Bazen, bir makine yıkama döngüsünden sonra, giysilerinizin kumaşlarında renk atmaları fark edebilirsiniz. Bu durum açıkçası sizi şaşkına çevirebiliyorsa, bilhassa bitki kullanımı sayesinde, neyse ki bunu gidermenin doğal yöntemleri var.

Çamaşır makinesine attıktan sonra solmuş giysilerle karşılaşmak, karşılaşabileceğiniz en tatsız sürprizlerden biridir. Böyle bir durumda, şüpheli olmayan güçlere sahip bir bitkiye dönebilirsiniz  .

solmuş kot

Bu bitki, solmuş giysileri kurtarır

Bazı  aromatik bitkiler  , ovalanmış giysileri kurtarmak için kullanılabilen defne gibi mutfak amaçları dışında kullanılabilir. Gerçekten de  defne,  giysilerin rengini canlandırabilen güçlü bir doğal leke çıkarıcıdır  .  Üstelik bu bitki, kabartma tozu gibi diğer bileşenlerle birleştirildiğinde daha da etkilidir.

Defne yaprağı bir kapta 

Bu durumda ihtiyacınız olacak:

  • 10 defne yaprağı;
  • 4 yemek kaşığı kabartma tozu;
  • Biraz su.

Başlamak için, tencereyi suyla doldurun, 10 defne yaprağı ve kabartma tozu ekleyin, ardından her şeyi 20 dakika kaynatın. Bu sayede defne yaprağı  tüm güçlerini açığa çıkarırken kabartma tozu çözülebilecektir  .

Tavayı ocaktan aldıktan sonra solüsyonu soğumaya bırakın  ve ardından küçük bir leğene dökün. Ardından tekstillerinizi solüsyona batırın ve tüm gün hatta 24 saat boyunca etki etmesi için bırakın. Son olarak kıyafetlerinizi çıkarın ve çamaşır makinesinde veya elde yıkayın. Bunların orijinal renklerine kavuştuğunu göreceksiniz.

Solmuş giysilerin rengini eski haline getirmek için alternatif çözümler

Defne yaprağınız yoksa veya şu anda alamıyorsanız, diğer ilginç ve eşit derecede etkili alternatiflere de güvenebilirsiniz:

Bir giysiyi tuzla orijinal rengine döndürme

Kaba tuz  , giysilerin rengini canlandırabilen maddelerden biridir. Bunu yapmak  için, her yarım litre su için bir çorba kaşığı oranında bir su leğeni içinde çözün . Giysileri bir gün bekletin ve ardından çamaşır makinesine koymadan önce durulayın.

Beyaz sirke ile kıyafetlerinizin rengini canlandırın

Bu çok amaçlı malzeme sizi şaşırtmadı! Gerçekten de,  beyaz sirke renksiz çamaşırları telafi edebilir . Ayrıca yeni giysilerin yıkanmadan önce renklerinin sabitlenmesine de yardımcı olur.

Rengi atmış giysileri kurtarmak  için, 2 litre su için yarım bardak beyaz sirke ile karıştırılmış su dolu bir leğene batırın. Çamaşırlarınızı 2 gün bekletin. Son olarak, durulayın ve makinede yıkayın.

Defne yaprağı, bazı aromatik bitkilerin farklı şekillerde faydalı olabileceğinin kanıtıdır. Fırsat buldukça bunları kullanmaktan çekinmeyin.

ev