Elektrikli veya gazlı sobanın düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Gerçekten de, yemek pişirirken, sıçrayan yağ ve taşan tavalar, ocağı ve brülörleri lekeleyerek, ocağı kötü durumda bırakır. Ev ekipmanınızı korumak için doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Sobayı yarım limonla nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

Pişiricinin yağ sıçramalarını ve yemek artıklarını temizlemek için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Aksi takdirde bu lekeler sertleşebilir ve bu nedenle temizlenmesi zorlaşabilir.

Sobayı yarım limonla temizler misin?

Temizlemek için limon.

Limon, içerdiği sitrik asit sayesinde   inatçı lekeleri çıkarmanın yanı sıra yüzeylerin dezenfekte edilmesinde ve yağdan arındırılmasında etkilidir. Bunu yapmak için ocağın üzerine biraz ince tuz serpin ve ovalamak için yarım limon kullanın. 5 ila 10 dakika etki etmesini bekleyin ve plakayı nemli bir mikrofiber bezle durulayın. Tuzun kiri gevşetmeyi kolaylaştıran aşındırıcı bir etkisi olduğunu unutmayın  .

Limonu ızgarayı ve brülörleri temizlemek için kullanabileceğinizi unutmayın. Bunu yapmak için, limonlu sıcak suya batırın ve 30 dakika bekletin. Ardından ızgarayı ve brülörleri bir süngerle ovalayın, durulayın ve tekrar yerine koymadan önce dikkatlice kurulayın.

Sobayı temizlemek için diğer ipuçları

Ocağınızı etkili bir şekilde temizlemek ve yağ lekelerini çıkarmak için limonun yanı sıra başka ev ürünleri de mümkündür.

sobayı temizle

  • Sobayı temizlemek için kabartma tozu

Kabartma tozu,  yüzeyleri temizlemek  ve lekeleri çıkarmak  için etkili bir ev ürünüdür .  Bunu yapmak için, ocağa biraz kabartma tozu dökün ve ocağın  yüzeyini çizmemek için yumuşak tarafını nemli bir mikrofiber süngerle ovalayın.  Ardından temiz, hafif nemli bir bezle durulayın.

Ocağınızda kir birikmesini önlemek için,  her kullanımdan sonra  , kabartma tozu ve sıcak su karışımına batırılmış bir süngerle ocağı silmeniz tavsiye edilir.

  • Ocağı açmak için sabunlu su

Ocağı iyice temizlemek için plakayı yağdan arındırmak yetmez  , ızgarayı ve brülörleri de temizlemek gerekir . Bunu yapmak için, bir leğeni sıcak su ve birkaç damla bulaşık deterjanı ile doldurun  ve ızgarayı ıslatın  Daha sonra kaplanmış kiri çıkarmak için bir süngerle ovalayın. Brülörleri etkili bir şekilde yağdan arındırmak için,  içinde Marsilya sabunu eklenmiş kaynar su bulunan bir leğene daldırın. Brülörler çok kirliyse en az iki saat veya gece boyunca etkide bırakın  , ve ardından her köşeyi ve tırnağı temizlediğinizden emin olmak için bir sünger veya eski bir diş fırçası ile ovalayın. Ardından brülörleri tekrar yerine koymadan önce durulayın ve iyice kurulayın. Marsilya sabununu, yağ lekelerini çıkarmada etkili, biyolojik olarak parçalanabilen doğal bir ürün olan siyah sabunla değiştirebileceğinizi unutmayın  .

  • Sobayı yağdan arındırmak için beyaz sirke

Beyaz sirke, ev temizliğinde oldukça popüler olan çok   amaçlı bir üründür  .  Bu doğal leke çıkarıcı, yüzeylerin yağdan arındırılması ve dezenfekte edilmesinde etkilidir. Bunu yapmak için beyaz sirkeyi ocağın yüzeyine püskürtün ve 20 dakika etki etmesini bekleyin. Daha sonra yumuşak tarafını süngerle ovalayın, durulayın ve ardından kurulayın.

Izgaraları temizlemek için beyaz sirke de kullanılabilir  Bunu yapmak için, sıcak su dolu bir leğene biraz beyaz sirke dökün ve ızgarayı içine daldırın. Çok kirliyse,   yağ lekelerine karşı da etkili olan bir avuç kaba tuz ekleyebilirsiniz .

ev