Tuvalet, evin en çok su tüketen odasıdır. Sifonu çektiğinizde 6 ila 12 litre su kullanılır, bu da yılda ve kişi başına 3500 ila 3800 litre suya eşdeğerdir. Paradan tasarruf etmek için yapılacak en iyi şey tuvaletteki su hacmini azaltmaktır. Basit bir şişe su kullanarak oraya nasıl gidileceğini açıklıyoruz!

Kim inanırdı ki? Basit bir plastik şişe aylık su tüketiminizi azaltabilir. Hala  su tasarrufu için bir çözüm  arıyorsanız , tuvaletinizdeki su akışını sınırlamanıza yardımcı olacak bu numarayı deneyin.

O halde tuvalette basit bir şişe kullanarak su tüketiminizi nasıl azaltabilirsiniz?

Su tüketiminizi azaltmanın basit ve ekonomik bir yolu var. Kullanılmış bir su şişesini alın ve aşağıdakileri yapın. Bu, günlük olarak büyük miktarda su tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

  • Tuvalet tankına bir şişe su koyun

Tuvalette bir şişe su

İlke basittir. Sadece tuvalet tankını açın ve içine suyla dolu bir şişe koyun ve ardından kapatın. Ancak bu işlemi yaparken şişe ile sifon mekanizmasını engellememeye dikkat edin. Bu, tanktaki su hacmini azaltacaktır. Aslında, tankın içinde bir şişe varken, sifon aynı miktarda su içeremeyecek ve bu da her kullandığınızda tüketiminizi 1,5 litre azaltacaktır.

Uyarı: Şişe yerine tuğla konulması önerilmez. Zamanla, tuğladan gelen parçacıklar kanalları tıkayabilir.

Tuvalet suyundan tasarruf etmek için diğer ipuçları

Su şişesi hilesinin yanı sıra,  aylık su tüketiminizi azaltmak için başka çözümler de mevcuttur . Evde uygulamaya koymak için basit eylemlerle başlar.

  • Tuvalette su sızıntısı olup olmadığını kontrol edin

tuvalet tamiri

Su alımınızda ani bir artış görmek nadir değildir. Bunun nedeni tuvaletteki su sızıntısı olabilir. Bu nedenle, su tasarrufu yapmayı düşünmeden önce sorunun kaynağını belirlemeye çalışın. Tuvaletinizden su sızıp sızmadığını kontrol etmek için hazneye gıda boyası dökün ve sonucu gözlemleyin. Duvarlar birkaç dakika içinde renk değiştirirse, bu onarımların beklendiği anlamına gelir.

  • Tuvalet tankının içindeki şamandıranın konumunu ayarlayın

Artık sorun çözüldüğüne göre, bu basit numara ile su tasarrufu yapabilirsiniz. Tuvalet tankını açın ve şamandıranın konumunu değiştirin. Gerçekten de, onu daha aşağı konumlandırarak tankta kullanılan su seviyesini düşürmeyi başaracaksınız. Bu şekilde su faturanızda ek tasarruf sağlayabilirsiniz.

  • Duş suyunu tuvalette kullanın

duşta kova

Genellikle  duşa girmeden önce  birkaç saniye bekleriz . Nedeni çok iyi biliniyor: Suyun ısınmasını beklemeniz gerekiyor! Bu arada, herhangi bir israfı önlemek için akan suyu toplayabilirsiniz. Duşunuzun altına bir kova koyun ve dolmasını bekleyin. Su ısınmaya başladığında, kovayı çıkarın ve bir kenara koyun. Daha sonra bu su klozetin içine dökülebilir. Tankı doğrudan bu suyla doldurmak mümkün, yine de sıkıcı olabilen bir hareket!

  • Tuvaletleriniz için çift kontrollü sifonu tercih edin

Çift kontrollü sifonun çalışması basittir. Büyük düğme, büyük bir su akışıyla yıkamanızı sağlarken, küçük düğme daha az miktarda suyu boşaltmanıza olanak tanır. Bu sistem giderek yaygınlaşıyor ve her tuvalet sifonunda 3 ila 6 litre su tasarrufu sağlıyor. İşte tuvalet değiştirmek için iyi bir neden!

Anlayacağınız gibi, su tüketiminizi azaltmak, günlük olarak basit, kolay ve ekonomik eylemleri benimsemekle başlar. Su şişesi hilesini daha fazla gecikmeden test edin ve bu ay su faturanızı düşürmeyi başaracaksınız!

ev