Fırında tavuk bir klasiktir. Lezzetli ve hazırlaması kolay, birçok insanın favori yemeklerinden biridir. Ancak tarifin mükemmel bir şekilde başarılı olması için her şey baharatlara bağlıdır. Tavuğu fırına koymadan önce ne ile fırçalıyorsunuz? Çıtır olduğu kadar sulu olmasını istiyorsanız, özel aromalar ve doğru pişirme üzerine bahse girmelisiniz. Misafirlerinizi etkilemek için büyük şeflerin hilesini takip edin!

Herkesin tavuğa belirli bir tat vermek için en sevdiği malzemeler olsa bile, lezzetleri çeşitlendirmek ve bu popüler yemeği yeniden icat etmek her zaman iyidir. Kümes hayvanlarının kuruması korkusuna son, bu küçük numara harikalar yaratıyor. Tavuğunuzu pişirmek hiç bu kadar başarılı olmamıştı!

Mükemmel sulu ve lezzetli tavuğun sırrı

fırında tavuk

Tavuğunuzu fırında mükemmel şekilde pişirmek için bir cordon bleu olmanıza gerek yok. Öte yandan, bazı hatalardan kaçınmak için yemeğinizin hazırlanmasında size yardımcı olacak bu çok basit ve hızlı adımları izleyin. Çünkü sonunda, pişirme sırasında asıl korku tavuğun sertleşmesi (hatta yanmış!), kuru ve tatsız hale gelmesidir. Amacınız onu olabildiğince lezzetli, dışı güzel kızarmış ve çıtır, içi sulu ve lezzetli hale getirmektir.

Zaten her şey tavuğun baharatında oynanıyor.    Fırına koymadan önce  , lezzetini arttırmak ve maksimum lezzet vermek için belirli baharat ve bitkilerden oluşan bir kokteyli dikkatlice seçmelisiniz. Tercihinize göre kırmızı biber, esmer şeker, kekik, biberiye, kekik, soğan, sarımsak, hardal, tuz ve karabiberi tercih edin. Bu bileşenlerin her biri kümes hayvanlarına çok özel bir aroma getirecektir.

Şefin tavsiyesi  : Tavuğa daha da lezzetli bir dokunuş katmak için fırına koymadan önce üzerine hardal, zeytinyağı, taze kekik ve sarımsak karışımı sürmek iyi olur. Ve tabii ki üzerine tuz ve karabiber serpmeyi unutmayın. Bu turşuyu gece boyunca bırakın (veya fırına koymadan en az 8 saat önce)

Eklenen püf noktası  : Tavuğu marine etmeden önce 2 litre su ve iki yemek kaşığı karbonatta 15 dakika bekletin. Bu prosedür tavuğun etini yumuşatacaktır. Bu kabartma tozu banyosundan sonra suyla iyice durulamayı unutmayın.

Tavuk nasıl mükemmel pişirilir?

Fırından bir tavuk

Tavuğu karışımla kapladıktan sonra, 20 dakika boyunca yüksek ısıda (210°C) fırına koyun, ardından pişirmenin geri kalanında (yaklaşık 1 saat) fırın sıcaklığını 180°C’ye düşürün. Bu sayede içleri sulu ve yumuşak kalırken kenarlar mükemmel şekilde çıtır olacaktır. Pişirmenin sonunda, sosun içinde beş dakika bekletin.

Tavuğunuzu kurutmaktan veya yakmaktan endişe ediyorsanız, sıcaklığı düşürmeye çalışmayın. Daha sonra pişirme süresini uzatma ve bu nedenle sonunda daha kuru hale getirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız! Yüksek sıcaklık ve daha kısa pişirme süresi mükemmel kombinasyonu sağlar: altın rengi ve karamelize dış yüzey, yumuşak ve sulu iç kısım. Sizin ve sevdiklerinizin damaklarını eritmeye yeter!

Uyarı  : Her 15 dakikada bir tavuğunuzun suyunu bolca yağladığınızdan emin olun.

Fırında pişirilen tavuk için son bir çaba gerekir: bir alüminyum folyoya sarılı olarak dinlenmeye bırakın. Gol ? Hassas eti sadece daha hassas ve hassas olacaktır.

Elbette çeşitli yiyecekler ve müstahzarlarla servis edebilirsiniz: patates  püresi  veya karnabahar, salata, ızgara sebzeler (üzerine suyuyla da gezdirebilirsiniz), pirinç ve hatta  9 patates kızartması .

ev