Bakımı kolay ve mükemmel arındırıcı özelliklere sahip olduğu için en popüler  iç mekan bitkilerinden  biridir . Ama spathiphyllum’un tekrar çiçek açmasını ve güzel beyaz çiçeklerini tekrar görmesini nasıl sağlayabilirim ?

Genellikle bir spatiphyllum satın aldığınızda veya verdiğinizde , bunun yeşil, uzun ve parlak yapraklarına ek olarak, spathe şeklinde çiçekleri de vardır (bitkinin adı buradan gelir). Ancak bir süre sonra çiçek solar, ancak yenileri oluşabilir.

Spathiphyllum’un tekrar çiçek açtığını ve onu evinize kabul ettiğiniz zamanki gibi çiçeklerle doldurduğunu görmek için çok basit teknikleri uygulamanız yeterli.

Spathiphyllum çiçeği yapmanın 5 yolu

#1 Yeniden Saksılama

Saksı değişimi, bitkiye çiçeklenmeye katkıda bulunacak yeni besin maddelerini garanti etmenin ilk yoludur. Bu durumda, daha büyük bir saksı ve yüksek drenaj kapasitesine sahip turba ile karıştırılmış bir toprak seçilir. Saksıyı değiştirmek için en iyi zaman ilkbahardır.

#2 Gübre

Bitkiyi düzenli olarak gübrelemek, tekrar çiçek açabilmesi için mümkün olan tüm beslenmeyi sağlayacaktır. En iyi ürünler azot, potasyum ve fosfor içerir.

#3 Işık

Spathiphyllum ışığı sever, ancak doğrudan güneş ışığını sevmez. Evinizde aydınlık bir yere koyun ama dikkatli olun: çok fazla ışık varsa yaprakları yakma riskiniz vardır.

#4 Sıcaklık

Kış mevsimi dahil 20 °C’nin altında kalmayı sevmeyen bitkinin çiçek açması için nem kadar sıcaklık da çok önemli bir faktördür.

Öte yandan, nem yeterli olmalıdır: spathiphyllum, çoğul bölgelerin bir bitkisidir: kuru ortamları sevmez. Ancak yapraklara biraz su püskürtmek faydalı olabilir.

#5 Sulama

Tüm bitkiler için genellikle aynı kural geçerlidir: toprak kuruduğunda sulanması gerekir. Aynı zamanda zeki bir bitki olan spathiphyllum için de geçerlidir. “Su istediğinde” yaprakları aşağı katlayacaktır.