Bir kavanoz suya limon koyarak çok tasarruf etmenin bir yöntemi var. İşte nasıl devam edeceğiniz.

Yaz, kış, ilkbahar ve sonbahar fark etmeksizin her mevsim sofralarımızda rengi ve taklit edilemeyen kokusuyla her zaman fark yaratan bir narenciye bulunur.

Her şeyden önce, ister tatlı ister tuzlu, herhangi bir yemeğe tat verme eğiliminde olan ve yemeklere belirli bir tat verme eğiliminde olan özellikleriyle tanınan limondan bahsediyoruz .

Limon: İşte onları bir kavanoz su içinde saklayarak paradan nasıl tasarruf edeceğiniz

Kökeni hala tam olarak net değil, limonun MS 960 ile 1279 yılları arasında Song hanedanlığı döneminde Çin’de büyüdüğüne inanan bazı uzmanlar var, ancak diğer kaynaklara göre Assam ve kuzey Burma’da doğdu .

Limon: Bu yüzden onu bir kavanoz su içinde tutmalısın

Ancak MS 700 civarında Mısır, Irak ve İran’a yayılmıştır ve burada genellikle turunçgiller kategorisindeki tüm meyveleri ifade eden līmū ve ardından İtalyan dilinde limon adını almıştır .

Limon: Bu yüzden onu bir kavanoz su içinde tutmalısın

Avrupa’da ilk mahsuller on beşinci yüzyılın ortalarında Liguria’da , Cenova’da ortaya çıktı ve ancak daha sonra, Kristof Kolomb sayesinde , gezginin bazı tohumları ektiği Hispaniola’ya yayıldılar.

Dünyanın her yerinde yetiştirilen limonların hepsi aynı zannedilse de, çeşitli tip ve şekillerde limonlar vardır ve çoğu zaman farklılaşma, yeşil limonların sarı limonlardan ayırt edildiği ticari tiptir.

Ülkemizde limonun önemi

İtalya’da bazı limon spesiyaliteleri vardır Amalfi Sahili’nde ve özellikle Positano şehrinde yaygınlaştığını söylemekle yetinelim ve mekanın sokaklarında her yerde dolaştığınızda limon kokusunu duyabilir ve onu çağrıştıran dekorasyonlara hayran kalabilirsiniz.

Amalfi ve Sorrento’da da bu turunçgil meyvesinin yaygınlığı o kadar fazladır ki, bu bölgelerdeki ürünler tüm dünya tarafından imrenilmektedir ve dahası yerel tatlılar için gerçek bir müttefik haline gelmiştir.

Limon Lokumları olarak da bilinen Sorrento’nun iç çekişlerini bir düşünün ; aralarında en ünlüsü , bu limonları kendi özel aroma ve özelliklerinden yararlanmak için kullanan Sal de Riso’nunkidir .

Ayrıca limon suyu ev işleri ve sindirim için de çok faydalıdır, bu nedenle uzun süre kullanılmadığında kolayca çürüme eğilimi gösterse bile bu narenciyeyi evde bulundurmak önemlidir.

Limon: Bu yüzden onu bir kavanoz su içinde tutmalısın

Ancak limonların bir ay boyunca bile bozulmadan kalmasını sağlamanın bir yöntemi var ve bunu yapmak için kim bilir hangi malzemelere ihtiyacımız yok, sadece yanımızda hava geçirmez bir cam kavanoz ve biraz su bulundurmamız yeterli .

Öncelikle limonlarımızı akan suyun altında yıkayacağız ve daha sonra kavanozun içine yerleştirip içindeki suyu neredeyse ağzına kadar akıtacağız.

Bu yapıldıktan sonra, kavanoz kuru ve serin bir yerde, ısı kaynaklarından uzakta saklanmalıdır, bu nedenle bir dolapta sorun olmaz ve yeni satın alınmış gibi haftalarca tazeliğini korurlar.

Bu sayede hem israfı önleyerek hem de çürümüş limonu çöpe atmış olacağımızdan hem de yeni limon almaktan kurtulmuş olacağımız için çok para biriktirmiş olacağız .