Yaz aylarında böcekler? Gerçek bir baş belası. Yazın gelişiyle birlikte, sükuneti bozmaya hazır, kanat çırpan çok sayıda canlının istilasına uğradık. Yine de, tüm böcekler eşit derecede önemsiz değildir. Doğru önlemleri almazsak bazıları gerçek kabuslara dönüşebilir. Özellikle, tatarcıkların istilası özel ilgiyi hak ediyor.

yut bizi

Can sıkıcı ve kaşıntılı iğneleriyle bize eziyet eden bu küçük ama korkunç yaz arkadaşları. Bu kum sineği istilası hakkında bilinmesi gereken her şeyi ve kendinizi nasıl etkili bir şekilde koruyacağınızı öğrenmenin zamanı geldi.

Yaz nihayet geldi ve onunla birlikte bir sürü böcek yaşam alanımızı istila etmeye hazır . Bazıları önemsiz görünse de, onları hafife almamalıyız. Yaz böcekleri can sıkıcı olabilir, ancak bazılarından gerçekten korkulmalıdır.

Yaz aylarında gelen böcekler

Kendimizi böcek ısırıklarından korumak ve harika yaz günlerinin tadını doyasıya çıkarmak için doğru önlemleri almak önemlidir . Ama göz kulak olmamız gereken böcekler nelerdir? Bunlar arasında tatarcık sinekleri en sinir bozucu ve korkutucu yaz arkadaşlarından biri olarak öne çıkıyor. Tatarcıklar, sadece 3-4 milimetre uzunluğunda , küçük, ince gövdeli böceklerdir . Bu küçücük yaratıkların nasıl olup da bizi bu kadar sinirlendirebildikleri inanılmaz görünüyor . Başlangıçta onları sıradan sineklerle karıştırabiliriz, ancak bu tatarcıklardan birinin ısırması ne kadar yanıldığımızı anlamamız için yeterlidir.

Yazın sadece sivrisinekler değil

Bu küçük kan vampirleri, özellikle çoğalmak için ideal yaşam alanını buldukları kıyı bölgelerinde yayılabilir . Ancak, onları tepelik alanlarda ve hatta şehirlerde de bulmak alışılmadık bir durum değildir. Yazın tek tehdidin kumsal olduğunu sanıyorsak çok yanılmışız. Ama bu lanetli tatarcıkların ortaya çıktığı kritik an ne zaman? Genellikle günün iki anında saldırmayı tercih ederler . Bu nedenle, bu saatlerde yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, uygun giysilerle kendinizi korumanız en iyisidir.

Böcek ısırıklarını önlemek için alınması gereken diğer önlemler, uygun bir böcek kovucu kullanın , uzun giysiler giyin ve istenmeyen misafirlerin girmesini önlemek için geceleri evi sıkıca kilitleyin . Yaz aylarında dışarıda vakit geçirebilsek bile, can sıkıcı böcekler tarafından sokulmamak için dikkatli olmanın her zaman iyi olduğunu unutmayın. Ama şimdi, gün boyunca meydana geldiğinde bu pappataci istilasını keşfediyoruz.

Kendinizi bu böceklerin ısırıklarından nasıl korursunuz?

Yaz beraberinde sıcağı, uzun günleri ve… böcekleri getirir. Bazıları ekosistemler için zararsız ve hatta faydalı olsa da , açık havada geçirilen bir günü kabusa çevirebilen bazı türler vardır. Tatarcık sinekleri de bu korkunç böceklerden biridir.

Kendinizi kum sineği ısırıklarından nasıl korursunuz?

Tatarcık sinekleri , kaşıntılı sokmalarıyla açık hava deneyiminizi mahvedebilecek küçük ama can sıkıcı böceklerdir . Kendinizi bu hoş olmayan sokmalardan korumak için doğru önlemleri almanız önemlidir.

İlk olarak, en aktif oldukları saatlerde en yağışlı alanlardan kaçınmaya çalışın. O saatte dışarıda olmanız gerekiyorsa, cildinizin böceklere maruz kalmasını azaltmak için hafif ama örtücü giysiler giyin . Ayrıca tatarcık sineklerine karşı etkili olan DEET veya diğer bileşenleri içeren böcek ilacı kovucular kullanın.

Böcek ısırıklarına karşı özellikle hassassanız veya kıyı veya dağlık alanlar (tatarcık sineklerinin daha yaygın olduğu yerler) gibi yüksek riskli alanlarda bulunuyorsanız. Huzurlu bir gece uykusu için yatağınızın üzerinde pencere parmaklıkları ve sineklik kullanmayı düşünebilirsiniz . Vücudunuzu herhangi bir sokma için düzenli olarak kontrol etmeyi ve kaşıntıyı hafifletmek ve herhangi bir enfeksiyon veya alerjiyi önlemek için lokalize antihistaminikler ve yumuşatıcılar veya özel bir sokma sonrası ile tedavi etmeyi her zaman unutmayın . Ama pappataci istilasının gerçekleştiği an nedir? Hadi bulalım

Tatarcık istilasının kritik anı

Tatarcıklar, hangi böcekler onlar? Bu sinir bozucu böcekler, Culicidae familyasına aittir ve sivrisinek veya tatarcık olarak da bilinir. Küçüktürler, sadece 3-4 mm uzunluğundadırlar, ancak boyutlarının sizi aldatmasına izin vermeyin, çünkü büyük sorunlara neden olabilirler .

Kum sineklerinin nemli ortamlarda çoğalması

Bu canlılar hayatta kalabilmek için insan ve hayvan kanıyla beslenirler. Dişi tatarcıklar , yaz aylarında bizi çıldırtan can sıkıcı sokmaların suçlularıdır . Isırıkları ağrılı olabilir ve cilt tahrişine neden olabilir.

Peki papatacının tercih ettiği alanlar nelerdir? Çoğunlukla bol nem buldukları ve yumurtalarını bırakacakları tatlı su göletlerinin veya havuzlarının bulunduğu kıyı bölgelerinde yaygındırlar . Ancak, onları engebeli alanlarda da bulmak alışılmadık bir durum değildir.

Kendinizi bu istenmeyen ziyaretlerden korumak için bazı önlemler almak önemlidir. Kovucu kullanmak, kum sineklerini cildimizden uzak tutmaya yardımcı olabilir. Hafif ama üzerini örten giysiler giymek ve pencerelerde paravan kullanmak, istilacıları evinizden uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

Bu küçük böceklerin Batı Nil virüsü veya chikungunya humması gibi hastalıkları bulaştırabileceğini her zaman hatırlayalım . Bu nedenle, kum sineği istilasına uğramış alanlarda dikkatli olmak çok önemlidir. Ancak alınması gereken önlemlere ek olarak, bu böceklerin istilasının gerçekleştiği çok önemli bir an vardır.

Tatarcıkların istilası, günün hangi saatinde ortaya çıkarlar?

Tatarcık mevsimi ilkbaharda başlar ve sonbahara kadar sürer. Sülük sivrisinekleri olarak da bilinen bu can sıkıcı böcekler, özellikle günün belirli saatlerinde aktiftirler . Farklı alanlarda bulunabilmelerine karşın, özellikle kıyı kesimlerinde yaygın olmakla birlikte dağlık alanlarda da rastlamak mümkündür.

Gerçek bir papataci istilası

Ama tatarcıklar tam olarak ne zaman ortaya çıkıyor? Genellikle sabah erken saatleri ve öğleden sonra geç saatleri tercih ederler . Bu zaman aralıklarında, bu böceklerin faaliyetleri yoğunlaşarak dışarıdaki herkesi rahatsız eder.

Günün bu anı, can sıkıcı kum sineği ısırıklarına maruz kalmadan boş zamanlarını değerlendirmek veya kırsalda yürüyüş yapmak isteyenler için çok önemli olabilir. Bu nedenle doğru önlemleri almak, kendinizi bu küçük parazitlerden korumak için gerekli hale gelir.

Tatarcıkların en aktif oldukları dönemlerde saldırılarından kaçınmak için, deri yüzeyini mümkün olduğunca kapatacak şekilde uzun kollu giysiler ve uzun pantolonlar giyilmesi tavsiye edilir. Spesifik kovucuların kullanılması, sülük sivrisinek ısırıklarına karşı ek koruma sağlayabilir.

Yaz böceklerinin hafife alınmaması gerektiğini daima unutmayın! Doğru önlemleri almak, can sıkıcı kum sineği ısırıklarıyla uğraşmak zorunda kalmadan sıcak mevsimin tadını tam olarak çıkarmanıza yardımcı olabilir.

tatarcıkların saklandığı yer

Tatarcık olarak da bilinen bu böcekler, bit, sivrisinek ve kenelerle aynı gruba ait olan bir tür ektoparazittir. Leishmaniasis gibi çeşitli bulaşıcı hastalıkları bulaştırabilecekleri için bu küçük canlılara yakından dikkat etmek büyük önem taşıyor .

Dört ayaklı dostlarımızı Leishmaniasis'ten korumak

Ağırlıklı olarak gece hayvanları olan tatarcık sinekleri, kıyı bölgelerinde sık bulunmalarını açıklayan iyi nemli sıcak bir iklimi tercih ederler. Bu böcekler çok küçüktür , sadece 3-4 mm uzunluğa ulaşır ve uçuk sarı veya pas rengi sayesinde kolayca karışabilme özelliğine sahiptir.

Küçük boyutları nedeniyle, doğrudan güneş ışığından kaçındıkları için yarıklar, kanalizasyon kanalları, yuvalar ve hayvan kulübeleri gibi birçok yerde ve ayrıca iyi havalandırılmış, gölgeli alanlarda saklanırlar. Organik atıklar açısından zengin ortamlar bu böcekler için özellikle caziptir. Onları çıplak gözle gözlemlemek son derece zordur, çünkü çok küçük olmalarının yanı sıra herhangi bir ses çıkarmazlar, hatta sivrisineklerin karakteristik vızıltısını bile çıkarmazlar . Bu nedenle saldırdıkları zaman bunu sessizce yaparlar.