Dedemden kalma ustaca yöntemle zengin domates hasadı elde ediyorum!

Domates Akdeniz diyetinin temel bileşenidir. Bu nedenle bol, taze ve organik bir kaynağın elinizin altında olması mutluluk verici olacaktır. Onları büyütmek çok karmaşık değil. İster bahçe tarhınızda, ister bahçenizin bir köşesinde, hatta saksıda olsun, belirli kurallara ve bol miktarda verim sağlayan belirli bir tekniğe uymanız koşuluyla muazzam bir memnuniyet sunarlar.

Peki neden daha fazla bekleyelim? Zanaatta ustalaşın ve dalın!

Cömert bir verim için domates nasıl yetiştirilir:

Öncelikle biftek, kiraz, marul veya diğerleri gibi damak zevkinize uygun domates türünü seçin.

Organik maddeyle zenginleştirilmiş gevşek, iyi drenajlı toprak hazırlayın. Yavaş salınan granül gübreyi tercih edin ve günde en az altı saat güneş ışığı alan bir yer bulun.

Ekim en uygun zaman olan Mart ve Mayıs ayları arasında yapılır. Hava serin kalırsa kaplar kullanın ve bunları kapalı mekanlarda saklayın. Fideler en az dört gerçek yaprakla filizlendiğinde, aralarında en az yarım metre mesafe bırakarak onları nakledin.

Köklerin derinlere doğru büyümesi için yeterli alana sahip olduğundan emin olun, alt yaprakları çıkarın, bir delik kazın, fideyi dikin ve üzerini toprakla örtün. Bu adım, güçlü kök oluşumunu ve verimli bir hasat sağlar. Daha sonra cömertçe sulayın.

Potasyum, fosfor ve nitrojen içeren sıvı kompost eklemeyi düşünün veya meyve gelişimini destekleyen mineraller açısından zengin şömine külü ve kurutulmuş ısırgan otundan kendi kompostunuzu yapın.

Domatesleri zararlılardan koruyun:

Hastalıkları önlemek ve büyümeyi teşvik etmek için bitkileri her yıl rotasyona tabi tutun ve onları taze, güneşe maruz kalan, iyi gübrelenmiş toprağa nakledin.

Yaprak bitleri, pul böcekleri veya hayatta kalmalarını tehdit eden diğer zararlılar söz konusu olduğunda etkili ancak doğal bir böcek ilacı kullanın. Mükemmel bir seçim, geleneksel ve ampirik olarak kanıtlanmış bir çare olan Marsilya sabunudur. En az 50 gram rendeleyin, kaynar suda eritin, soğumaya bırakın, bir sprey şişesine dökün ve gün batımından sonra yapraklara, saplara ve gövdeye uygulayın. Birkaç gün içerisinde domatesleriniz gelecekteki saldırılara karşı korunmuş olacaktır.

Bu ilaç aynı zamanda bitkilere veya çevreye zarar vermeden önleyici amaçlara da hizmet edebilir.

Bahçecilikte iyi eğlenceler!