Su, elektrik, sıcaklık ve daha fazlası. Spathiphyllum’un çiçek açması için dikkat etmeniz gerekenler.

Barış Zambağı olarak da bilinen Spathiphyllum, her şeyden önce karakteristik beyaz çiçeği ile bilinen çok yaygın ve takdir edilen bir ev bitkisidir.

Bu muhteşem çiçeklerin tadını çıkarmak istiyorsanız, bu konuda bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Bakalım hangileri.

  1. Dönem: Spathiphyllum normalde yılda iki kez çiçek açar; erken ilkbaharda ve sonbaharın başlarında. Açıkçası bu yön bitkinin çeşitliliğine bağlı olarak değişebilir.
  2. Bitkinin yaşı: Çiçek açan Spathiphyllum normalde gelişiminin ortasında olgun bir bitkidir (12 aydan itibaren). Çok genç olan bitkiler henüz çiçek üretmek için gerekli tüm elementlere sahip değildir.
  3. ışık: Tüm bitkilerde olduğu gibi, Spathiphyllum için de ışık, refahı ve dolayısıyla çiçeklenme için en önemli faktörlerden biridir. Özellikle Spathiphyllum, dolaylı ışığı sever, bu nedenle büyük bir pencereden çok uzak olmayan iç mekanlarda tutulabilir.
  4. Besinler: İyice beslenmezse, Spathiphyllum bitkisi çiçeklenme aşamasında kesinlikle zorluk çekecektir. Bu amaçla, bu nedenle, düzenli ve periyodik olarak organik gübrelerle takviye edilmesi önerilir.
  5. Sıcaklık: Spathiphyllum, ısıya dayanma kabiliyeti ile de bilinen bir bitkidir. İdeal sıcaklığı da maksimum 24 dereceye ulaşabilir.
  6. Su: Çok az veya bol sulama bitkiye rahatsızlık verebilir. Spathiphyllum’unuza ne zaman su vereceğinizi bilmenin en iyi yolu, toprağı hissetmek ve yüzeyin birkaç santim altında nemli olduğundan emin olmaktır.
  7. Saksılama: Çoğu zaman bitkiyi barındıran toprak bile önemli bir faktör oynayabilir. Henüz yapmadıysanız veya uzun süredir yapmadıysanız, yeni toprakla saksılamayı deneyin.