Detoks suyu, bitki çayı veya balkabağınızı baharatlamak için zencefil, farkı yaratacak ekstra malzemedir. Bu nedenle, bu köksap meraklılarının yıl boyunca ona sahip olmak istemeleri tesadüf değildir. Bu arzuyu gerçeğe dönüştürmek için basit bir saksıdan sonsuz zencefil elde etmenizi sağlayacak hile burada.

13. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan zencefil, her şeyden önce antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, kan şekerini düşürme ve doğal savunmayı güçlendirme yeteneği ile takdir edilmektedir. Bir tatlının hazırlanmasında, bir yemeğe veya bir çorbaya tazelik ve canlandırıcı bir dokunuş katarak baharat olarak da kullanılabilir.

Zencefil bir saksıdan sonsuza kadar nasıl atılır?

ev yapımı zencefil

Et marinelerinizi, kümes hayvanlarınızı, yahnilerinizi veya bitki çaylarınızı tatlandırmak için zencefil  arayan dükkanları arşınlamak yerine  , neden evde basit, sorunsuz bir saksıdan yetiştirmeyi düşünmüyorsunuz? .

Güneydoğu Asya’ya özgü olan bu tropikal bitki, Fransa’da yetiştirmek istiyorsa, ona uygun koşullar sunmalıdır.

Zencefil özellikle ısıyı çok seven bir bitki olduğundan sıcaklığın 20 derecenin altına düşmemesi önemlidir.

Oldukça büyük bir saksı alın. Zencefil esas olarak genişlikte büyür, bu nedenle derin bir tencere seçmeye ve köklerin her biri arasındaki mesafenin yirmi santimetreyi aştığından emin olmaya gerek yoktur. Tohum ekmek yerine zencefil köksapına ihtiyacınız olacak. Sert ve oldukça açık yeşil olmalıdır.

Temiz bir bıçak kullanarak, köksapı yaklaşık 3 santimetrelik birkaç parçaya kesin. Zencefil ekimden önce kuru ve temiz olmalıdır. Öte yandan nemliyse, çürümemesi için 48 saat bekletin.

Bu süre geçtikten sonra zencefil parçalarınızı sığ ama verimli bir toprağa ekebilirsiniz. Daha sonra her şeyi yaklaşık 5 santimetrelik bir alt tabaka tabakasıyla örtün ve bolca sulamaktan çekinmeyin.

Evde yetiştirilen zencefile nasıl bakıyorsunuz?

Zencefil

Evde zencefil dikmek  basit görünebilir ama en önemlisi ona nasıl bakılacağını bilmektir. Bu bitki özellikle sıcağı takdir eder, günlük olarak güneşe maruz kalmasına özen gösterilmesi gerekecektir. Bitkinin ısıyı emmesini sağlamak için tencerenizi bir pencere pervazına veya bir radyatörün yanına yerleştirin.

Çoğu kök ve bitki gibi zencefil de düzenli sulamaya ihtiyaç duyar. Alt tabakanın nemli kalması zorunludur. Ancak nemlendirmek boğulmak anlamına gelmez. Zencefilinizin çok çabuk çürümesini istemiyorsanız, orta derecede sulayın.

Çevreye duyarlı hareketlerin hayranıysanız ve organik atıklarınızı kompostlaştırıyorsanız, zencefil yetiştirirken vermikompostlama yararlı olabilir. Erken ilkbaharda ekilen zencefil, Haziran ayının sonlarında solucan gübresinin faydalarından yararlanabilir. Yaz aylarında tencereniz pencerenizin pervazında veya bahçenizde yerinde olacak. Zencefilinizi yakabileceğinden doğrudan güneş ışığından hala kaçınılmalıdır.  Ekim ayından itibaren ananas suyuna veya kekik-limon infüzyonuna ekleyerek sindirimi destekleyen ve şişkinliğe karşı savaşan antioksidan, tıbbi ve uyarıcı özelliklerinden  faydalanmaya başlayabilirsiniz .

Yemeklerinizi tatlandırmak ve mutfak hazırlıkları yapmak için tariflerinizi taze aromatik bitkiler ve zencefil gibi diğer çeşitlerle zenginleştirmeniz önemlidir. Bu teknik ve biraz ustalıkla tüm yıl boyunca zencefil yetiştirebilirsiniz.