Süpermarketten alınan fesleğen bitkisi eve gelir gelmez kurur: bunun bir nedeni vardır ve hemen harekete geçmek iyidir.

kuru fesleğen bitkisi

Etrafından dolaşmaya gerek yok, fesleğen bitkisi bahçelerde, sebze bahçelerinde ve evlerde en çok bulunan bitkidir. Baş döndürücü kokusu olağanüstü bir dokunuş sağlar ve parlak yeşil rengi her ortamı süsler. Çoğu zaman ve isteyerek, süpermarketten satın alınan fide eve geldiğinde çok kuru görünür. Yolda ona ne oluyor ve neden kuruyor? Çocuk bakıcıları bu ani değişikliğin nedenlerini açıklıyor .

Basil, hangi bakıma ihtiyaç var?

Fesleğen İtalyan mutfaklarının eksik etmeyen, dünyada Made in Italy’nin mükemmel bir simgesi olan aromatik bir bitkidir . Her tür yemeğe yayılan parfüm ve lezzet dokunuşuyla mutfak geleneğinin eşsiz malzemesi. Süpermarketten bir fide satın aldığınız anda, eve geldiğinizde kurur.

Endüstri uzmanları, bir süpermarkette satın alınan bitkilerin   kısa bir süre dayanacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Tüketiciyi çok kısa bir süre sonra bir tane daha satın almak zorunda bırakan bir pazarlama stratejisi. Fidanlıklar, tüketicileri bitki ve çiçekleri uzmanlardan satın almaya davet ediyor, ancak fidenin geri kazanılması için bazı adımlar öneriyor.

Süpermarket fesleğen bitkisi

Aslında fesleğenin kendisi özel bir bakım gerektirmez ve yeşil başparmağı iyi olmayanlar için bile uygun bir bitkidir. Köklü değişime yol açan nedenler, tüketiciye değil, bir dizi dış faktöre atfedilmelidir.

Kurutulmuş süpermarket fesleğen bitkisi: nedenleri

Fesleğen bitkisi süpermarkette satın alındığında, çoğu zaman arabada veya evde kurur. Tesisin yapay ışıkla ve doğru, kontrollü bir sıcaklıkla doğrudan temas halinde birçok gün geçirmesi muhtemeldir. Bitki için doğal ışığa ve sıcaklık aralığına geçiş olumlu değildir, bu nedenle kuruma eğilimi gösterir ve bazı durumlarda ölür.

Tavsiye, onu evde bir pencerenin yanında tutmaya çalışarak şoktan kurtulmasını sağlamaktır. Tesisin yeni ortama ve yeni sıcaklığa uyum sağlaması için zamana sahip olması gerekir.

fesleğen bitkisi

Sulamaya da dikkat edin, aslında toprak daima nemli olmalıdır . Fidelerin uygun şekilde nemlendirilmemiş olması da mümkündür: evde bir kez, yeniden sulandırmak için alternatif su vermeniz gerekecektir, ancak hepsini bir kerede değil.

Süpermarket fesleğeni başka bir saksıya da ekilebilir, ancak toprağın verimli olması ve sıkı olmaması önemlidir. Ardından, sıvı olması daha da iyi olan nitrojen bazlı bir gübreleme ürünü seçersiniz . Bitki, rehabilitasyonu için en uygun olan küçük ve basit hareketlerle kurtarılabilir.

ev