edin.

Hamurun mayalanması

Daha sonra her zaman bitkisel yağ kullanarak yağlanmış bir kaseye koyun ve karışımı oldukça sıcak bir yerde streç filmle kaplayarak bir saat dinlendirin. Belirtilen sürenin sonunda bir yumurta alın ve iyice çırpın.

Daha sonra artık kabarmış, başka hiçbir şeye benzemeyen yumuşak ve yumuşak olan hamuru alın, pasta tahtasını biraz yağla ıslatın ve eşit ağırlık ve büyüklükte üç somuna bölün. Bunların her biri, güzel bir orijinal örgü oluşturmak için kullanılacak kordonlar oluşturmak için iyi çalışır.

Birkaç adımda örgü nasıl oluşturulur?

Daha sonra üç ipi alın ve bunları yağla nemlendirilmiş bir hamur tahtası üzerinde dikkatlice iç içe geçirin. Örgü bitince başparmak ve işaret parmağınızla hamura bastırarak hem başını hem de sonunu kapatın ve bu kadar. Bu noktada pişirme kağıdını yerleştirdiğiniz fırın tepsisini hazırlayın, pişirmeye hazır olan örgünün üzerine yerleştirin, ardından çırpılmış yumurtayı alıp her tarafına fırçalamaya dikkat ederek üzerine sürün.

Bittiğinde, 180° sıcaklıktaki fırına 40 dakika kadar koyun ve bu kadar . Örgü sofraya son derece memnuniyetle getirilmeye, yumuşak, lezzetli, ekmek yerine lezzetli bir garnitürle yenmeye hazır. Daha basit veya daha iyi bir şey yok

ev