Banyoda kireçtaşı, evin sakinleri için çok fazla rahatsızlığa neden olabilecek kabuklu beyaz lekelere neden olabilir. Sert su, haklı olarak, lavabolarınızda, duş başlığınızda, klozetinizde ve hatta klozet rezervuarında görünen kireç, kireç tortularının oluşumuna neden olur. Kireç kalıntılarını gidermek için bazı doğal ürünler çok etkilidir. İşte klozet tortusunu çıkarmak ve tuvaletinizin ışıl ışıl parlamasını sağlamak için şaşmaz bir ipucu.

Birçok ev sahibi, zamanla banyolarında kireç lekelerinin ortaya çıktığını fark ediyor. Savaşması zor olan kireçtaşı tartar üretir. İkincisi, sıhhi tesislere zarar verebilir ve boruları ve boruları tıkayabilir. Bu makalede, tuvalet tankındaki kirecin üstesinden gelmek için bir çözüm keşfedin.

Tartar oluşumunun nedenleri

Sert suda bulunan kireç, kalsiyum ve magnezyum karbonatların birleşiminin sonucudur. Su buharlaştığında, bu iki mineral duvarlarda kristalleşir ve kireç birikintileri olarak görünür. Bunlar tuvaletlerde, lavabolarda, musluklarda, duş kabinlerinde veya ev aletlerinde görünebilir.

musluk ölçeği

Banyoda bu fenomen, bir evin sakinleri için nispeten sık ve acı vericidir. Gerçekten de kireç taşı borularda basınç düşmesine neden olabilir ve borulara, bağlantı elemanlarına veya şofbene zarar verebilir. Banyoyu korumak ve kireç birikintilerini gidermek için çok etkili ev ürünleri var.

Tanktan ve klozetten kireci çıkarmak için bir numara

Sağlığa ve çevreye zararlı kimyasallar   kullanmadan temizlemek, kireç kalıntılarını gidermek ve banyonuzu parlatmak  için bazı ev ürünleri çok zor.

uç temiz tank kase

Size göstereceğimiz hile, tuvaletlerinizi uygun şekilde temizlemek için ekolojik temizlik ürünleri kullanmaktan ibarettir.

İhtiyacın olacak:

 • Bir çift ev eldiveni
 • Uzun saplı temizleme fırçası
 • Bir sünger
 • Bir şişe beyaz sirke

İzlenecek adımlar şunlardır:

 • Tuvalet tankını boşaltın ve sifonun artık dolmaması için musluğu kapatın;
 • Beyaz sirke şişesinin yarısını bir sprey şişesine dökün ve solüsyonu klozetin duvarlarına ve kasenin içine püskürtmeye başlayın;
 • Ürünün bir ila iki saat etki etmesine izin verin;
 • Tuvalet ve klozet rezervuarlarının  duvarlarını fırça ile fırçalayın ve  biriken kiri temizleyin;
 • Sifonu doldurmak için musluğu açın.

Bu şaşmaz uç, tuvaletlerdeki kireci etkili bir şekilde temizlemenizi ve borulardan gelebilecek kötü kokulara son vermenizi sağlar, ayda bir yenileyebilirsiniz.

Kireçle savaşmak ve banyoyu parlatmak için ipuçları

banyo temizleme ipuçları

Musluklarınızda, klozetinizde, lavabonuzda veya duş başlığınızda kireç kalıntılarını gidermek için bu doğal temizlik ürünleri sizi tatmin edecek:

 1. Sodyum bikarbonat ve beyaz sirke

Temizleme özellikleriyle ünlü   beyaz sirke ve kabartma tozu   , günlük müttefiklerdir. Kireç kalıntılarını gidermek için iki yemek kaşığı karbonatı biraz su ile karıştırarak macun haline getirin. Temizlenecek yüzeylere uygulayın, süngerle ovalamadan ve durulamadan önce birkaç dakika etki etmesini bekleyin. Tüm kireci çıkarmak için beyaz sirkeye batırılmış bir bezle yüzeyleri silerek temizliği bitirin.

 1. soda kristalleri

Soda kristalleri, tuvaletlerin veya muslukların kirecini çözmek için müthiştir. Soda kristallerini sıcak suyla seyreltin ve bu karışıma batırılmış bir bezi tartardan etkilenen yüzeylere geçirin. Yavaş yavaş, lekeler tamamen kaybolana kadar kaybolur. Tuvaletin kirecini temizlemek için, aynı karışımı kasenin dibine dökün ve ardından ovmak için bir tuvalet fırçası kullanın. Tuvaleti sifonu çekmeden önce 30 dakika bekletin.

 1. Limon

Limon, evde birçok kullanımı olan bir narenciye meyvesidir.  Banyoyu temizlemek ve dezenfekte etmek için   bu asidik meyve eşsiz bir müttefiktir. Kireç lekelerini çıkarmak için limon suyuna batırılmış bir sünger veya bez kullanın ve istenmeyen izleri ovalayın. Ürünü 1 saat etki etmesi için bırakın ve ardından ılık su ile durulayın.

Musluklarınızda, lavabolarınızda, klozetlerinizde ve klozet rezervuarlarınızda biriken kireci ortadan kaldırmak için artık yapmanız gereken püf noktayı biliyorsunuz. Uzun bir süre ondan kurtulacaksınız.

ev