Press ESC to close

Suda orkide yetiştirmek neden akıllıca?

Çiçekli bir iç mekana sahip olmak için orkide yetiştiriciliğini tercih edin. Evinize zarafet getirmenin yanı sıra tüm renklerinde bulabileceğiniz bu çiçekler narin bir kokuya sahiptir. İşte onları suda kolayca nasıl yetiştireceğiniz.

En güzel iç mekan bitkilerinden biri kesinlikle orkidedir. Bu güzel çiçeğin köklerini ortaya çıkarmak ve evinize özgün bir dokunuş getirmek için bu bitkiyi suda yetiştirebilirsiniz. Hidroponiği seçtiyseniz, orkide bakımı nasıl yapılır.

Orkide Hidroponiği nedir?

Hidroponik, hasarlı bir orkidenin tekrar çiçek açması için tavsiye edilir. Bazen bu iç mekan bitkisi kaprisli olabilir. Bu nedenle, bu tesis için bakım tavsiyelerine uyulması önemlidir. Bu çiçeği suda yetiştirmek, nemli kökleri olan orkideler için mükemmeldir. Bu onların zarar görmesini ve çiçekli bitkilerin solmasını önleyecektir. İlke ? İki gün suda bekletme ve beş gün kuruma ile ayırt edilen bir rotasyon periyodu  . Karasal çiçekler için hidroponik öneriliyorsa, bunun nedeni bitkinin vahşi doğada büyümesini yeniden üretmesidir. Suda büyüyen orkide, kök çürümesini önlemenin harika bir yoludur!

Phalaenopsis orkide

Phalaenopsis orkide – Kaynak: spm 

Neden hidrofonik orkide yetiştiriciliğini seçmelisiniz?

Bu çiçek saplarının suda yetiştirilmesi tavsiye ediliyorsa bu dikim şekli de estetik ve özgün olduğu içindir. Hidroponik konusunda size tavsiyelerde bulunabilecek çiçekçiden bir orkide alabilirsiniz. Bu güzel çiçekleri suda yetiştirerek, bitkinizin sağlığını değerlendirirken köklerinin büyümesini izleyebileceksiniz.

beyaz orkide

Beyaz orkide – Kaynak: spm

Suda yetişen orkideler hangi kaba konur?

Bu bitkinin suda iri çiçeklerle yetiştirilmesi, evinize özgünlük katan kökleri gösterme avantajına sahiptir. Güzel yaprakları ile bu bitkiyi ıslatmadan önce  , büyük şeffaf cam veya plastik bir kap seçmek önemlidir. İkincisinin kaliteli olması da önemlidir, böylece kireçtaşı izleri bırakmaz. Bunun yerine, çiçek sapını düz tutmak için yukarı doğru sivrilen yuvarlak şekilli bir vazo seçin.

Ekili iç mekan bitkileri

Suda yetişen iç mekan bitkileri – Kaynak: spm

Hidroponik ile orkide nasıl yetiştirilir?

Karasal orkideler için bu çok estetik yetiştirme tarzını benimsemek için hiçbir şey daha kolay olamazdı. Bitkiyi saksıdan çıkarın ve saplardaki toprak, yosun veya kalıntıları silin. Kökleri iyice durulayın ve hasarlı kısımları steril budama makası ile çıkarın. Orkidenizi dezenfekte etmek için besin açısından zengin olan bu kısmı hidrojen peroksit ve tarçın karışımı ile temizleyebilirsiniz. Bu jest, kökler bozulduysa gereklidir. Altta kil çakılları koyun. İkincisi, bu iç mekan bitkisinin çürümesini önleyecektir.

Mavi Orkide

Mavi orkide – Kaynak: spm

Orkide hidroponiği için hangi su kullanılır?

Bu egzotik çiçeği suda yetiştirmek için kireçsiz suda yetişmesi şarttır. Vazoya dökeceğiniz maden suyunu, hatta yağmur suyunu seçebilirsiniz. Bu bitkileri yetiştirmek için yağmur suyunu seçerseniz,  önce yerleşmesine izin verin . Bu ekimin bakımı için her hafta vazo içeriğinin değiştirilmesi tavsiye edilir.

epifitik orkide

Epifitik orkide – Kaynak: spm

Güzel bir çiçeklenme için orkide bakımı nasıl yapılır?

Orkideleri korumak için, güzel çiçekler için ortalama ve dolaylı bir parlaklıktan faydalanmaları gerekir. Bu çiçekli bitkinin  çiçek açması için  gece boyunca 8  santigrat derece sıcaklığa ihtiyacı olacaktır   . Eğer toprağa ekilen orkideleriniz varsa bu ipuçları iyi bir büyümeye şahit olmanızı sağlayacaktır.

vahşi Orkide

Yabani orkide – Kaynak: spm

Anlamış olacaksınız: Bu bitki örtüsünün suda çiçeklenmesini sağlamak için birkaç parametreye uymak önemlidir. Hidroponik prensibini ve orkidenin iç bakımını öğrendikten sonra, onsuz yapamayacaksınız!

ev