Çok daha fazla harcamaktan kaçınmak için alışverişe gitmek istiyorsanız, günün kesinlikle kaçınılması gereken anları vardır.

Çoğu insan haftalık alışverişini hafta sonu, boş zamanlarından yararlanarak yapar . Ancak, yapmanız gerekenden çok daha fazlasını harcama riskini almak istemiyorsanız kaçınılması gereken belirli zamanlar vardır . Ve bunlar daha fazla kalabalığa veya ürünlerin fiyatlarına değil , beynimize bağlıdır . 

Açken asla alışveriş yapmayın

Evet, günün alışverişe gitmemeniz gereken anları  olduğunuz anlardır . Ama neden? Görünüşe göre aç karnına beynimize gönderilen uyarılar satın alma tercihlerimizi etkiliyor ve bizi daha fazla , özellikle de yüksek kalorili ürünler almaya yönlendiriyor . Ve aslında, rengarenk paketler ve açlık hissini anında gideren her türden yiyecekle çevrili olmak , bu dürtüye karşı koymayı kolaylaştırmıyor .

Bu nedenle açken alışveriş yapmaktan kaçınmak, planladığımız yiyecekler listesine sadık kalmanıza yardımcı olur , ayrıca paradan tasarruf etmenizi ve daha ihtiyatlı seçimler yapmanızı sağlar . Ve bu popüler inançlarla ilgili değil: bu tavsiye bilimsel bir araştırmaya dayanıyor .  

Harcama ve açlık: çalışma

2013 yılına dayanan bilimsel bir araştırma , açlığın alışveriş yapma şeklimizi etkilediği teorisinin geçerliliğini kanıtlıyor . 

aç alışverişe git

Nitekim o yıl ABD , Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’nde araştırmacılar olan Aner Tal ve Brian Wansink , daha sonra dahiliye ve genel tıp dergisi JAMA Internal Medicine’de yayınlanan bir araştırma yürüttüler . Araştırmacılar açlık ve yiyecek seçimleri arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlayarak , birincisinin ikincisini ne ölçüde etkilediğini keşfettiler . 

Araştırma nasıl yürütüldü ? 68 yetişkinden önceki beş saat boyunca yemek yemeden öğleden sonra alışverişe gitmeleri istendi . Denekler alışverişe başlamadan kısa bir süre önce , araştırmacılar yalnızca yarısına yiyecek bir şey verdi . Bu deney bir çevrimiçi mağazada gerçekleştirildi .

Teoriyi fiziksel bir mağazada test etmek için ise 82 kişiden alışverişlerini farklı zamanlarda yapmaları istendi . Sonuçlar neydi?

Araştırmanın sonucu: Açsanız asla alışverişe gitmeyin

Çevrimiçi markette yapılan uygulamalı araştırma, hem atıştırılmış hem de aç katılımcıların 8 düşük kalorili ürün satın aldığını gösterdi . Bununla birlikte, iki grup arasındaki fark , aç deneklerin ortalama 6 diğer yüksek kalorili ürünü satın alırken, tok olanların yalnızca satın almasında yatmaktadır . 

aç alışverişe git

Ve fiziksel mağazada ? Araştırmacılar, deneyde 82 katılımcının 13.00-16.00 saatleri arasında yaptığı alışverişin , 16.00-17.00 saatleri arasındaki alışverişten daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu . Bu, öğle yemeğinden hemen sonra 13:00 ile 16:00 arasında alışverişe çıkanların , açlık duygusuyla şartlandırılmadıkları için daha sağlıklı ürünler satın alarak daha “berrak” seçimler yaptıkları anlamına geliyor .

Bu nedenle aç olmak alışveriş yapma şeklimizi , ne satın aldığımızı ve ne kadar harcadığımızı büyük ölçüde etkiler . Bu nedenle, açken alışverişe gitmek , yalnızca daha fazla harcamamıza neden olduğu için değil, aynı zamanda daha az sağlıklı ve daha kalorili ürünler satın almamıza neden olduğu için kaçınılması gereken bir davranıştır ve bu, ona bağlı kalmaya çalışanlar için sorun olabilir. diyette _ _ 

Tok karnına alışveriş yapmanın püf noktaları

Beynimizin tetiklediği bu mekanizma kendi doğamızdan gelebilir . Aslında tarih boyunca , uzun bir oruç döneminden sonra insanın yüksek kalorili yiyecekler arayarak kendini doyurması her zaman önemli olmuştur .

Ancak yine de bu fenomeni önlemek için alabileceğimiz bazı önlemler var : alışverişe çıkmadan önce bir şeyler atıştırmak iyi olur . Veya açlık hissini “bulanıklaştırmak” için yemeklerden hemen sonra yapmayı veya süpermarkette sakız çiğnemeyi düşünebilirsiniz . 

ev