Çok sert bir havlu veya bornozla silmekten daha rahatsız edici bir şey yoktur. Çok sayıda yıkamadan dolayı zarar görmüş banyo havluları veya bornozlar ile kalmamanız için, bir sonraki banyolarınızda sizi rahatlatacak yumuşaklıklarını ve yumuşaklıklarını geri kazanmanız için ipuçları veriyoruz.

Banyo havlularınız ve diğer banyo aksesuarlarınız başlangıçtaki kadar yumuşak değilse, eski yumuşaklığını geri kazanmanıza yardımcı olacak 8 ipucu keşfedeceksiniz.

Yıkandıktan sonra havluların yumuşak ve kabarık olması için 8 ipucu nedir?

banyo havlusu

Çamaşır makinesinde birkaç kez yıkandıktan sonra banyo havluları sertleşebilir ve daha az emici hale gelebilir. Banyo çarşaflarınızın yumuşaklığını korumak için minimum bakım gerektirir.  Birden fazla yıkamaya  rağmen daha yumuşak hale getirmek için bazı ipuçları  .

  1. Banyo havlularını çamaşırların geri kalanından ayırın

banyo havlusu yıkama

Öncelikle, banyo havlularınızla çamaşır yıkarken, çarşaflarınızı diğer giysilerden ayırın. Ardından,   koyu renkli  banyo havluları ve açık renkli banyo havluları arasında sıralayın.  Giysileriniz yıkama sırasında havlulara takılabilir ve liflerini çekebilir.

  1. Banyo havlularınızı çamaşır makinesini aşırı doldurmadan yıkayın

banyo havlusu çamaşır makinesi

Banyo havlularınızı makinede yıkarken, çamaşır makinenizi aşırı yüklemeyin. İlk olarak, çamaşır makineniz aşırı yüklenirse, tüm makinenizi düzgün şekilde yıkayamaz. İkinci olarak, banyo havluları tamburda tek bir kütle oluşturma ve havasızlıktan ölme riski taşır. Sonuç olarak havlu kumaşların lifleri yumuşamamıştır.  Çamaşır makinenizin   kapasitesine göre her yıkamada 2-3 adet duş havlusu kullanın  .

  1. Banyo havlularınızı yıkamak için daha az deterjan koyun

Banyo havlularınızı yıkamak için çok fazla deterjan kullanmaktan kaçının. Çamaşırlarınızı yıkamak için makineye koyduğunuz normal dozun yarısını koyun. Havluların liflerinde kalan deterjan kalıntısı nedeniyle, birkaç makine yıkamasından sonra havlular pürüzlü hale gelir.

  1. Banyo havlularınızı yıkamak için kabartma tozu kullanın

pişirme havluları

Kabartma tozu, banyo havlularını yıkarken yumuşatıcı ile aynı etkiye sahip olacaktır. Deterjan kalıntılarını gidermeye ve lifleri gevşetmeye yardımcı olur. Etkinliğini görmek için çamaşır tozu miktarınıza 100g kabartma tozu ekleyin. Havlularınız daha yumuşak ve kabarık olacaktır. Ayrıca kabartma tozu kötü kokuları azaltmaya yardımcı olur.

  1. Banyo havlularınız varken kurutucu kuruma süresini azaltın

Havlularınızı çok sık kurutma makinesine koymaktan kaçının. Cihazı kurutmak, havlularınızın kumaşlarını değiştirebilir ve daha pürüzlü hale getirebilir. Kurutma makinenizden en iyi şekilde yararlanmak için düşük sıcaklıkta bir kurutma programı çalıştırın. Ayrıca kurutucuda, kurutma rafında ve açık havada kurutma arasında geçiş yapılması önerilir. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra kurutmak için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, liflerini kabartmak için banyo havlularınızı asmadan önce sallayın.

  1. Havlularınızı sıcak suda yıkayın

Bu hile ekolojik veya ekonomik olmasa da oldukça yumuşak ve kabarık banyo havlusu bulmanızı sağlayacaktır. Makinede yıkama programınızı başlattığınızda sıcaklığı 40°C’ye ayarlayın. Beyaz havlular için 60°C’ye kadar çıkabilirsiniz.

  1. Havlularınızı kurutma makinesinde kurutmak için tenis topları kullanın

Havluların birbirine sürtünmesini önlemek için kurutma makinenize bir veya iki tenis topu koyun. Banyo havlularınızın emiş gücünü geri kazanacak olan liflerini yumuşatmanızı sağlarlar.

  1. Havlularınızı yumuşatmak için yumuşatıcınızı beyaz sirke ile değiştirin

Havlularınızı yumuşatmak için beyaz sirke kullanın. Sirke, banyo aksesuarlarınızın liflerinde bulunan deterjan kalıntılarını giderecektir. Yumuşatıcılar, havluları sertleştiren ve daha az emici hale getiren silikon içerir.

Banyo havlularınızı mümkün olduğunca uzun süre tutmak için kalın pamuklu havluları seçin. Ardından, iyi bakımlarına katkıda bulunacak bu ipuçlarını izleyin. Ayrıca havlularınızı açık havada kurutup havalandırmayı da unutmayın.

ev