Giysilerinizi ister çamaşır makinesinde ister elde yıkamayı tercih edin, kullandığınız deterjan çamaşırların taze ve temiz kalmasına yardımcı olur. Doğru ürünü seçmek için toz deterjanlar ile sıvı deterjanlar arasındaki farkı bilmekte fayda var. İşte ihtiyaçlarınıza göre en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olmak için onları ayıran faktörler.

Deterjan söz konusu olduğunda, eşyalarınızı temizlemenin birden fazla yolu vardır, ancak  toz ve sıvı deterjan arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda , iki seçenekten hangisinin daha iyi olduğu her zaman net değildir.  Bu nedenle , seçiminizde size yardımcı olmak için iki  tür deterjan arasında ayrım yapalım  .

Toz ve sıvı deterjanlar

Toz deterjan veya sıvı deterjan. Ne fark var?

Giysilerimiz için hangi tür deterjanın en iyi olduğunu bilmek, zarar görmemeleri için önemlidir. Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktörle seçim yapmanıza yardımcı oluyoruz  :

Sıvı çamaşır deterjanı

Sıvı deterjan

Sıvı deterjan, kısmen hassas çamaşırlar üzerindeki etkisi , çeşitli kokuları ve kullanım kolaylığı nedeniyle Fransızlar için tercih edilen deterjan şeklidir  . Gerçekten de bu deterjanın sıvı kıvamı sayesinde seçilen su sıcaklığı ne olursa olsun kolayca çözülür.

Tek dezavantajı, ürünün aşırı  dozu  Gerçekten de, fazla koymak gibi basit bir gerçek, tam tersi bir sonuca neden olabilir ve sonunda kumaşa zarar verebilir  ve renk tonunu bozabilir.

Bununla birlikte, sıvı deterjanın etkinliği, hassas çamaşırlarda benzersizdir, çünkü ürün, yıkama döngüsünün suda çözülmesini beklemesi gereken  toz deterjanın aksine, zaten iyi seyreltilmiştir  . Yağ ve yağ lekelerinde sıvı deterjan özellikle etkilidir.

Bununla birlikte, sıvı deterjanın lekelere karşı etkili olmasına rağmen, koruyucular veya aromalar şeklinde alerjenlerle yüklü kaldığını belirtmek önemlidir. Hassas cilde sahip olanlardansanız,  olası tahrişleri önlemek istiyorsanız kullanmadan önce iki kez düşünmelisiniz.

Son olarak fiyat sorusundan bahsedelim çünkü iki tür deterjanı karşılaştırmak için yaklaşılması gerekiyor. Sıvı deterjanın popülaritesi toz deterjandan daha ucuz olduğu anlamına gelmiyor, tam tersi. Ve iyi bir nedenle, toz deterjan, sıvı eşdeğerinden yıkama başına daha ucuzdur  .

toz deterjan

Çamaşır deterjanı

Sıvı deterjandan daha ekolojik, daha etkili ve daha ucuz olan toz deterjan birçok yönden ilgi çekicidir. Hassas bir cildiniz varsa bu durum daha da geçerlidir  çünkü toz alerji riskini büyük ölçüde azaltır.

Sıvı deterjan genel olarak lekelere karşı etkiliyken, toz deterjan inatçı lekelere karşı aynı derecede etkilidir . Dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, özellikle  koyu renkli tekstillerde kumaş üzerinde oluşabilecek olası toz kalıntısıdır.  Ayrıca çamaşır makinenize ve ürününüzün markasına da bağlıdır. Bu sorunu önlemek için, tozun düzgün bir şekilde çözülmesi için daha yüksek bir yıkama sıcaklığı seçin. Kil, çimen veya çamur gibi lekelerde toz deterjan çok etkilidir ve bu nedenle  sıvı deterjandan daha iyi bir seçimdir. 

Ayrıca ürünün doğru dozlanmasıyla  toz deterjan kullanımı çok kolay kalır.  Ek olarak, dozajı zaten sabit olan toz deterjanlara da başvurabilirsiniz. Bu sayede çamaşır makinenize ideal miktarı koyup koymadığınız konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Bu nedenle, her iki deterjan türünün de avantaj ve dezavantajlarının olduğu, ancak her ikisinin de giysi temizleme görevini yerine getirmede etkili olduğu sonucuna varılabilir. İhtiyaçlarınıza ve temizlenecek lekelere göre hangi deterjanı kullanacağınızı seçmek size kalmış.

ev