Bu basit teknikle domates bitkinizin verimini %30’a kadar artırın. Şaşırtıcı derecede etkilidir ve domates bitkilerinizin doğal büyüme potansiyelinden yararlanmayı içerir. Bu yöntem özellikle genellikle budanan ve genellikle “kızlar” olarak bilinen aksesuar sürgünlerini hedef alır. Kazık veya çubuklarla desteklenen dikey olarak yetiştirilen domates bitkileri için en uygunudur.

Bu yaklaşımdan özellikle ilk dona kadar meyve veren belirsiz domates çeşitleri yararlanır. Aksesuar sürgünlerini çıkarmak yerine, bunların yaprak, çiçek ve meyvelerle dolu tam gövdelere dönüşmesini sağlayarak hasadınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz. Ancak ölçülü olmak çok önemlidir; Bitkiyi çok fazla sürgünle aşırı kalabalıklaştırmak, hava sirkülasyonunu ve stabiliteyi etkileyebilir.

Bu teknik verimi arttırırken aynı zamanda ek büyüme nedeniyle artan besin takviyesi gerektirir. Sonuç olarak, bazı sürgünlerin seçici olarak durdurulması ve diğerlerinin çıkarılması yoluyla dengeli bir yaklaşımın sürdürülmesi, optimum bitki sağlığı ve üretkenliğini sağlar.

Domates bitkisinin büyümesini iyileştirmek için ek yöntemler arayanlar için doğal gübreler sürdürülebilir bir çözüm sunar. Endüstriyel olmayan çiftliklerden elde edilen gübre, temel mineraller açısından zengin odun külü veya kahve veya sebze pişirme suyundan yapılan besin açısından zengin bir sıvı çözelti gibi organik seçenekler, bu büyümeyi teşvik eden tekniği tamamlayabilir. Bu gübreler nitrojen, fosfor ve potasyum açısından zengindir ve domates bitkilerinin sağlıklı gelişimi için gerekli olan önemli besin maddelerini sağlar.