Sansevieria veya kayınvalidenin dili, bakımı kolay bir ev bitkisidir. Bu etli çok yıllık bitki, sert bir tutam içinde yaprak dökmeyen yaprakları ile karakterizedir. Sansevieria saksılarda veya saksılarda yetiştirilir. Öte yandan büyümesi yavaştır ve çiçek açması için uzun yıllara ihtiyacı vardır. Bu bitkinin çoğaltılması, diğer şeylerin yanı sıra, kesimlerle yapılır. Kayınvalidenin dilini bir yapraktan nasıl çoğaltacağınızı öğrenin.

Sansevieria’nız solmaya başlıyorsa veya sadece daha fazlasını istiyorsanız, yaprak kesimleriyle çoğaltabilirsiniz. Yani ana bitkiden bir yaprak alarak yeni sansevieria elde edebileceksiniz.

sansevieria

Bir yapraktan sansevieria nasıl çoğaltılır?

  • Yerdeki yaprak kesimleri

Aşama 1 :

Önceden temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş budama makası kullanarak bitkinizden bir yaprak alın ve bir tahtaya koyun.

2. adım:

Çıkarılan yaprağı yaklaşık 8 cm’lik küçük bölümlere  ayırın ve her bölümün tabanında ve daha doğrusu uçta küçük bir kesi yapın . Bu işaret, zemine hangi ucu sokacağınızı bilmenizi sağlar. Gerçekten de, çelikleri başarılı bir şekilde köklendirmek için, yaprak büyüme yönüne saygı göstermek için kesimden önce saksıya en yakın kesimin ucu toprağa dikilmelidir.

sansevieria kesimleri

Çürümelerini önlemek için kesimlerinizin bir ila üç gün kurumasını bekleyin. Dilerseniz kesiği iyileştirmek ve köklenmeyi desteklemek için bu kesimlerin ucuna biraz köklendirme hormonu serpebilirsiniz.

Aşama 3:

Pişmiş toprak bir kap seçin ve drenajı desteklemek için tabana kil çakılları yerleştirin. Ardından saksı toprağını kumla karıştırarak alt tabakanızı oluşturun.

4. Adım:

Kesimleri tencerenin ortasına dikin ve alt tabakayı hafifçe sulayın.

kesimler dikmek için iyi bir yol

Adım 5:

Bitkiniz için mini bir sera yapın. Bunu yapmak için plastik bir şişeyi ortadan ikiye kesin ve üst kısmını kapağı kapalı tutarak kavanozun üzerine yerleştirin. Şişenin içinde yoğunlaşmayı önlemek için günde en az 10 dakika kapağı çıkarmayı unutmayın  . Alt tabakayı hafifçe buğulama fırsatını yakalayın. Bir ay sonra, küçük yaprakların büyümesini fark edeceksiniz. Bu durumda, şişeyi çıkarın ve  genç sürgünleri yeni saksılara nakledin.

  • Suda yaprak kesimleri

Sansevieria’nızdan bir yaprak alın ve parçalara ayırın. Kesimlerinizi ters çevirmemeye dikkat ederek bir su kabına daldırın. Kesilmeden önce aynı yöne göre suya kaydırılmalıdırlar. Konteynerinizi gün ışığında tutun, ancak  doğrudan güneş ışığından kaçının . Su bulanıklaştığında hemen değiştirin.

Suda Sansevieria kesimler

İkinci veya dördüncü haftada yeni kökler görünecektir. Kesimleri saksılara nakletmek için sayıları artana kadar bekleyin.

Alacalı bir sansevieria’nın yapraklarından kesimler  alsanız bile, sarı çizgileri olmayan tamamen yeşil sansevieria ile sonuçlanacağınızı unutmayın.  Alacalı yaprakları olan bir sansevieria’yı çoğaltmak için, sansevieria’nın kümelerinin ve rizomlarının bölünmesi gibi başka bir çoğaltma tekniğini seçmelisiniz.

Sansevieria’nın bakımı nasıl yapılır?

  • sulama

Bitkinizi yalnızca toprak tamamen kuruduğunda sulayın. Nitekim bu etli bitki  , etli dokuları sayesinde su tutma özelliğine sahiptir ve bu nedenle kurak iklimlerde veya kuru topraklarda yaşayabilir. Bununla birlikte, kışın  bitkinizi  ayda bir kez  sulamayı azaltabilirsiniz .   Ayrıca, fincan tabağı veya önbellek kabındaki durgun suyu çıkarmayı da unutmayın. Çok fazla su köklerini çürütebilir.

  • Sıcaklık ve nem

Sansevieria sıcağı ve nemi sever. Tesisinizi, çevredeki havayı kurutan radyatör veya şömine gibi cereyan ve ısı kaynaklarından uzak tutun.

  • Toprak ve gübre

Sansevieria kumlu toprağı sever.     Bitkiniz için biraz kumla karıştırılmış bir saksı karışımı seçin  .  Bitkinizi büyüme döneminde, tercihen sulama suyunda seyreltilmiş bir kaktüs gübresi veya yavaş salınan sıvı gübre ile gübreleyin. Kışın herhangi bir gübre uygulamasından kaçının.

  • Maruziyet

Sansevieria, ışığı takdir eder, ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalmaz. Işık eksikliği yeşilliklerini solgunlaştırabilir.

  • Hastalıklar ve Parazitler

Sansevieria hastalığa karşı dirençlidir, ancak et böceği tarafından saldırıya uğrayabilir. İstila durumunda, yapraklarını metil alkole veya sabunlu suya batırılmış bir bezle temizleyin ve ardından temiz su ile durulayın.

Tek bir yapraktan sansevieria’nızı çoğaltabileceksiniz. Bu dekoratif bitki, iç mekanınıza tropikal bir dokunuş getirmesinin yanı sıra, iç  mekanınızdaki havayı arındırmada ve temizlemede de etkilidir.