Narenciye, birçok faydası sayesinde en çok kullanılan malzemelerden biridir. Aslında, basit mutfak kullanımlarıyla sınırlı olmaktan çok, bu narenciye farklı şekillerde kullanılabilir. İşte tam da bu yüzden klozetinize sıkmak bu kadar faydalı.

Bu makaledeki söz konusu gıda, kabartma tozu   , beyaz sirke ve hatta siyah sabun gibi her türlü lekeyi temizleme özelliğiyle ünlüdür  . Ekolojik temizliğin standart taşıyıcılarından biri olarak kabul edilen itibarı oldukça basit. Bu yazıda, oldukça tekrarlayan bir sorunla savaşmak için onu nasıl kullanacağınızı göstereceğiz ve bundan yapabileceğiniz tek kullanım bu değil.

Banyo

Bu yemeği neden klozete sıkalım?

Evde en çok kir içeren yerlerden biri de klozetten başkası değildir. Bu sorunla başa çıkmak için her türlü çözümü düşünüyoruz ama itiraf etmeliyiz ki her zaman kolay değil. Neyse ki, bu bakteri birikiminin üstesinden gelmek için artık çamaşır suyu gibi sonsuz kimyasallara ihtiyacınız olmayacak. Bu durumu düzeltmek için  sadece basit bir  limon suyuna  ihtiyacınız olacak .

Yarım sıkılmış limon

yöntem

Bu teknik daha da ilginç çünkü gerçekleştirmesi inanılmaz derecede basit. İki yarım limonu kasenin kenarlarına bastırıp birkaç dakika bekletin.  Ardından limonun temizleme etkisini tamamlamak için  üzerine biraz sıcak su dökün. Bu, kasenin yayabileceği kötü kokulara ek olarak mevcut bakterileri de ortadan kaldırmalıdır. Bunun nedeni, bakterilere saldıran limonun düşük PH seviyesidir.

İşte  klozet bakımı için ekolojik ve doğal bir yaklaşım  .

Limonun diğer ev kullanımları nelerdir?

Bulaşıklardan ev aletlerine kadar evinizdeki her şey limonun birçok faydasından faydalanabilir ve kullanımı şu şekilde özetlenebilir:

Alüminyum kapları ve nesneleri temizlemek için limon

Alüminyum tavalarınızı inceltmek için yarım limonu ovalayarak başlayın. Ardından aleti nemlendirmek zorunda kalmadan yumuşak bir mikrofiber bezle silerek cilalayın.   Yarım limonu, donanımınızı ve krom musluklarınızı  soğuk suyla durulamadan önce narenciye ile ovalayarak parlatmak için de kullanabilirsiniz  . Son olarak, düzgün bir şekilde kurutmak için eşyaları temiz, yumuşak bir bezle silin.

Paslanmaz çelik ve bakır tavaların parlaklığını geri kazandırmak için yarım limonu tuza batırıp ,   kekleşmiş pisliklerden arındırabilirsiniz. Ardından durulayın ve yumuşak, kuru bir bezle kurulayın.

Kahve makineleri ve su ısıtıcılarının kirecini temizlemek için limon

Su ısıtıcısı

Su ısıtıcılar ve kahve makineleri genellikle onları tıkayan ve hatta hoş olmayan kokuların kaynağı olabilen mineral tortularına eğilimlidir. Bunlardan kurtulmak için her  ay yarım bardak limon suyunu  cihazın içine döküp kaynar su ile karıştırarak tedavi edebilirsiniz. Ardından cihazı temiz suyla durulamadan önce kaynatabilirsiniz.

Kesme tahtalarını ve ahşap kapları limonla dezenfekte edin

Diğer doğal içeriklerle birlikte kullanılan limon, her türlü bakteriyi yok edebilir. Bu antibakteriyel güç,  ahşap  veya plastik kesme tahtalarına uygulanabilir. Bunu başarmak için yüzeylerine limon suyu serpin ve 10 dakika bekletin. Son olarak, kesme tahtasını havayla kuruması için sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır.

Bu sayısız ve çeşitli kullanımlar, limonun basit bir pişirme malzemesi olmaktan uzak olduğunu göstermektedir. Bu faydaları duymamış olanlarınızın bu narenciye meyvesine bir daha asla aynı gözle bakmayacağına emin olabilirsiniz.

ev