Press ESC to close

Telefonunuz suya, denize veya tuvalete düşerse, onu kurtarmak için 3 ipucu

Telefonunuz suya düştü ve nasıl tepki vereceğinizi bilmiyor musunuz? Doğru hareketleri bilmek ve aynı zamanda ona zarar vermemek için kaçınılması gereken şeyleri bilmek önemlidir. Üçü size pahalıya mal olabilir.

Telefonunuzun bozulmasını önlemek için yapılacak şeyler varsa, suya düştüğünde bazılarından kaçınılmalıdır. Cihazınızı onarmak ve hasarı sınırlamak için onları bilmek önemlidir.

Bazı hareketler telefonunuza zarar verebilir

Telefonunuz suya düştüğünde, onu  kalıcı olarak yok olmaktan kurtarmak için ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir . Ancak, durumunu tehlikeye atmamak için bazı hatalar da yasaklanmalıdır.

ıslak akıllı telefon

Islak akıllı telefon – Kaynak: spm

1-Telefonunuzu kurutun

Bu hareket cihazınız için ölümcül olabilir  . Telefonunuzu suya düşürdükten sonra   bir kurutucu veya ısıtıcı kullanarak ısı yayarak kurutmaya çalışırsanız , telefona daha fazla zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Cihazın iç bileşenlerine zarar vermemek için güneş ışınlarının altına yerleştirilmesi de önerilmez.

2-Telefonu dondurucuya koyun

Bu, size pahalıya mal olabilecek ve kaçınmanız gereken bir jest. Bazıları cihazı  eski haline getirmek için bir havluya sararsa , bu, içindeki nemi ortadan kaldırmaz.

3-Hemen hareket etmeyin

Bu durumda yapılacak en kötü şey  , telefondan suyu çıkarmak için gerekli işlemleri yapmadan önce beklemektir. Bu, kalıcı hasarına onarılamaz bir şekilde yol açabilir.

telefon suya düştü

Telefon suya düştü – Kaynak: spm

Telefonunuzu kaydetmek için atmanız gereken adımlar var

Yapılmaması gerekenler varsa, hızlı bir şekilde alınacak önlemler,  telefonunuzun kesin olarak yok olmasını önlemenize  ve kaydetmenize olanak sağlayabilir.

1-Telefonunuzu kapatın

Telefonunuzu sudan çıkardıktan sonra, normal çalışıyor olsa bile kapatmanız önerilir. Ayrıca yüzeyinde su damlacıkları varsa iç bileşenlerine girmemesi için mümkün olduğunca az hareket ettirilmesi tavsiye edilir  .  Daha sonra, fazla sıvıyı çıkarmak için cihazı süngerlemek gerekecektir.

2-Telefonu sökün

Mümkünse, telefonunuzu parçalarına ayırarak SIM kartı, pili ve SD kartı çıkarmanız gerekecektir. Yine  bu kısımların bulunduğu fazla sıvıyı temizlemek gerekecektir  . Dikkat, cihazı sökmek için tornavida kullanılması önerilmez. Ve iyi bir nedenle, artık çalışmıyorsa, garantinizi artık kullanamama riskiniz vardır.

telefon pirinç

Pirinçte telefon – Kaynak: spm

3-Pirinç hilesini kullanın

Islak telefonunuzu kapattıktan sonra   , devreye girmiş olabilecek suyu emmek için bu dahiyane tekniği kullanmanız önerilir. Bunu yapmak için önce yarım torba pirinçle doldurmanız ve cihazı içine yerleştirmeniz gerekecek. Bu numaranın çalışması için ikincisinin kapsanması gerekecek. Ardından torbayı tekrar kapatın ve kuru bir yere koyun.  Telefondaki tüm nemin emilmesi için 48 saat beklenmesi önerilir . Bu işlemden sonra cihazın artık su izi göstermediğinin kontrol edilmesi gerekecektir. Bu durumda, telefonun tüm dahili bileşenlerini yeniden yerleştirmek gerekecektir. Bu numarayı kullandıktan sonra telefon açılmıyorsa, bir tamirciye götürülmesi gerekecektir.

ev