Ortalığı karıştırmadan yemek yapmak bir sanattır. Ancak bazen tek yapmanız gereken birkaç alışkanlığı değiştirmek ve işi basitleştirecek doğru reflekslere sahip olmaktır. Sağlıklı ve düzenli bir ortamda lezzetli yemekler hazırlamak için birkaç kurala uymak ve çok akıllıca küçük hileler kullanmak size kalmış. İşte sizi tatmin etmekten vazgeçmeyecek bir tane!

Yemek pişirirken aklımız başka yerde olmamalı: Rahatsızlıktan kaçınmak için tüm pişirme aşamalarına odaklanmalıyız. Elbette her cephede olmak konsantrasyon gerektirir ama aynı zamanda belli bir organizasyon da gerektirir. Mutfak, hane halkının birden fazla gidiş-dönüş yaptığı gerçek bir yaşam yeridir. Ancak, dikkatinizin dağılmaması ve tencerenizi ateşte unutmamak için bu telaşı görmezden gelmeyi öğrenmelisiniz.

Pişirme sürelerine dakikasına kadar uyulmalı, alev seviyesi belirli bir yükseklikte olmalı ve yemeği hazırlamak için tüm süreç ön tarafta olmalıdır. Taşmaları önlemek ve temizlik işini vurgulamamak için mandal hilesi doğru zamanda geliyor! Hızlı bir şekilde keşfedin.

Basit bir mandal, ortak bir mutfak sorununu çözebilir

kapağı kaldır

Mutfakta hiçbir şey şansa bırakılmamalıdır, bazen tarifin mükemmel şekilde başarılı olması için cerrahi hassasiyet bile gereklidir. Yemek tencerede kaynarken, suyun her taraftan taşmasını ve sizi arkadaki her şeyi temizlemeye zorlamasını önlemek için zaman zaman kontrol etmek önemlidir. Her şeye rağmen yinelenen bu sorunun üstesinden gelmek için asla aklınıza gelmeyecek bir çözüm var: mandal kullanmak. Günlük kıyafetlerinizi kurutmak için kullandığınız bu çok pratik nesne, diğer alanlarda da kullanışlıdır.

Yardımcı odanızdan bir tane alın ve tencerenin kenarına takın. Ancak yüksek pişirme ısısı nedeniyle zarar görebilecek ve aletinize zarar verebilecek bu plastik malzemeye dikkat edin.

Gördüğünüz gibi, buharın çıkması için kapağını biraz yana yatırmanın kolay olduğu tencere ve tavalar var, ancak çabanıza rağmen yerinde kalmayan ve sonunda kaymaya başlayan başkaları da var. ve tavayı kapatın. Bu gerçek bir baş ağrısıdır, çünkü her zaman doğru dengeyi bulmaya çalışmanız gerekir: kap tamamen açıksa, buharlaşma çok hızlı olacaktır ve tam tersine, tamamen kaplanmışsa, çok yavaş olacaktır.

Bu amaç için tasarlanmış, tencereye bağlantısız olarak yerleştirilen ve buharın dışarı çıkmasına izin veren bazı mutfak aksesuarlarının olduğu doğrudur. Ama ev için mükemmel bir alternatifiniz varken neden para harcayasınız? Evet, tek bir küçük mandal işinizi görecektir!

Peki tavanıza takılan mandalın işlevi nedir?

kaynar su kabı

Bu mandal, suyun her yere dökülmesini ve taşmasını önlemek için kapağı yeterince yüksek tutacaktır. Bu basit ama etkili çözümü kullanarak kapak doğru konumda kalacak ve tüm tavayı, arkasındaki duvarları veya ocakların etrafını temizlemek zorunda kalmayacaksınız.

Bir başka benzer çözüm: enine yerleştirilmiş tahta bir spatula da kapağın eğik kalmasına izin verecek ve böylece buharın kaçmasını kolaylaştıracaktır.

Ancak, bu teknikler asla yanılmaz değildir. Her durumda, su seviyesini, sosun durumunu ve yemeğin pişme durumunu düzenli olarak kontrol etmeye her zaman dikkat edin.

Bu ipucu neden kullanılır?

Her şeyden önce, ocağınız sos veya yemek artıklarıyla dolup taşmaz. Bu da sizi temizlik zahmetinden ve biraz makarna pişirdiğinizde sürekli deterjan kullanımından kurtaracak. Artık pişirme suyunun taşması ve sıçraması yok! Bonus olarak, su daha hızlı kaynar ve yemeğinizin tadını beklediğinizden daha çabuk çıkarabilirsiniz.

ev