Siyah pantolonunuz griye döner, beyaz tişörtünüz sararır… Birkaç makinede yıkamadan sonra bazı giysiler hızla rengini ve genel görünümünü kaybeder. Bu rahatsızlığa bir son vermek ve donuk ve solmuş çamaşırlarınızın rengini canlandırmak için, çamaşırlarınızı garantili bir şekilde güçlendirecek bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Gömleğinizin beyazını canlandırmak veya siyah pantolonunuzu eski haline getirmek için genellikle geleneksel ürünler kullanmanın zorunlu olduğunu düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz! Süpermarket raflarında sergilenen çamaşır ürünleri, genellikle rengi canlandırmada etkili olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, birçok doğal ipucu,   birçok yıkamada kararmış ve solmuş  giysilerinize ikinci bir hayat verebilir .  Lideri takip edin.

Solmuş giysilerin rengini geri kazanmanın en etkili yolları

Giysilerinin karardığını görmek asla hoş değildir. Daha sonra onlara genç bir görünüm vermek için doğal numaralara dönüyoruz. Doğal ve ekolojik ürünler, keten renginin yanı sıra elyafın yumuşaklığını korumanın bir yoludur.

 • Giysilerin renklerini canlandırmak için kabartma tozu

Ev temizlik ürünlerinin yıldızı haline gelen beyaz toz, çamaşırlarınızın bakımında da bir o kadar etkilidir. Sodyum bikarbonat  , sararmış bir giysinin beyazını, donuklaşmış  ve solmuş giysilerin renklerini canlandırma erdemine sahiptir . Onun için :

 • Bir leğene, bir litre sıcak su dökün
 • Bir bardak kabartma tozu ekleyin
 • Solmuş giysinizi ıslatın ve birkaç dakika etki etmesine izin verin.
 • Çamaşır makinesinin tamburuna koyun ve her zamanki gibi yıkayın.

En iyi sonuçlar için işlemi mümkün olduğunca çok kez tekrarlayın.

beyaz çamaşır yıkamak

 • Kararan giysilerin beyazını canlandırmanın püf noktaları

Griye dönüşen beyaz bir giysi için size çeşitli çözümler sunulmaktadır.

limonlu çamaşır yıkamak

 • Limon, durdurulamaz bir çare : Beyaz çamaşırlarınızı limon suyunu döktüğünüz sıcak su dolu bir leğene batırın. Ardından çamaşırlarınızı klasik bir yıkama için çamaşır makinesine koyun.
 • Kabartma tozu, beklenmedik bir numara : Çamaşırları beyazlatma ve parlaklık verme gücüne sahiptir. Bunun için deterjan çekmecesine bir poşet maya dökün ve garantili bir sonuç alacaksınız.
 • Sararmış beyaz giysiler için hidrojen peroksit  : Bu, yardımınıza gelecek mucizevi bir üründür. Bunun için 60°’de bir program seçerek çamaşırlarınıza bir miktar hidrojen peroksit dökün. 30 veya 40°’den fazla yıkamayı desteklemeyen kırılgan malzemelere dikkat edin.

Siyah kıyafetlerin rengini canlandırın

siyah kıyafetleri yıkamak

Siyah siyahtır ve  başka türlü olamaz  ! Sık  yıkama nedeniyle kaybolan bu rengi canlandırmak  için her şeyden önce 30°’nin üzerindeki yüksek sıcaklıklardan kaçınmak gerekir. Kısa yıkamaların yanı sıra soğuk su önerilir. Siyah giysilerin içten dışa yıkanması ve kurutucuda ve güneşte doğrudan kurutmadan kaçınılması gerektiğinden bahsetmiyorum bile.

Bundan sonra, soluk siyah giysinize enerji vermek için çeşitli seçenekler mümkündür.

– Ispanak  : Sadece tadına bakmanın güzel olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Siyah veya koyu renk giysinizi ıspanak pişirme suyuna batırın ve eski rengine dönmesi için birkaç dakika bekletin. Su ile durulayın ve sonuca hayran kalın!

– Kahve  : Karanlığı düzeltmek veya canlandırmak için kahveden daha iyi bir şey değil. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı bölmesine bir fincan koyun ve bir yıkama döngüsü çalıştırın.

Yıkandıktan sonra kusursuz giysiler için ipuçları

Renkleri karıştırmaktan kaçının

Giysilerinize gösterdiğiniz özene rağmen, genellikle bazı kurallar göz ardı edilir:

 • Çamaşır makinesinde renkleri karıştırmaktan kaçının. Pratiklik veya zamandan tasarruf etmek için her şeyi tambura koyma eğilimindesiniz ve kıyafetleriniz renk ayrımı olmadan karıştırılıyor ve bu da orijinal renklerinin kaybolmasına neden oluyor. Siyah, beyaz ve diğer renkler için ayrı makineler yapılması tavsiye edilir. Tüm parlaklıklarını koruyacaklar. Unutursanız, solmayı önlemek için bir renk koruma kağıdına kaydırmaktan çekinmeyin.
 • Yıkama ve durulamanın optimize edilmesi için tamburu aşırı doldurmaktan kaçının.

Bu ipuçlarıyla artık  çamaşırlarınıza bakım  yapmaya  ve renklerini canlandırmaya hazırsınız!

ev