Bir yemek pişirirken, su sıçramasını ve taşmasını önlemek her zaman kolay değildir. Bunları hemen silmediğiniz sürece ocakta biriken lekelerin çıkarılması zamanla giderek zorlaşır. Tıkanmaları açmak için bazı hızlı ve kolay ipuçları.

En inatçı pişirme lekelerini bile zahmetsizce temizlemek için ocağınızın yeni gibi görünmesini sağlayacak birkaç doğal yöntem vardır.

pişirme lekeleri

Ocaktaki pişirme lekelerini çabucak çıkarmak için şaşmaz numaralar

Yemek pişirirken tencereden döküldüğünde veya tavadan fışkırdığında, ocaktan gelen ısı sonunda yanan noktalara yapışır. Emaye yüzeylerde ve paslanmaz çelikte etkili olan bu birkaç numarayı kullanmazsanız, bunları çıkarmak çok zor hale gelir. Ancak indüksiyonlu ocaklarda ve seramik ocaklarda bunlardan kaçınılmalıdır.

  • Ocakta pişirme lekelerini unla temizleyin

Hızlı ve zahmetsiz temizlik   için nemli bir bez üzerine az  miktarda un dökün ve ardından lekelere ve diğer yanık yiyecek izlerine karşı ovalayın.  Bu, kusursuz bir yüzey bulmak için yeterli olmalıdır.

un lekesi çıkarıcı

  • Sobayı kabartma tozu ve diş macunu ile temizleyin

Un gibi, kabartma tozu tozu da ocak üstleri de dahil olmak üzere çok sayıda yüzeyde harikalar yaratır. Mikrofiber bir bezi kabartma tozu ile emprenye edin ve yanmış kısımları temizleyin.

Etkisini arttırmak için  diş macunu ile birleştirebilirsiniz .  Bunu yapmak için az miktarda kabartma tozu ile nane diş macunu karıştırın. Maddeyi yemek artıklarına elle veya temiz bir bez kullanarak uygulayın, ardından eski bir diş fırçası ile ovmadan önce birkaç dakika etki etmesini bekleyin. Fırçanın kılları karışımın inatçı lekelere derinlemesine etki etmesine yardımcı olacaktır.

bikarbonat diş fırçası

  • Ocaktaki kabuklu yemek artıklarından kurtulmak için boraks tozu

Kabartma tozu gibi boraks tozu da bu tür inatçı lekeler üzerinde çok etkili bir şekilde çalışabilen bir temizlik maddesidir. En iyi şekilde yararlanmak için tozu su ve bulaşık deterjanı  ile karıştırın ve  bu karışımı mikrofiber bir bezle kabuklu lekelere uygulayın. Nemli bir bezle durulamadan önce bekletin. 

  • Set üstü ocağı plastik bir spatula ile temizleyin

Ocağınızın emayesinin korunmasına yardımcı olan plastik spatula, ısıyla kuruyan pişirme lekelerinde çok etkilidir. Aleti çıkarmak için yanmış noktanın tabanına ustaca ve sıkıca bastırın ve işiniz bitti. Bu yöntem, özellikle çıkarılması zor olan inatçı kalıntılar durumunda belirtilen tekniklere ek olarak da kullanılabilir.

Bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için, pişirme işlemi biter bitmez, kalıntı yüzeye yapışmadan önce, ocağı her zaman temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Fırın tepsisine alüminyum folyo koyarak lekeleri önlemenin bir yolu da var. Ve bu önlemlere rağmen bir miktar kalıntı kaldıysa, artık en inatçı lekelerin üstesinden gelmek için basit ve doğal ipuçlarını biliyorsunuz.

ev