Tatile gitmek istiyorsunuz ve evcil hayvanlarınızı belirli pansiyonlara emanet etmeye karar veriyorsunuz. Peki ya bitkileriniz? Siz yokken onlara kim bakacak? Ev bitkilerinizin tatildeyken kurumasını önlemek için bazı adımlar.

Tatile gittiğinizde bitkilerinizi sağlıklı tutmak, seyahat için bavul hazırlamak kadar önemlidir. Yıl boyunca bağ kurduktan sonra gitmelerine izin vermek zor. Bitkilerinizi korumak ve hak ettiğiniz bir tatilin tadını çıkarmak için bazı ipuçlarını keşfedin.

Bir seyahate çıktığınızda bitkilerinizi nasıl sularsınız?

saksı bitkileri

  • Elektronik sulama sistemi

Bitkileriniz çoksa ve kalabalık bir salon ve balkonunuz varsa elektronik damla sulama sistemi siz uzaktayken sorunlarınıza çözüm olabilir. Bir hortuma veya başka bir mekanizmaya bağlamanıza gerek yok, sadece pompada su bulunan bir kaba ve sulama zamanını seçeceğiniz zamanlayıcıya ihtiyacınız var (günde 2 kez, haftada 3 kez, 10 günde bir kez) …) yanı sıra sulama miktarı.

Bitkileri sulamak için küçük plastik kuş

  • yavru kuşlar ve biberonlar

Bu yöntemle, bu küçük cihazın sulamasının işini yapmasına güvenle izin verebilirsiniz.

Her bitkinin, suyla doldurduğunuz ve toprağa ektiğiniz kendi küçük kuşu (kendin yap mağazalarında veya bahçe merkezlerinde bulunur) olacaktır. Dikkatli olun, zemininiz taşlıysa su çıkışını tıkama riski çok yüksek. Su çıkışlarını engelleyebilecek tüm nesneleri çıkarmaya dikkat edin.

Ayrılmadan Önce Bitki Beslemenizi Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Bitki sulama

  • Işığı ve sıcaklığı ayarlayın

Bitkiniz ne kadar fazla güneş ışığına maruz kalırsa, zamanla o kadar çok susar. Ve bu birkaç nedenden dolayı. Bitkilerin, oranı gün boyunca alınan ışık miktarına bağlı olan terleme sürecinde daha fazla su kullandığı bir sır değil. Yokluğunuzda bitkilerinizin solmasını önlemek için onları ışık kaynaklarından biraz uzaklaştırabilirsiniz. Bunları odanın ortasına yerleştirin, böylece pencerelerden gelen ısı ve ışık onları her zamanki gibi çabuk kurutmaz. Geri döndüğünüzde, bitkilerinizi her zamanki yerlerine yerleştirebilirsiniz. Bitkileri taşımak istemiyorsanız, pencerenin üzerine bir perde de çekebilirsiniz.

  • Nemi koruyun

Bir hafta veya daha kısa bir süreliğine uzakta olmayı planlıyorsanız, ayrılmadan önce bitkilerinizi iyice sulamak yeterli olacaktır. Bitkileri yalnızca kuru veya neredeyse kuru saksı toprağı ile suladığınızdan emin olun . Ayrılmadan önce saksı bitkinizdeki fazla suyun boşalmasına izin verin, böylece saksı karışımı nemli olur, ancak bitkileriniz haşereleri çekebilecek veya çürüyen köklere yol açabilecek bir su tabağında oturmaz.

Bunun yalnızca haftada bir veya daha fazla sulanması gereken bitkiler için gerekli olduğunu unutmayın. Sulu meyveler ve kaktüsler gibi kuraklığa dayanıklı ev bitkileri, susuz bir veya iki hafta boyunca iyi iş çıkarır. Ve kış aylarında, bitki büyümesi yavaşladığında ve bazı bitkiler uykuya daldığında, onları tamamen sulayamayabilirsiniz.

  • Gübreyi unut

Ara sıra gübre kullanıyorsanız , seyahatinizden dönene kadar  ev bitkilerinizi  gübrelemediğinizden emin olun . Her şeyden önce, ayrılmadan önceki haftalarda bitkilerinizi gübrelemeyin. Bitkileriniz siz yokken olabildiğince yavaş büyüyecek ve bu da bitkilerinizin enerji ve su tasarrufu yapmasına yardımcı olacaktır.

  • hafifçe kırpın

Herhangi bir ölü, ölmekte olan veya sağlıksız bitki örtüsünü budamaya ek olarak, sağlıklı kalmak için genellikle daha sık sulama gerektiren tomurcukları ve çiçekleri kesebilirsiniz.