Press ESC to close

Şubat ayında her bitkiye bir damla damlatın: Çabuk büyümelerini sağlayacak zekice bir numara

Bahçenizi ve iç mekanınızı süsleyen güçlü ve iyi stoklanmış bitkilere sahip olmayı mı hayal ediyorsunuz? İhtiyacınız olan hile bizde var! Birkaç malzemeden, bitkilerinizin büyümesini hızlandıran doğal bir karışım hazırlayabileceksiniz. Bu çözeltinin bir damlası yeterli olacaktır! Bu makalede, bitkileri hızlı bir şekilde büyütmek ve zamandan ve paradan tasarruf etmek için bu basit ve etkili numarayı keşfedin.

Yeşil bir bitki nasıl güçlendirilir ve büyümesi nasıl hızlandırılır?

Bahar hızla yaklaşıyor! Yılın bu parıldayan mevsiminde fidelerin çimlenmesi ve gelişmesi gerçekleşir. Bitkilerinizin büyümesini desteklemek için, bu doğal  ve hazırlaması kolay solüsyonla onları Şubat ayının sonundan itibaren gübreleyebilirsiniz  .

 İhtiyacın olacak:

  • muz kabuğu
  • Sıcak su
  • bir kavanoz
  • Bir damlalık şişesi

Hazırlık :

  1. Muz kabuğunu küçük parçalar halinde kesin;
  2. Onları bir litre sıcak suyla bir kavanoza koyun;
  3. Kavanozu kapatın ve çözeltinin ılık bir yerde 4 gün boyunca yumuşamasına izin verin. Bu günlerde suyun bulanıklaştığını ve köpüklendiğini fark edeceksiniz;
  4. Kapağı kavanozdan çıkarın ve çözeltiyi süzün;
  5. Çözeltiyi bir damlalık şişesine aktarın ve işte karışımınız kullanıma hazır.
Muz kabuğunu parçalara ayırın

Doğal gübrenizi hazırladıktan sonra tek yapmanız gereken bu sıvıdan 3-4 damla  doğrudan her saksı bitkisinin toprağına dökmek. Bu sıvı gübreyi bitkilerinize  Şubat ayının sonundan itibaren 1  yıl süreyle 15 günde bir uygulayınız.

Bu solüsyon bitkileri besleyecek ve onlara ihtiyaç duydukları besinleri verecektir. Gerçekten de muz bitkiler için çok faydalıdır.  İçeriğindeki potasyum sayesinde  bitki gelişimini hızlandırmada oldukça etkili olan doğal bir gübredir . Ayrıca bitkilerin köklerini canlandırmak  ve hastalıklara karşı dirençlerini güçlendirmek için muz kabuğunu geri dönüştürmeyi düşünün.  İçerdiği tüm faydaları keşfettikten sonra muz kabuğunu bir daha asla eskisi gibi göremeyeceksiniz!

Bitkileri daha hızlı büyütmek için başka hangi doğal gübreler var?

Bitkiler büyümeleri için gerekli besinlere ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duydukları fosfor, nitrojen ve potasyumu almalarına yardımcı olmak için  onları doğal gübrelerle gübrelemeyi düşünün.  Aslında, bitkilerinizin iyi büyümesini sağlamak için kimyasal gübre kullanmaya gerek yoktur. Bazı atıklar geri dönüştürülebilir ve bitkilerinizi beslemek için kullanılabilir.

Bitkileri gübrelemek için kahve telvesi

Bitkileri gübrelemek için kahve telvesi

Kahve telvesi en popüler doğal gübredir. Ayrıca bitkiler ve bahçe toprağı için sayısız faydası vardır. Özellikle azot açısından zengindir  ve özellikle yeşil bitkiler için uygundur.  Azot bitki büyümesini hızlandırır ve yaprakları iyileştirir. Ancak aşırıya kaçmaya dikkat edin.  Ters etki yaratma ve bitkilerinize zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. En iyisi 3 yemek kaşığı kahve telvesini bir litre suda seyreltmektir. 24 saat bekletin  , ardından solüsyonu yeşil bitkileri sulamak için kullanın.

Bitkileri gübrelemek için sebze pişirme suyu

Sebze pişirme suyu bitkiler için çok faydalıdır. Büyümelerini teşvik eden mineraller ve vitaminlerle doludur  .  Yeşil bitkilerinizi  haftada bir kez sulamak için kullanmadan önce bu suyu soğumaya bırakın.

Bitkiler için doğal bir gübre olarak yumurta kabukları

Yumurta kabuğu mineraller açısından zengin doğal bir gübredir. Kullanımları basittir. Onları kaba bir şekilde öğütün  ve saksı toprağının yüzeyine dağıtın. Bu yumurta kabuğu parçaları , sümüklü böcek gibi gastropodları kovmak için  de kullanılacaktır  .  Ayrıca onları ince bir şekilde öğütebilir ve saksı bitkilerinizin toprağına dahil edebilirsiniz. Yumurta kabukları  besinlerini serbest bırakacak ve  bir sonraki sulamada kök sistemini besleyecektir.

İç mekanda çok hızlı bitki nasıl yetiştirilir?

İç mekan bitkilerinizi daha hızlı büyütmek ve güzel bitki örtüsünün tadını çıkarmak istiyorsanız ipuçlarımızı takip edin. Bitkileriniz size teşekkür edecek!

Bitki büyümesi için yeterli alana sahip olun

Bitkiler sıkışık olmayı sevmezler. Onlara yer verirseniz en iyi şekilde büyürler.  İstedikleri gibi genişleyebilecekler. Bu nedenle, iç mekan bitkilerinin her 2 veya 3 yılda bir daha büyük bir kapta saklanması tavsiye edilir. Bu ilkbahar veya erken sonbaharda yapılmalıdır.

Bitkilere büyümeleri için ihtiyaç duydukları ışığı verin

Bitkilerinizin gelişmesi ve iyi bir büyümenin tadını çıkarması için,  onları doğru yere yerleştirmek üzere ışık ihtiyaçlarını bilmeniz gerekir  . Nitekim bazı bitkiler ışığa düşkünse, diğerleri güneşin birkaç zayıf ışını ile yetinebilir. Her durumda, bitkilerinizi güneşli bir odada tutabilirsiniz,  ancak bitkilerinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının.  Bu onların yapraklarını yakabilir.

 bitkilerin başarılı bir şekilde sulanması

Kapalı yeşil bitki sulama

 Sulama, bitkilerin bakımında ihmal edilmemesi gereken bir unsurdur . Su, bitkileriniz için hayati önem taşır,  ancak onları sularken eli ağır olmayın,  kökleri boğma riskiniz vardır! Bitkileri aşırıya kaçmadan sulamak için en iyi teknik  aşağıdan sulamadır.  Ayrıca bitkilerinizin hepsinin aynı su ihtiyacına sahip olmadığını unutmayın.  Genç bitkiler büyümelerini sağlamak için yetişkinlerden daha fazla suya ihtiyaç duyarlar .

Muz kabuğundan oluşan bu sıvı gübre sayesinde saksıda veya toprakta yetişen bitkilerinizin büyümesini hızlandıracak, kimyasal gübrelere veda edeceksiniz. Böylece birçok kıskanç insanı cezbedecek güçlü bir bitki örtüsü elde edeceksiniz. Denemek için neyi bekliyorsun?