Kaşık, spatula, kepçe… Bu ahşap kaplar birçok mutfak hazırlığında çok kullanışlıdır. Otantik bir çekiciliğe sahip olmalarına rağmen, bu ahşap aletler, kötü bir şekilde korunurlarsa, hızla hijyenik hale gelebilirler. Bunları anında nasıl dezenfekte edeceğinizi öğrenin.

Tahta kaşıklar iletken değildir: çanaktan ısı çekmezler ve bu nedenle parmaklarınızı yakmazlar. Ayrıca, yahnileri veya kalın, viskoz hamurları karıştırmak için sağlamdırlar. Ancak bu ahşap mutfak eşyaları özel dikkat ve titiz temizlik gerektirir. Size açıklıyoruz.

Tahta kaşıklar nasıl temizlenir ve dezenfekte edilir?

tahta kaşıklar

Her kullanımdan sonra ahşap kaplar iyice temizlenmelidir, aksi takdirde bakteriler çoğalır. Bunları temizlemek için deterjan kullanılması da önerilmez. Nitekim bu ev ürünlerinin kimyasal partikülleri ahşaba doğru göç eder, orada saklanır ve bu sefer yiyeceğe göç eder. Bu pratik yöntemle onları nasıl dezenfekte edeceğinizi öğrenin!

  • Tahta kaşıkları dezenfekte etmek için cam yöntemi

Etkili ve basit  olan cam yöntemi, ahşaba zarar veren maddeler kullanmaz  . İşte nasıl:

  • Uzun bir bardağı sıcak suyla doldurun
  • Kepçeyi veya kaşığı 5 dakika içine koyun.
  • Böylece alet üzerinde biriken kir ayrışmaya başlayacak ve sonunda su yüzeyine yerleşecektir.
  • Ardından temiz suyla durulayın, bir bezle kurulayın ve kalan kiri temizleyin.

Daha fazla verim için beyaz sirke ekleyebilirsiniz.    Beyaz sirkenin antimikrobiyal özellikleri,  tahta kaşıklarınızı   etkili bir şekilde dezenfekte etmenizi sağlar. Diğer bir yöntem ise 2 bardak sıcak su ve 2 bardak beyaz sirkeyi bir tencereye koyup kaynatmaktır. Ardından tahta kaşıkları 5 dakika bekletin. Son olarak, onları çıkarabilir, soğumaya bırakabilir, tatlı su ile durulayabilir ve kurutabilirsiniz.

Tahta kaşıkları dezenfekte etmek için diğer etkili yöntemler

ahşap aletler

Mutfakta kullanılan tahta kaşıkları uygun şekilde sterilize etmenin başka kolay ve hızlı yolları da vardır  . Burda biraz var!

Kabartma tozu:   Yemek tarifleri için kullanılan bu ürün, temizleyici, antiseptik, leke çıkarıcı ve tahta kaşıklardaki kiri temizleme konusunda etkili olmakla övünür! Bir avuç  kabartma tozu   alın , biraz su ekleyerek macun kıvamına getirin ve kirli bölgeleri ovalayarak kaşığın üzerine sürün. Kaşığı akan suyun altına koyun, tüm kiri çıkarmak için elinizle ovalayın. Son olarak, aktif olarak durulayın ve kurulayın.

Limon suyu:  Bu %100 doğal ürün, anti-inflamatuar, anti-enfeksiyöz, antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile beğeni toplamaktadır. Tahta kepçenizi temizlemek için  doğrudan limonla ovun  veya suyunu sıcak suya ekleyin. Durulayın ve kurutun.

Marsilya sabunu:  Yağ giderici ve antibakteriyel  Marsilya sabunu  yağlı bulaşıkların temizliğinde etkilidir. Birkaç talaş Marsilya sabununu sıcak suda eritebilirsiniz. Ardından tahta aletinizi yıkamak için solüsyonu kullanın. Birkaç dakika bekletin, ardından durulayın ve kurulayın.

Tahta kaşıklar ve çatallar

Zamanla, tahta kaşıklar gerçekten kuruyabilir veya kabarık bir görünüm alabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek ve kaşıklarınızın ömrünü uzatmak için iyice temizlendikten sonra yemeklik mineral yağ ile kaplanması tavsiye edilir.

ev