Tavalardaki kireci ve lekeleri doğal, hızlı ve ekonomik bir şekilde çıkarır. Sadece birkaç malzemeye ihtiyacınız var, işte nasıl yapılacağı.

tencerede soda

Yemek artıkları   ,  yağlar  ve  yanık lekeleri,  mutfak gereçlerini  yıkamak zorunda kaldığınızda  gerçek bir kabusa  dönüşebilir  . Ancak bu, kireci ortadan kaldırmak  için  sonsuz dakikalar harcamanız   ve büyük  çabalar harcamanız gerektiği anlamına gelmez  .  Tavalardaki  kireci  doğal   ,  hızlı  ve  ekonomik bir şekilde çıkarmanıza  olanak sağlayacak  bazı ev tüyoları vardır   . Bakalım nasıl olacak.

Tavalardaki kireci ve lekeleri çıkarmak neden önemlidir?

Mutfak tavalarındaki  kalıntıların  ,  lekelerin  ve  kirecin  temizlenmesi her  şeyden önce hijyeni korumak  ve aynı zamanda   tavaların  kullanım ömrünü uzatmak için çok  önemlidir   . Kireç  ,  gıda güvenliğini etkileyebilecek  bakteri  ve yiyecek artıkları içermesinin yanı sıra   tavalara  zarar  verebilir   ve   daha sonraki temizliği zorlaştırabilir. Ancak endişelenmeyin  :  Göz açıp kapayıncaya kadar kireçten kurtulmanızı  sağlayacak  bileşenler  var  .

Kireçleri gidermek için karbonat ve sirke

Bunlar  temizleme ve yağ giderme gücüyle  çok ünlü  iki maddedir  .  Tavalardaki  kireci sirke ve kabartma tozu  kullanarak  temizlemek için  ,  kireci   çözülecek  tavaya  biraz sirke dökün  ve ardından tavayı ısıtın  . Sirke   ısınınca  gazı kapatıp  iki  yemek kaşığı  karbonatı  tencereye  dökebilirsiniz  .

Tavalardan ölçeği çıkarın.

Bu noktada  yağ alma karışımımızın etki göstermesi için  birkaç  saate ihtiyaç olacaktır  . Bu arada soğumuş olacak  ve temizliğe  geçebiliriz   . Daha sonra  yumuşak bir süngerle tencerenin  içini  fırçalamaya  geçiyoruz   . Yumuşak , agresif olmayan bir sünger seçmeniz ve bulaşık süngeri  kullanmaktan kaçınmanız  tavsiye edilir   , çünkü bulaşık süngeri  tavayı çizebilir.

Sirke  ve  karbonatın çalışması sayesinde   pullar  daha yumuşak olacak  ve  onları çıkarmak  için  fazla çaba  harcamamıza gerek kalmayacak   . Bu  yöntem aynı zamanda tava diplerindeki yanık lekelerinin   çıkarılmasında da etkilidir   .

Sitrik asitle kireci giderin.

Sitrik asit, kireç önleyici özelliklere  sahip   etkili bir  deterjandır ve bu da onu  tavalardaki kirecin giderilmesinde  gerçekten etkili   bir  çözüm haline getirir. Kullanmak için   bir tencereyi  suyla doldurup içine  sitrik asit çözeltisi   döküyoruz  Genel olarak doz açısından  150 g sitrik asidi bir litre  taze ısıtılmış suyla  birleştirerek   ayarlayabilirsiniz  .

Bu durumda bile  yağdan arındırma solüsyonunun birkaç saat beklemesi  gerekir   , hatta  gece boyunca bırakılması daha da iyidir  . Bu saatlerde  sitrik asit kirecin daha da yumuşamasını  sağlayacak   ve   süngerle  temizlediğimizde çok daha  kolay  çıkacaktır   . Ancak  temizlenecek gömülü yüzeyin  yapıldığı  malzemeye dikkat edin: Doğal taş  veya  mermer  yüzeylerde  sitrik asit  kullanılması uygun değildir   .

Tavaları yağdan arındırmak için limon

 Mükemmel bir  doğal yağ giderici olan limon , tavalarınızı  temizlerken  parfümlü bir  dokunuş  sağlayacaktır  . Kullanımı da oldukça  basittir : Yağını almak  için   tavaya  su dökmeniz  ve limon suyunu eklemeniz   gerekir  .

Tavalardan ölçeği çıkarın.

Bu  çare israf  değildir  :  Bu  yağ giderme solüsyonuna limon kabukları  da ekleyebiliriz  Daha sonra  her şeyi kaynatacağız  . Su  kaynayınca  ateşi  kapatıp soğumaya  bırakın   . Bundan sonra sünger  kullanımıyla  mekanik temizliğe geçebiliriz   .

Su  kullanımının  bir  çeşidi kaba tuzun  kullanımını içerir   . Gömülü tavaları  bu şekilde  yağdan arındırmak  için  , yağdan arındırılacak  yüzeye  kaba tuz serpin  ,  limon suyu ekleyin  ve  çözeltinin etki etmesi  için gerekli süreyi  bekleyin .

Marsilya sabunu ile tavalardaki kireci ve lekeleri çıkarın

Sadeliği sevenler  bu yöntemi  keşfetmekten mutluluk duyacaktır   . Aslında  kabuklaşmış tavaları yağdan arındırmak   için   sabun ve su yeterlidir . Yeter ki  Marsilya sabunu olsun  . Nasıl yapılır? Basitçe ,  tencereyi  suyla doldurup  biraz  Marsilya sabunu ekleyip  kaynatmamız  gerekecek   .

 Kaynayan suyun  yüksek  sıcaklığı , Marsilya sabununun  yağ  giderme gücü  ile birlikte  hareket ederek kirecin kendiliğinden  yok olmasını   sağlayacaktır   . Mükemmel bir sonuç için   ,   solüsyonun  etki etmesine  ve  soğumasına izin verdikten sonra, suyu uzaklaştırıp  yüzeyi   bir  süngerle temizleyerek en küçük  kir kalıntılarını  bile temizleyebiliriz  .

Limon gibi  Marsilya sabunu  da  özellikle kokulu  olma avantajına sahiptir  , bu nedenle sadece tavalardaki  kirecin  giderilmesine  yardımcı olmakla kalmaz  , aynı zamanda kötü kokuları  da ortadan kaldırır  .

ev