Tüm sağlıklı orkideler, eski yapraklar öldüğünde alt yaprakların sararmasını yaşar. Bununla birlikte, sarı yapraklar da birçok sorunun işareti olabilir. Orkideniz şimdi solmuşsa, bitkiyi kurtarmak için bir çare vardır ve asla düşünmeyeceğiniz bir bileşenin kullanılmasından oluşur!

Orkideler için hidrojen peroksit aslında bitki hastalıklarını tedavi etmek ve önlemek için bir araç olarak kullanılır. Böyle bir çözelti ile sulama, yapraklara ve köklere sıradan suyun yapamayacağı tam oksijen doygunluğu sağlar.

Bu bileşenle orkide bakımı ve büyümesi nasıl!

Orkide, kreşçilerin yaz boyunca çiçeklerle dolu olması için hile

Solmuş bir orkidenin nasıl geri kazanılacağını görmeden önce, hidrojen peroksitin bitkiler üzerindeki faydaları ve ne zaman kullanıldığı. Orkidelerin hidrojen peroksit ile sulanması yararlıdır, çünkü:

  • zararlıları öldürür ve bitkiyi iyileştirir,
  • substratı döllemek,
  • çiçeklerin büyümesini hızlandırır,
  • mantar ilacı gibi davranır,
  • toprağı oksijenle doyurur,
  • küçük kökleri güçlendirir.

Yerli bitkiler için peroksit, hastalıklarla veya zararlılarla mücadelede bir araç olarak kullanılır.

Tohumları hidrojen peroksit ile nemlendirin

Hidrojen peroksit zaten ilk aşamada, ekimden önce orkide tohumlarının işlenmesi aşamasında kullanılmaktadır. Tohumları oksijenle doyurur, güçlendirir ve büyümelerini uyarır. Ürünün kullanımı çiçek üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

Tohumları ıslatmak için ihtiyacınız olacak:

  • % 3 hidrojen peroksit – 25 damla,
  • su – 250 ml.

Tohumlar elde edilen çözeltiye batırılır, 30 dakika sonra ekstrakte edilir ve su ile yıkanır.

Çiçekleri hidrojen peroksit ile sulayın

Normalde kullanılan su musluk suyudur, bitkiler yağmur suyu veya uygun gelişme ve büyüme için gerekli tüm eser element setini içeren aynı peroksit çözeltisi tarafından sağlanan doğal sulamayı sever ve ihtiyaç duyarlar.

Kullanmadan önce, orkidenin hassas yapraklarına zarar vermemek için ürün su ile seyreltilmelidir. Bunun için 2 yemek kaşığı 1 litre su ile karıştırılır. Bu çözelti yıl boyunca püskürtülür, ancak haftada bir kereden fazla değildir. Peroksit orkidelerin büyümesini uyarır. Çiçeklerin iyi havalandırılan bir alanda püskürtülmesi ve sulanması arzu edilir.

Orkideniz solmuşsa, işte onu canlandırmanın yöntemi!

Orkide

Orkideniz solmuşsa, sararmış yaprakları sterilize edilmiş makas yardımıyla çıkarın ve bitkinin tüm kuru kısımlarını çıkarın. Bitkiyi tencereden çekin ve bir bardağa aktarın ve yakanın altına suyla doldurun (bunun dışında köklerin ve yaprakların oluştuğu yer).

Tasmayı ıslatmamaya çalışın, aksi takdirde tüm bitkinin çürümesi riski vardır (genellikle 3-4 cm su yeterli olacaktır). Şimdi bitkiyi camdan çıkarın ve suya 1 cm hidrojen peroksit ekleyin, karıştırın ve bitki parçasını tekrar aktarın.

Sıvı seviyesi asla yakayı geçmemelidir. Şimdi sadece beklemek zorundayız. İlk sonuçları görmeniz genellikle en az bir buçuk ay sürecektir. Bu ilaç, daha önce sarı olan kök parçalarının yeşile döndüğünü ve yenilerinin de doğacağını gördüğünüzde işe yaramış olacaktır. Bu noktada orkidenizi sterilize edilmiş bir kavanozda geri yükleyebilirsiniz.

Tencerenin yaklaşık 2 / 3’ünü kabuk parçaları ile doldurun, bitkiyi transfer edin ve yakanın altına kabuğu ile doldurun. Daha sonra su çıkana kadar kabuğu püskürtün ve başka bir dekoratif vazoya veya geçici olarak yerleştirin.

Hidrojen peroksit, orkideye gerekli tüm eser elementleri sağlar. Kullanırken, ek gübrelere gerek yoktur. Hidrojen peroksitin bir parçası olan oksijen, çiçekleri koruyan mikroplar, sporlar ve zararlılar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Oksijen ayrıca toprağı doyurur ve hızlı çiçek büyümesine neden olur.