Acil bir durumda evinizin kapılarını açmak için çok az para harcayarak çarpma anahtarının nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır.

anahtar nasıl yapılır

Çarpma anahtarları, hemen hemen her kapıyı açmak  için kullanışlıdır , çünkü kilidi açarak çalışır .  Sadece acil durumlarda evinizin kapılarını açmak için kullanmalarını sağlayabilirsiniz . Ancak dikkatli olun, bu tür anahtarların izi izinsiz girme ve hırsızlık gibi yasa dışı faaliyetlere kadar uzanabilir , bu nedenle bu makaledeki bilgiler tamamen bilgilendirici olarak kabul edilmelidir . Bu numara sadece dürüst nedenlerle kullanılmalı ve hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için darbeli anahtarlar güvenli bir yerde saklanmalıdır . Onları nasıl yapacağımızı görelim.

Darbe anahtarı nasıl hazırlanır

Başlamak için , nalburdan  orijinaline karşılık gelen  boş  anahtarı ve dolayısıyla açılacak kapının kilidini satın almanız gerekir .  Hem orijinal hem de  bakir olanlara ihtiyacınız olacak . 

Şimdi,  orijinal olanın bakir olanındaki , yani tırtıklı kenardaki şifreyi işaretleyin . Ardından yeni anahtarı tutmak için bir mengene kullanın. Alternatif olarak, anahtarı sıkıca tutan herhangi bir aracı da kullanabilirsiniz . Anahtar daha sonra alt kenar mengenenin çeneleri arasına yerleştirilerek konumlandırılır . Öte yandan, üst kısım yukarıyı gösterecektir . 

Darbeli anahtar yapmak

Bir dosya kullanarak, esas olarak çentikli kenarı yeniden yaratarak, yeni çarpma anahtarında  orijinal olanın şifrelemesini oluştururuz . Ancak orijinallerden daha derin oluklar oluşturmamaya dikkat edin . Bu aşamada yaptığımız ilk çalışmanın mükemmel olması gerekmiyor çünkü ayrıntılara daha sonra ince ayar yapacağız .

Şimdi, aslında, orijinalin yivlerini darbeli anahtarımızda yeniden oluşturmak için üçgen kesitli bir eğe kullanıyoruz . İkincisi , sayı olarak orijinalde bulunanlara eşit olmalıdır . Bu adımı da gerçekleştirdikten sonra oluşturulan pikleri yükseklikten kırpalım Amaç , girintilerden sadece birkaç milimetre daha yüksek olmalarıdır , aksi takdirde anahtar kilide sokulduğunda sıkışabilir ..

Son olarak, yüksekliklerini ve derinliklerini ayarlamak amacıyla olukların ve tepe  noktalarının ayrıntılarını iyileştirmek için eğeyi tekrar kullanırız .

testler yapmak

Etkin bir şekilde çalıştığından emin olmak için , ” vuruşunun ” ne olduğunu, yani anahtarın kilide girmeyi bıraktığı noktayı anlamamız gerekir . Bunu yapmak için, yenisini kilide yerleştirin ve bir keçeli kalemle kilitlendiği yeri not edin .

Bu işlem normalde kilide çok derin girmemesini ve bloke olmamasını sağlamak içindir . Bununla birlikte, bir darbeli anahtar söz konusu olduğunda durdurma gerekli değildir , çünkü onu ne kadar ileri sokacağımızı kontrol etmemiz gerekir . Öyleyse bu kısmı kapatalım . Bu sayede anahtarın konumunu ihtiyaca göre değiştirebileceğiz . 

Darbeli anahtar yapmak

Son olarak , ipucunu mükemmelleştirelim . Bu adım kesinlikle gerekli değildir , ancak anahtarı kilide sokma işlemini kolaylaştırır . Bazı testler yaparak yerleştirmede herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ediyoruz . Zorluk varsa ucunu yarım milimetrelik  törpüleyebiliriz .

kilidi aç

Bu noktada, darbeli anahtar kullanıma hazırdır . Bunu yapmak için kilidin içine yerleştirilmeli ve ardından çekiç veya benzeri bir nesne yardımıyla bile hafif bir darbe vermelisiniz .  Tuşlara  birkaç kez hafifçe vurmamız ve bu arada onlara dairesel hareketler vermemiz gerekecek , sanki onları kilidin  içinde döndürmek istiyormuşuz gibi .

Birkaç deneme alabilir , ancak tüm adımları doğru yaptıysak kilit açılmalı ve birkaç kapıyı açan  bir anahtar elde etmiş olmalıyız . Ancak, darbe anahtarını güvenli bir yerde saklamayı ve yalnızca evinizin içinde ve yasal ve yasal amaçlar için kullanmayı unutmayın .

Kötü yapılmış veya yanlış kullanılan darbeli anahtarlar kilitte geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir , bu nedenle çok gerekli durumlar dışında bu yöntemin uygulanması önerilmez . 

Son bir ipucu, her zaman anahtarların bir kopyasına   sahip olmaktır , bu size zaman ve para kazandıracaktır.

ev