Sütü limon suyuyla birleştirerek belki de beklemediğiniz bir şey elde edeceksiniz. Gelin görün bu iki malzemeyi bir arada pişirdiğinizde neler oluyor, şaşıracaksınız.

Ev Yapımı Ricota

Belki bilmiyordunuz ama sütü limonla birkaç adımda birleştirerek ricotta elde edeceksiniz . Basit ev yapımı ricotta yapmak için hayvansal peynir mayası kullananlar veya limon kullananlar var. Tarif gerçekten basit ve adımlar o kadar da uzun değil, o yüzden siz de deneyebilirsiniz.

Aşağıda göreceğimiz bu hazırlık sayesinde sadece 3 litre sütle iki ürün elde edeceğiz. Ricotta’ya ek olarak primosale de alacaksınız, çünkü ricotta, terimin de belirttiği gibi, iki kez pişirilir ve bu nedenle peynirin hazırlanmasından sonra elde edilir.

Ricotta gerçek bir peynir olarak kabul edilmez ancak yine de süt ürünleri ailesinin bir parçasıdır ve en asil peynirlerden biri olarak kabul edilir. Protein kalitesi peynire göre daha yüksek, lipit alımı ise daha düşüktür. O halde şimdi ricotta nasıl yapılır detaylı olarak görelim.

Ev yapımı ricotta yapmak için tarif

İhtiyacınız olan şey, tercihen yakındaki bir çiftlikten veya güvenilir bir satıcıdan alınan kaliteli taze süttür . Bu nedenle, bu tür bir hazırlık için süpermarkette bulunmayan sütü kullanmak daha iyidir, ancak bunu elde edemiyorsanız bu da iyi olacaktır.

Bu nedenle yalnızca iki malzeme vardır: 3 L süt ve iki limonun suyu . Ev yapımı ricotta’nızı elde etmek için takip etmeniz gereken tüm adımlar aşağıdadır :

italyan peyniri
  • İlk tuzu elde etmek için 1,5 L taze sütü çelik bir tencerede tuzla kaynatın.
  • Süt kaynamaya başlar başlamaz 1 limonun suyunu ekleyip çırpın.
  • Birkaç dakika sonra peynir altı suyu ayrılmaya başlayacak ve bu, onu ocaktan alıp 5 dakika dinlenmeye bırakmanın zamanı olacaktır.
  • Daha sonra gazlı bez veya pamuklu bir bezle bir elek alın ve önce peynir altı suyunu, ardından büyük kısmını süzün. Bu şekilde prim satışını elde edeceksiniz. Tavsiyemiz serumun son kalıntılarını da çıkaracak şekilde bastırarak şekil verilmesidir.
  • Primosale’yi aldıktan sonra peynir altı suyunu 1,5 L süt ve 1 limon suyuyla birlikte ateşe koyarak ricotta’ya devam edebilirsiniz.
  • Kaynayana kadar karıştırdıktan sonra bir dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alıp 5 dakika daha dinlenmeye bırakın.
  • Peynir altı suyunun çoğunu filtreleyin ve ardından özel bir kalıp olan fuscella’da ricotta’yı oluşturun.
Ev Yapımı Ricota

Bu sayede birkaç basit adımla ev yapımı ricotta’nızı elde etmiş olacaksınız ve eğer ricotta’nın sonunda limon gibi bir tada sahip olup olmayacağını merak ediyorsanız cevap hayır . Korumak için 2 güne kadar buzdolabına koyabilirsiniz. Doğal olarak yiyebilir veya tatlı veya tuzlu tarifler yapabilirsiniz.

ev