Mutfak temizliği sırasında en zor ve sık yapılan işlerden biri, mutfak eşyalarımızda biriken kiri etkin bir şekilde temizlemektir. Özellikle diğerlerinden çok daha fazla yağ biriktiren kızartma tavaları. Onları ne kadar ovalarsanız ovuşturursanız sürün, çabuk kirlenme ve yağlanma gibi sinir bozucu bir eğilime sahiptirler, bu da onlara yapışkan ve hoş olmayan bir dokunuş görünümü verir.

soba

Tabii ki, sadece sabun ve su ile ovmak, aradığımız temizlik etkisini asla sağlayamaz. Hayatınızı kolaylaştırmak için, işte size kızartma tavalarınızı iyice temizlemenizi ve yeni gibi görünmesini sağlayacak ev yapımı bir numara. Bunu yapmak için muhtemelen evinizde bulunan 2 ürüne ihtiyacınız olacak.

Bunlar   kabartma tozu ve sirkedir . Bunları karıştırarak ve bu küçük adımları izleyerek kızartma tavanızdaki yağları ve kötü kokuları kalıcı olarak yok edebilirsiniz.

bikarbonat

Tencerenin tabanına karbonatı koyun ve üzerini tamamen kapatın. Ardından üzerine biraz sirke dökün. Karışımı yaklaşık yirmi dakika bekletin. Ardından, alüminyum bir ovma pedi alın ve tüm yüzeyi dairesel hareketlerle ovalayın. Titiz olun, iyi bir sonuç almak için zaman ayırmak en iyisidir.

Yoğun bir şekilde ovuşturduktan sonra, sadece suyla durulayın. Kızartma tavanızın tabanının parlak olduğunu ve herhangi bir yağ veya kirden arınmış olduğunu göreceksiniz.

çamaşır makinesi tuzu

Tencerenin tabanı temizlendikten sonra yüzeye çıkın. Bu alanı temizlemek için de tüm evlerde bulunan ve çok ucuz bir ürün kullanacağız: tuz.

Nitekim tuz ile sadece temiz bir tava elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda yapışmazlık özelliklerini de güçlendirmiş olacaksınız.

Tavayı ateşe koyun ve ısındığında üç büyük kaşık tuz ekleyin ve üç dakika bekleyin. Tuz kahverengimsi bir renk alacaktır. Ardından tavayı ocaktan alın ve soğumaya bırakın. İyice soğuyunca kalıntıları kuru bir bezle silin.

Arada bir onları temizlemenin yanı sıra, kızartma tavalarınızın daha uzun süre en iyi şekilde görünmesini sağlamak için başka bir numara daha var. Sadece hala sıcakken soğuk su dökmekten kaçının. Bu basit küçük jest tüm farkı yaratacak.

ev