Ne yazık ki banyo kötü kokuların çok kolay yayıldığı odadır. Bunun nedeni genellikle durgunlaşmaya meyilli havanın yanı sıra sıhhi tesisatlardan veya borulardan çıkan tüm mide bulandırıcı kokulardır.
Tüm çabalarımıza rağmen, banyoyu sık sık temizlemek bu odayı uzun süre temiz ve güzel kokulu tutmak için yeterli olmuyor.

Bununla birlikte, banyonuzu bir Spa kadar hoş, hoş kokulu ve yatıştırıcı bir esenlik tapınağına kökten dönüştürmenize yardımcı olabilecek bazı pratik ipuçları var. Hayal etmekte zorlanıyor musun? Bunu size burada kanıtlıyoruz!

Banyodaki bitkiler

Banyodaki bitkiler – Kaynak: spm

  • bir bitki koy

Size garip gelebilir, ancak banyonuza bir bitki koymak, ortamı göze daha hoş hale getirmenin yanı sıra hava kalitesini de önemli ölçüde artıracaktır.

Nitekim bazı bitkiler, kötü koku oluşumuna katkıda bulunan formaldehit (renksiz ve yanıcı gaz) ve mikropartikülleri emerek havanın daha iyi temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Sansevieria’yı hiç duydunuz mu? “Kayınvalidenin Dili” olarak da adlandırılan bu etli bitki, çağdaş görünümü ve grafik yaprakları nedeniyle iç mekanlarda çok popülerdir. Çok dayanıklı ve bakımı kolay, havayı temizler ve dekora mükemmel uyum sağlar.

Özellikle size hitap etmiyorsa, her ikisi de aromatik olan ve kokusu çok rahatlatıcı olan Aloe-Vera veya Moonflower gibi diğer bitkileri de tercih edebilirsiniz.

Tabii banyoya bitki koyar koymaz kötü kokuların da tamamen kaybolmasını beklemeyin. sabırlı olmanız gerekecek! Bununla birlikte, hava kesinlikle daha saf ve temiz olacaktır.

Banyonuza narin bir tazelik kokusu vermek için işte bazı yararlı ipuçları:

  • tuvalet kağıdı kutusunu ıslatın

Bu çok basit bir numara, oldukça sıra dışı ama gerçekten pratik, çünkü banyonuza hoş bir koku yayacaktır.

Tuvalet kağıdı rulosunun kartonunu birkaç damla kokulu uçucu yağ ile ıslatmaktan ibarettir. Kartondan yağ kağıda geçecek, onu parfümlendirecek ve böylece ortama güzel bir koku yayacaktır.

Hangi esansiyel yağı kullanacağınız konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, banyo için çok uygun iki esans olan lavanta veya narenciye kokusunu tercih edin.

Not: Alerjiniz varsa veya kokularına karşı özellikle hassassanız bu ürünleri kullanmayın.

Kanalizasyonları yıkayın

Kanalizasyonları yıkayın – Kaynak: spm

  • Drenajı serbest bırakın

Lavabo veya duş borularından kötü kokuların çıkması nadir değildir. Bu durumda, size yanılmaz bir çözüm sunuyoruz.

Haftada bir kez yarım bardak beyaz sirkeyi kaynatın ve gidere dökün. Bu güçlü ürün, saç veya boruları tıkayan diğer elementlerin neden olduğu kötü kokuları emer.

Ayrıca, bazen kötü kokuların, sıhhi tesisat sorunları nedeniyle doğrudan kanalizasyondan geldiğini de bilmelisiniz. Bu durumda, doğrudan bir profesyonel aramak daha iyidir.

  • Bir Potpuri hazırlayın

Banyonuzun güzel kokmasını ve kendinizi Spa’daymış gibi hissettirmesini mi istiyorsunuz? Potpuri’ye bahis yapın!

Bu odadaki bu küçük kokulu kaselerin etkisi ile gerçekten büyüleneceksiniz.

İşte ihtiyacınız olanlar: biraz narenciye kabuğu (özellikle portakal), gül yaprakları, karanfil ve çubuk tarçın. Bir kase, kavanoz veya küçük vazoda karıştırmadan önce güneşte biraz kurumasını bekleyin.

Bu bileşenler kendi içlerinde çok hoş kokuludur. Ancak kokularını vurgulamak istiyorsanız, yine de birkaç damla esans yağı ekleyebilirsiniz… gerçek bir aroma kokteyli banyoyu hemen güzelleştirir!

Limon esansiyel yağı

Limon esansiyel yağı – Kaynak: spm

  • Doğal bir oda spreyi hazırlayın

Odayı parfümlemek için son küçük çok etkili numara: Havayı doğal bir deodorantla püskürtün.

Bir sprey şişesi alın ve 2 bardak saf su, 2 yemek kaşığı votka (veya alkol), 5 damla narenciye esansiyel yağı, 5 damla limon esansiyel yağı ve 5 damla nane esansiyel yağı dökün.

Ardından, karışımı günde en az bir kez banyonuza püskürtün: tüm misafirlerinizi şaşırtacak çok hoş bir kokuyla dolacak!

ev