Kireç dolu su ısıtıcısı, biriken madde herhangi bir içeceği değiştirdiği için gerçek bir baş belası olabilir.

kireç su ısıtıcısı

İster uzun bir kahve, ister sıcacık bir çay için ılık su olsun, su ısıtıcısı kusursuz olmalıdır.

Su kazanında kireç

Kireç, sert suda, yani yüksek konsantrasyonlarda kalsiyum ve magnezyum tuzları içeren suda oluşan bir mineral tortusudur .

Su kaynatıldığında, ısı, sudaki kalsiyum ve magnezyum tuzları ile havadaki oksijen arasında kimyasal bir reaksiyona neden olarak, su ısıtıcısının duvarlarında ve diğer yüzeylerde biriken kalsiyum karbonat kristallerini (daha yaygın olarak kireç taşı olarak bilinir) oluşturur. su ile temas

kireçtaşı çam su ısıtıcısı

Kireç, su ısıtıcısında sorunlara neden olabilir çünkü zamanla birikerek yalıtkan bir tabaka oluşturarak suyu ısıtmanın etkinliğini azaltır ve istenen sıcaklığa ulaşmak için gereken süreyi artırır.

Ayrıca kireç , su ısıtıcısının elektrik rezistanslarına zarar vererek enerji tüketimini artırabilir ve cihazın ömrünü kısaltabilir.

Su ısıtıcısında kireç birikmesini önlemek için kireç önleyici ürünler kullanabilir veya cihazı düzenli olarak temizleyebilirsiniz.

kireç su ısıtıcısı

Su ısıtıcısı, günümüz mutfaklarında yaygın bir cihaz haline geldi. İtalyan nüfusunun çoğunluğu, neredeyse kutsal bir alışkanlık olduğunu düşünerek düzenli olarak kahve içiyor ve birçoğu kahveyi çaya tercih ediyor , ancak ikincisi İtalya’da popülerlik kazanıyor.

Gerçekten de, giderek daha fazla İtalyan bitki çaylarına ve infüzyonlara ilgi duyuyor. Çay birçok kültürde çok popüler bir içecektir ve sosyalleşme, kutlama, sağlık ve rahatlama gibi birçok amaçla tüketilmektedir . Sadece karmaşık çay seremonisini düşünün.

Su ısıtıcısı

Japon çay seremonisinin misafirler arasında doğaya saygı ve uyum yoluyla güzelliği, sadeliği ve iç huzuru teşvik etmek için geliştirildiği yer.

En iyi nasıl temizlenir

Diğer tüm tabak veya çatal bıçak takımlarında olduğu gibi, su ısıtıcısının da, özellikle alt kısmında kireç biriktiğinde, düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Burada, su ısıtıcısının tabanındaki kirecin doğal ve kullanımı kolay çözümlerle nasıl çıkarılacağını açıklayacağız.

Su ısıtıcısını temizlemek için acil çözüm

Bu çözümü gerçekleştirmek için, evde yaygın olarak bulunan bir ürün olan limon kullanmanız gerekir. Nasıl devam edeceğimize bakalım:

Su ısıtıcısını doldurmak için tam bir limona ve yeterli suya ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki adımları takip et:

Limon dilimleri
  1. Limonu ince dilimler halinde kesin.
  2. Limon dilimlerini su ısıtıcısının içine yerleştirin ve suyla doldurun.
  3. Su ısıtıcısının kaynamasını bekleyin.
  4. Alttan kireci çıkarmak için su ısıtıcısını temiz soğuk suyla iyice durulayın.

Bu yöntemle, su ısıtıcısının tabanındaki kireç birikir.

Su ısıtıcısını sirke ile temizleme

İlk birkaç kullanımdan sonra su ısıtıcısında kireç birikmeye ve yerleşmeye başlar, bu nedenle suyun sertliğine bağlı olarak en az 2 veya 3 ayda bir temizlenmesi ve kirecinin tamamen çözülmesi tavsiye edilir.
Sirke, kabartma tozu ve limon

 Kireç birikintilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan asitler sayesinde  derinlemesine temizlik sağlayan sirke kullanarak su ısıtıcınızın kirecini nasıl çözebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır .

Beyaz sirke ve suya ihtiyacımız olacak . İzlenecek adımlar şunlardır:

  1. Eşit miktarda su ve sirkeden oluşan bir çözelti hazırlayın.
  2. Su ısıtıcısını %50 oranında doldurun ve iyice kaynatın.
  3. Sıvıyı en az 30 dakika veya gece boyunca etki etmesi için bırakın.
  4. Su ısıtıcısını temiz, soğuk suyla durulayın.
  5. Su ısıtıcısını tekrar suyla doldurun ve kaynatın.
  6. Suyu boşaltın ve daha fazla sirke kalıntısından kurtulmak için 4. ve 5. adımları 2 kez daha tekrarlayın.

Beyaz sirkeniz yoksa su ısıtıcınızın tabanındaki daha sert kireci çıkarmanın başka yolları da vardır.

Sodyum bikarbonat

Kabartma tozu, su ısıtıcısını temizlemede ve kireci gidermede başka bir büyük müttefiktir. Bu çok yönlü ve kullanışlı ev temizlik maddesi , su ısıtıcısını yeni kadar temiz hale getirmek için su ve biraz çaba ile birlikte kullanılabilir.

Bikarbonat, kireç dolu su ısıtıcısı

Yanıkları önlemek için güvenliğe dikkat etmeyi ve temizlemeye yalnızca su ısıtıcısı tamamen soğukken başlamayı unutmamak önemlidir. Ayrıca, fişini çekmeniz ve tüm elektrikli bileşenlere dikkat etmeniz önerilir . Bu üç yöntemle çaydanlığın kirecini çözmek ve her zaman temiz ve güvenli bir cihazla çay hazırlamak çok kolay olacaktır.

ev