Baca külü: Bilmeniz gereken 10 kullanım alanı

Bir zamanlar, yıllar önce, endüstriyel deterjanlar mağazalarda ortaya çıkmadan önce, çamaşırlar çamaşır suyuyla yıkanıyordu   .

Şömine külü: sodalı su

Lye odun külünden yapılmıştır. Eğer evinizde şömineniz ya da sobanız varsa mutlaka kaçırmamalısınız. Çöpe atmak yerine, büyük anneannelerimizin yaptığı gibi, yani çamaşır yıkamak için kullanmak (hatta paradan tasarruf etmek için bile, bu çok zor olacağa benziyor) iyi bir fikir olabilir.

Kostik yapmak için kullanılan “malzemeler” kesinlikle karmaşık değildir. Aslında küllerin yanı sıra basit ve mütevazı bir miktar musluk suyu almak da yeterli. Bu bileşenlerin dahil olması nedeniyle ağartıcının maliyetinin pratikte önemsiz olduğu açıktır.

Hazırlamak için ne gerekiyor?

İhtiyacınız olacak: yaklaşık  200 gram  odun külü; bir litre musluk suyu;  kapaklı eski bir  tencere; tahta bir çubuk/kepçe; bir çift eldiven; her şeyi filtrelemek için ince bir bez.

Bu dozlarla yaklaşık 230 mililitre çamaşır suyu ve yaklaşık 250 gram kül macunu elde edebilirsiniz. Çok fazla külünüz varsa, biraz rezerve sahip olmak için dozları da artırabileceğiniz açıktır. Bu durumda bir kilo kül ve beş litre su kullanmak bir fikir olabilir.

Baca külü: Bilmeniz gereken 10 kullanım alanı

İlk işlem, olası yabancı maddeleri ortadan kaldırmak için küllerin elenmesinden oluşur. Daha sonra külü elimizdeki tencereye döküyoruz ve üzerini suyla kapatıyoruz.

Bu noktada geriye kalan tek şey, kaynama noktasına kadar ısıtmak ve ardından en az bir buçuk saat kaynamaya bırakmaktır. Kaynatma işlemi ne kadar uzun sürerse suyun o kadar buharlaşacağı ve kül suyunun daha konsantre ve güçlü olacağı açıktır.

Her durumda iki saati aşmamak daha iyidir.

Alev kısık olmalı ve ara sıra tahta bir çubukla veya elinizde ne varsa onunla karıştırmalısınız. Tencerenin üstü kapatılmalıdır ancak buharın çıkması için boşluk bırakmak en iyisidir.

Çamaşır suyu kullanılmadan önce en az on iki saat bekletilmelidir.

Eldivenleri giy

Dinlendikten sonra kül suyu (sıvı kısımdır) başka bir kaba, tercihen cama dökülmelidir: bu, filtre kağıdı veya ince keten veya pamuklu bir bezle örtülmüş bir süzgeç yardımıyla yapılmalıdır. Bu işlem sırasında eldiven kullanılması tavsiye edilir.

Bu işlemin sonunda iki ürün elde edersiniz: kül yapmak için yakılan oduna bağlı olarak farklı bir renk alabilen kül suyu ve boşaltılıp bir cam kavanozda saklanabilen kül macunu. Her iki ürün de uzun süre dayanır, ancak önlem olarak, hazırlık ve kullanım arasında bir yılı geçmemek en iyisidir.

Baca külü: Bilmeniz gereken 10 kullanım alanı

Ağartıcının birçok kullanım alanı olabilir: Suyla seyreltilip bir sprey kabına aktarılarak banyo armatürleri ve fayanslar gibi yıkanabilir yüzeylerin temizliğinde kullanılabilir. Bir litre suya yarım bardak yeterlidir.

Deterjanın etkinliğini arttırmak için çamaşır makinesinde yarım yemek kaşığı çamaşır suyu da kullanabilirsiniz. Diğer bir kullanım ise yerleri yıkamak, bir bardak çamaşır suyunu bir kova suyla seyreltmek ve ardından her zamanki gibi fırçalamaktır.

Kül macununa gelince, özellikle inatçı kirler olduğunda tencere, tabak ve çeşitli sofra takımlarının tabanını temizlemek için mükemmeldir.

Baca külü ve çeşitli kullanımları.

Daha genel olarak şömine külü şu şekilde kullanılabilir:   zeytinyağı ilavesiyle sabun olarak ; salyangozları uzak tutmak için   ; paslanmaz çeliği temizleyin ve parlatın   ; bahçe kompostunu zenginleştirin   ; doğal gübre olarak  : az miktarda kül aşırı asitli toprakları  yeniden dengeleyebilir   ; kar veya buzu eritmek   ; temiz  çatal bıçak takımı  ; üzüm pekmezi hazırlamak   .

ev