İşte bitkilerinizin kısa sürede büyümesini sağlayabilecek doğal gübre. Doğrudan mutfakta bulabilirsiniz.

Bitkilerinizi hızlı bir şekilde büyütmenize yardımcı olacak, hazırlaması çok basit bir tarif açıklıyoruz .

Doğal gübre neden tercih edilmeli?

Gübre kullanmak , sağlıklı ve gelişen bitkiler yetiştirmek için yaygın bir uygulamadır. Ancak birçok kimyasal gübre çevre ve insan sağlığına zararlı maddeler içerebilir. Bununla birlikte, doğal bir gübre kullanarak bitkilerinizi daha sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde büyütebilirsiniz.

Kimyasal gübreler çevreyi ve yeraltı sularını kirleterek yerel flora ve faunaya zarar verebilir. Ayrıca suda fazla yosun oluşumuna neden olarak su kalitesinin bozulmasına neden olabilirler. Bununla birlikte, doğal bir gübre kullanarak , büyüyen bitkilerin çevresel etkisini azaltabilir ve ekosistem sağlığını geliştirebilirsiniz.

Bitkilere azot, fosfor ve potasyum gibi çok miktarda temel besin sağlarlar . Kimyasal gübrelerin aksine, doğal gübreler, toprağı iyi durumda tutmaya ve bitki büyümesini doğal olarak desteklemeye yardımcı olan gübre, kompost ve deniz yosunu gibi organik malzemelerden oluşur.

Yağlı bitkiler

Doğal gübreler genellikle kimyasal gübrelerden daha ucuzdur . Kahve telvesi, yumurta kabukları ve ölü yapraklar gibi pek çok doğal gübre kaynağı evde kolayca bulunabilir. Bu malzemeleri gübre olarak kullanarak paradan tasarruf edebilir ve sürdürülebilir tarımı destekleyebilirsiniz.

İnsan sağlığına zararlı olabilecek toksik maddeler içerebilirler. Ayrıca kimyasal gübrelerin aşırı kullanımı, yediğimiz gıdalarda fazla miktarda kimyasala neden olabilir. Bununla birlikte, doğal bir gübre kullanarak daha sağlıklı büyümeyi teşvik edebilir ve zararlı kimyasallara maruz kalma riskini azaltabilirsiniz.

Mutfakta bulduğunuz bu malzemeyi kullanın.

Bugün size sunduğumuz doğal gübre doğrudan mutfakta bulunabilir: Bira mayasından bahsediyoruz . Bitkiler için en uygun ve etkili doğal gübrelerden biridir. Sadece ucuz ve bulması kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda azot, fosfor ve potasyum gibi çok miktarda temel besin içerir.

Bira mayasını gübre olarak kullanmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

  • Kuru veya taze bira mayası
  • Şeker
  • Şelale
  • Sprey şişesi
  • Konteyner
  • Ölçüm
doğal gübre

1-2 çay kaşığı şekeri 1 galon suda eriterek başlayın . Bu önemlidir çünkü bira mayasının aktive olması için şekere ihtiyacı vardır. 1-2 yemek kaşığı bira mayasını kaba ekleyin ve iyice karıştırın. Şeker-su karışımını kaba ekleyin ve tekrar karıştırın.

Karışımı 1-2 saat kadar dinlenmeye bırakın ki bira mayası aktifleşsin. Karışımı bir sprey şişesine dökün. Karışımı iki haftada bir bitkilerinizin yapraklarına ve köklerine püskürtün.

Bira mayası çiçekler, otlar, sebzeler ve ev bitkileri gibi çok çeşitli bitkilerde kullanılabilir . Bununla birlikte, bira mayasının aşırı kullanılmaması gerektiğini unutmamak önemlidir, çünkü çok fazla besin maddesi bitkilere zarar verebilir.