“Çarşaf ve bakteri” kombinasyonu aklımıza gelmeyebilir, sonuçta yüksek sıcaklıkta yıkanmışlar… ama çarşafların arasında ne kadar sakin olabilirsiniz?

bakteri sayfaları

Her gün bakım yapmak, yatak odasını havalandırmak, düzenli aralıklarla çarşafları değiştirmek dışında, taze ve temiz kokulu bir yatağa dönüş paha biçilemez. Ama ne sıklıkla yapılmalı?

Çarşaflar ve bakteriler

Yatak, uyumanın yanı sıra sıklıkla yemek yediğiniz, evcil hayvanlarla vakit geçirdiğiniz veya seks yaptığınız bir alandır. Yatak birçok hastalığın üreme alanı olabilir.

Her halükarda nem, ter, salgı, kepek, ölü deri hücreleri ve bazen de yiyecek artıklarının karışımı , aralarında bakteri, mantar, virüs ve hatta küçük böceklerin de bulunduğu çok sayıda mikropun büyümesi için ayrıcalıklı bir ortam oluşturabilir .

Kadın yatakta cips yiyor

Bu nedenle, sadece geceleri ya da sadece uyumak için değil, yatak odasında çok fazla zaman geçiren birçok insan var. Bu odayı temiz tutmazsanız birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Vücudumuz bize iyi gelen bakteri ve mantarlarla doludur. Ama onları vücudumuzda bulundurmak başka şey, yatağımızda yaşamalarına izin vermek başka şey.

Ve en kötüsü uyku sırasında tükürükten, salgıladıkları sıvılardan, cilt hücrelerinden ve hatta dışkıdan biriken nem ile ürerler .

Yatak odasında toz akarları birikir. İki yaşındaki bir yastığın ağırlığının %10’unun toz akarları ve onların dışkılarından oluştuğuna inanılıyor.

Çarşaflarınızı ne zaman değiştirmeniz gerekir?

Doğru hijyen için ideal olan nevresimlerinizi haftada bir kez sıcak suyla yıkamaktır . Bu, temiz ve sağlıklı bir alan sağlamak, alerjileri önlemeye yardımcı olmak ve iyi kişisel hijyen sağlamak için gereklidir.

Düzenlenmemiş yatak, çarşaf ve bakteriler

Tabii iklimi çok sıcak olan bir yerde yaşıyorsanız ya da yaz aylarında daha sık yıkamak daha iyidir çünkü gece terlemesini artırır.

Ayrıca çarşaflarınızı haftada bir kez 55 ila 65 derece arasındaki sıcaklıkta yıkamanız , ardından bakterileri etkili bir şekilde öldürmek için yeterince kurutmanız önerilir .

Bu nedenle güneş ışığı mikroorganizmaların yok edilmesinde en etkili yöntem olduğundan açık havada kurutulması tavsiye edilir .

Yatak kumaşındaki böcek

Minderlerin ise üç ayda bir yıkanması gerekiyor. Eğer onları hiç yıkamamışsak, ağırlıklarının üçte biri kadarı akarlara, bakterilere, ölü derilere ve bazı mantar türlerine karşılık gelir.

Yastıklar kuş tüyünden yapılmışsa kuru temizlemeciye götürülmeli, sentetik ise korkmadan çamaşır makinesine atabilirsiniz çünkü 60 derecede tüm bakterileri öldürürsünüz.

İyice kurutmak da çok önemlidir, aksi takdirde küf oluşur.

Çarşaflar ve bakteriler, yatağın temizlenmesi

Çarşaflar ve yastıklar gibi yatak da her türlü enfeksiyona ve alerjik reaksiyonlara yol açabilecek toz, bakteri ve küf biriktirir. Yatak her altı ayda bir elektrik süpürgesiyle süpürülüp iyice havalandırılmalıdır.

Leke oluşması durumunda bunlar soğuk su ve döşeme sabunu ile nemlendirilmiş bir bezle silinebilir. Yine operasyondan sonra iyice kurutulması çok önemlidir.

ev