Süresi dolmuş mayanız varsa atmayın: bitkileriniz için değerli bir yardımcı olabilir.

 

Maya, birçok mutfak preparatının temelinde bir bileşendir, bu nedenle evde olması çok yaygındır.

Ancak, son kullanma tarihini unutmak veya kontrol etmemek olabilir. Son kullanma tarihinden sonra maya mutfakta açıkça kullanılamaz, ancak bahçede çok yardımcı olabilir.

Bu yüzden onu atmaktan kaçının ve bitkiler için nasıl kullanılabileceğini görelim.

  1. Sıvı gübre: maya, bitkileriniz için mükemmel bir gübrenin temeli olabilir. Bir buçuk çay kaşığı 2-3 litre suda basitçe çözmeniz ve bitkileri elde edilen çözelti ile ıslatmanız yeterli olacaktır.
  2. Katı gübre: Katı bir versiyonu tercih ederseniz, tek yapmanız gereken maya suyu çözeltisini pratik buz kesicilerde dondurmaktır. Katılaştıktan sonra, gübre küpleriniz hazırdır: sadece toprağa uygulayın ve erimelerine izin verin.
  3. Anti-sivrisinekler: Bu sinir bozucu böcekleri bahçenizden uzak tutmak istiyorsanız, mayaya dayalı bir anti-sivrisinek çözeltisi yapabilirsiniz: bir kapta 250 ml sıcak su, bir çay kaşığı maya ve 2 çay kaşığı şekeri birleştirin. Kavanozu etkilenen bölgeye yerleştirin ve birkaç gün bekletin.
  4. Karıncalar: Bitkilerinizin genellikle karıncalarla çevrili olduğunu fark ederseniz, onları tamamen doğal bir şekilde uzaklaştıran bir toz yapabilirsiniz: şeker, kabartma tozu ve bira mayasını birleştirin (her bileşen için üçte bir oranında). Karıncaları bitkilerinizden uzak tutmak için elde edilen tozu pencere kenarlarına veya saksıların etrafına yayın.