Tıkanmış bir lavabo, en yaygın ev kazalarından biridir. Bir giderdeki tıkanıklıktan kurtulmanın kesin yollarından biri, tıkanmış bir lavaboya bir kap sıcak su dökmektir.

Sıklıkla, boruları açmak için tek başına veya başka ürünlerle karıştırılmış kaynar su kullanılır. Çok etkili olmasına rağmen, bu teknik bir risk taşıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, lavaboya kaynar su dökmeye alışkınsanız, harekete geçmeden önce iki kez düşünmelisiniz. Nedenini bu yazıda açıklıyoruz.

Lavaboya kaynar su dökmekten ne zaman kaçınmalısınız?

Su normalden daha yavaş boşaldığında, genellikle kabul edilen refleks kaynar su dökmektir. Hem doğal hem de ekolojik olan bu yöntem, ancak herhangi bir özel durumda tavsiye edilmez.

  • Lavaboya kaynar su dökmek tesisata zarar verebilir

Kaynayan su

Bazen lavabonuzun tıkanıklığını açmak için   kaynar su kullanmanız gerekir  .  Metal boruların aksine PVC borular yüksek sıcaklıklara dayanamaz. Düzenli olarak çok miktarda sıcak su dökmek plastik borulara zarar verebilir.  Bu genellikle plastiğin deformasyonuna ve contaların delaminasyonuna neden olur. Daha ciddi tesisat sorunlarından kaçınmak için, oda sıcaklığında bir tesisat sistemiyle temas ettiğinde soğuyacak olan az miktarda kaynar su kullanın.

Kaynar su lavaboya ne zaman dökülmelidir?

Denenmiş ve test edilmiş kaynar su hilesine ek olarak  , borulardaki tıkanıklıkları   hemen gidermek için başka kullanışlı büyükanne hileleri de vardır.  Bu ipuçlarını takip ederek, lavaboya ne zaman kaynar su dökeceğinizi bileceksiniz.

  • Lavabonun altındaki boruları temizleyin

Drenaj borusu

Çoğu zaman, lavabodaki suyun akışını engelleyen yağ veya yemek artıklarıdır. Aşağıdaki ipuçlarını denemeden önce, lavabonuzun tesisatını temizleyin. Bunu yapmak için, lavabonun altına bir kova yerleştirin ve ardından tüm içeriğini boşaltmak için boruyu tutan somunları sökün. İçeride direnen kiri çıkarmak için bir eldiven ve  diş fırçası  getirin. Son olarak,  boruları yıkamak için musluğu açın.

  • Lavabonun tıkanıklığını açmak için metal bir elbise askısı kullanın

Evde mekanik bir gelinciğiniz yoksa, boruları açmak için her zaman tel askı hilesini deneyebilirsiniz. Bu metal nesne kolayca bükülebilir ve bir tıkanıklığı gidermenize yardımcı olabilir. Uzun bir metal çubuk oluşturmak için elbise askısını kancasından açın ve  boruya yerleştirin. Ardından ileri geri hareketlerle boruların içine gömülü olan tüm kirleri çıkaracaksınız.

  • Lavaboya kabartma tozu, tuz ve beyaz sirke dökün

lavaboda kabartma tozu

Boruları açmak için evde bulunan doğal ürünleri de kullanabilirsiniz. İşte ihtiyacınız olacak malzemeler:

  • 150 gr kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 120 ml beyaz sirke

Kabartma tozunu borulara dökerek başlayın, ardından  beyaz sirkeyi dökmeden önce   tuzu ekleyin .  Karışım, köpük şeklinde ani bir reaksiyon üretecektir. Lavaboya sıcak su dökmeden önce yarım saat bekletin.

  • Tıkanmış bir lavaboyu açmak için soda kristalleri kullanın

Doğrudan lavabonuzun borusuna dökeceğiniz bir bardak soda kristali alın. Ardından kaynar su dökün ve durulamadan önce birkaç saniye bekleyin. Bu hile, borunuza yapışan ve tıkanıklığın giderilmesine yol açacak olan yağı gidermenizi sağlayacaktır. Benzer sorunları önlemek için bu işlemi haftada bir kez tekrarlamak mümkündür. Bir hatırlatma olarak, plastik boruların üzerine kaynar su dökülmemelidir.

  • Bir bahçe hortumu ile lavabonun tıkanıklığını açın

Bahçe hortumu

Bu numara için sadece bir bahçe hortumuna ihtiyacınız olacak. Şaşırtıcı olsa da, bu numara, bu bahçe aksesuarı ile lavabonuzun tıkanıklığını açmanıza izin verecektir. Lavabonun giderini çıkarın ve bahçe hortumunu içine sokun. Suyun borulardan  akmasına izin verin ve basınç, su akışını engelleyen tıkanıklığı kolayca gidermenizi sağlayacaktır.

Tıkanan giderleri açmak için kaynar su dökmek bazı durumlarda çok yardımcı olabilir. Ancak bu teknik, borulara zarar vermemek için belirli koşullara tabidir.

ev