Taze kesilmiş çim kokusu, birçok insana sıcak yaz günlerini ve bakımlı bahçeleri hatırlatan kendine özgü ve hoş bir kokudur. Duyuları harekete geçiren, tazelik ve doğallık atmosferi yaratan hoş bir deneyimdir. Ama aslında bu doğanın bir uyarı işareti!

Taze kesilmiş çim kokusu birçok insan üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Stresi azaltabilir ve rahat bir ortam yaratabilir. Koku genellikle mutlu çocukluk anlarının veya paylaşılan açık hava etkinliklerinin anılarıyla ilişkilendirilir.

Bahçıvanlar için çim kokusu, ona iyi bakıldığına dair bir işarettir. Çimleri biçtikten sonra da küçük bir ödül olabilir.

Ot kokusu nereden geliyor?

Çim biçildiğinde yapraklar, “yaprak kokusu” olarak da bilinen cis-3-heksenol adı verilen bir koku yayar. Aldehitler ve alkoller gibi diğer maddelerle birlikte bu bileşikler çimlerin iyileşmesini destekler, metabolizmayı uyarır ve kesilmiş çim bıçaklarını enfeksiyonlardan korur.

Güzel kokan çim stres demektir

Ancak taze kesilmiş çim kokusunun doğada önemli bir işlevi vardır: Yırtıcı hayvanları uzak tutar ve alarm sinyali görevi görür. Aç böcekler, bazı parazitler için bile toksik olabilen bir koku olan cis-3-heksenol tarafından caydırılır. Büyük çimlerin bulunduğu bahçelerde, çoğu bahçedeki çimler iki haftada bir biçildiğinden kokunun yayılma olasılığı daha yüksektir. Sürekli kesme ve büyüme nedeniyle çim sürekli stres altındadır ve bu nedenle normalden daha fazla cis-3-heksenol üretir.

Robotik çim biçme makinesi iyi bir alternatiftir

Robotik çim biçme makineleri kullanıldığında çim bıçakları yalnızca biraz kısalır. Bu, kokunun yalnızca küçük miktarlarının salındığı anlamına gelir. Bu yöntemin (malçlama olarak da bilinir) avantajı, kesilen çimlerin yerinde kalması ve doğal gübre görevi görmesidir. Ancak dikkatli olun: Robotik çim biçme makineleri, hayvanları tehlikeye atmamak için yalnızca gözetim altında kullanılmalıdır.