Fırındaki kirlerden kurtulmak için tencere yöntemini hiç denediniz mi? Bir deneyin ve hayal kırıklığına uğramayacaksınız. İşte ihtiyacınız olan şey ve bunu nasıl yapacağınız.

Fırında tencere

Özellikle kabuklanmalar olduğunda fırını temizlemek kolay değildir. Aslında bazen yağ lekelerini, kiri ve yemek artıklarını çıkarmak gerçekten zor olabilir. Bunları çıkarmak genellikle zordur, ancak fırın kirli kalamaz, bunun için gerçekten etkili bir yöntem göreceğiz.

Bugün piyasada bulunan klasik kimyasal ürünlere alternatif bir yöntem göreceğiz . Aslında bunlar, evinizin kilerinde kolayca bulabileceğiniz doğal malzemelerle değiştirilebilir. Bu yöntemle çok fazla uğraşmanıza bile gerek kalmayacak çünkü kir kendiliğinden yok olacaktır.

kabuklu fırın

O halde doğal ürünlerle ve alın teri olmadan nasıl sonuç alacağınızı görmek için aşağıya inelim. Pot yöntemi sizi şaşırtacak ve artık onsuz yapamayacaksınız . Fırını bu yöntemle temizlemek için neye ihtiyacınız olduğunu ve nasıl ilerleyeceğinizi görelim.

Fırını şu şekilde temizleyin: biraz uğraşmayacaksınız

Göreceğimiz bu yönteme pot yöntemi denir ve aslında ihtiyacınız olan şey bir pottur. Daha sonra beyaz sirke veya kabartma tozu, limon suyu, eldivenler ve temizlik bezine ihtiyacınız olacak. Şimdi fırınınızı nasıl yeniden yeni gibi yapacağınıza bakalım.

İlk olarak, doğru tencereyi seçin, ısıya dayanıklı olmalıdır, bu nedenle paslanmaz çelik, alüminyum, dökme demir ve diğer tavalar uygundur. Daha sonra sıcak su ile doldurup içine yarım bardak beyaz sirke ve biraz limon suyu eklemelisiniz .

fırını sirke ve kabartma tozu ile temizleyin

Şimdi tencereyi fırının içinde merkezi bir rafa yerleştirin. Fırını 250°C’de açın ve yaklaşık 30 dakika sonra kapatın . Bu süre zarfında sirke ve limon suyu buharlaşarak fırınınıza yapışmış kirleri yumuşatacaktır. Soğuduktan sonra nemli bir bezle kolayca çıkarabilirsiniz.

Alternatif olarak, aynı sonucu alacağınız için kabartma tozu kullanabilirsiniz . Aslında sirke ve kabartma tozu ile yapılan bir macun da yapabilirsiniz. Ardından hamuru tüm duvarlara yayın ve dinlenmeye bırakın. Birkaç saat sonra, bu durumda plastik bir spatula ile kendinize yardım etmeniz gerekse bile, kir daha çabuk çıkacaktır.

temiz fırın

Hem beyaz sirke hem de kabartma tozu mükemmel özelliklere sahiptir ve aslında tam da bu nedenle ev temizliğinde sıklıkla kullanılırlar . Genellikle sözde büyükanne ilaçlarının ana bileşenleridir. Sodyum bikarbonat kötü kokuları temizler, dezenfekte eder, beyazlatır ve yok eder.

Sirke ise yağ çözücü, kireç çözücü ve koku giderici özelliklere sahiptir. Ama aynı zamanda antiseptikler, dezenfektanlar ve koruyucular. Ayrıca sirke ile kireç taşını mükemmel bir şekilde çıkaracaksınız. Kısacası maliyeti çok az olan ve kimyasal deterjanların yerini alan iki bileşendir.

ev