Kaçımız tuvalete bulaşık deterjanı dökmenin israf olduğunu düşünür? Ama bu alışılmadık bir çözüm.

tuvalette sabun

Bazı “tıkanma” sorunları bu alışılmadık şekilde çözülebilir. Ne olduğunu bulalım.

Tuvalet sorunları

Sorunlar genellikle hiç beklemediğiniz anda ortaya çıkar, özellikle de tuvaletler söz konusu olduğunda , genellikle herhangi bir uyarı vermeden tıkanır!

Tuvalette bulaşık sabunu

Her durumda sakin kalmak ve paniğe kapılmamak önemlidir . Aşağıda bu can sıkıcı sorunu çözecek bazı basit hileler sunuyoruz.

Tuvalet tıkanıklığı genellikle kimsenin keyifle bahsetmediği bir konudur, bu nasıl mümkün olabilir? Ancak inanıp inanmamakta özgürsünüz ama bu olay her evde yaşanabilir.

Elbette bu vazgeçilmez banyo aletinin sistematik temizliği ile tıkanmaların önüne geçilebilir.

Kadın tıkalı tuvaleti temizliyor

Ayrıca biyolojik atıklar, hijyen malzemeleri (tuvalet kağıdı hariç), ıslak mendil, pamuklu ped veya tamponlar da tuvalete atılmamalıdır.

Biyolojik olarak parçalanabilen tuvalet kağıdı ruloları da drenaj borusunu tıkayabileceğinden büyük bir sorundur.

Yani tıkanmaların önlenmesi mümkündür ancak tamamen önlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle aşağıda bu talihsiz soruna yönelik bazı önerilerimiz olduğunu göreceksiniz.

Egzozla başlayalım…

Tuvaletteki su yükseliyorsa tıkanıklığı nasıl gidereceğinizi düşünmeye başlamadan önce taşmayı önlemeniz gerekir.

Bu yüzden hızlı hareket etmeliyiz! Yapabileceğiniz şeylerden biri banyodaki suyu kapatmaktır. Kapağı çıkarın ve ardından açık vanayı kapatın. İkinci seçenek ise tuvaletin arkasındaki su kaynağını kapatmaktır. Artık sorunu gidermeye devam edebilirsiniz.

Kabartma tozu ve sirke

Bu teknik, kimyasallar yerine doğal ve çevre dostu yöntemleri tercih edenler tarafından takdir edilecektir .

Bir torba karbonatın tamamını (500 gram) tuvalete dökmeniz ve yavaşça bir litre sirke dökmeniz gerekecek .

Tuvaleti temizlemek için kabartma tozu, sirke ve eldiven

Açıkçası, koruyucu lastik eldiven giymeli ve kullanırken gözlerinizi korumalısınız. Reaksiyonu hızlandırmak için 2 veya 3 litre sıcak su ekleyin ve bu sihirli karışımın gece boyunca etki etmesini bekleyin . Özellikle tıkanıklığın organik kökenli olması durumunda başarı neredeyse %100’dür.

Tuvalet engelini kaldırma

Kullanabileceğiniz modern bir alete “yaylı piston” denir. Çok şey yapabilen esnek bir hortumdur ve tıkanıklığın ilk 20 santimetreyi aşması durumunda onu etkili bir çözüm haline getirir.

Genellikle tesisatçıların kendileri tarafından kullanılır. Eğer evinizde bu alet yoksa tel bir elbise askısı yeterli olacaktır.

Ancak klozet için sorun yaratmamaya dikkat edin. Bunu yapmak için kancayı açmanız ve telin ucunu bir bezle sarmanız gerekir.
Artık yapmanız gereken tek şey, az önce oluşturduğunuz aleti her yöne hareket ettirmek ve döndürme hareketi kullanarak tuvaleti tıkayan kalıntıları gidermek.

Tuvalette bulaşık deterjanı kullanın

Sadece orta derecede bir tıkanıklık varsa, kaseye biraz bulaşık sabunu dökün ve üzerine ağzına kadar bir kova sıcak su dökün.

Suyun ağırlığı tıkanıklığın açılmasına yardımcı olacaktır. Su sıcak olmalı, kaynatılmasına gerek yoktur.

 

Sıvı bulaşık deterjanı

Daha sonra su ve deterjan etki etmeye bırakılmalıdır. Bir süre sonra artık kanalizasyona akmazsa, manuel bir piston kullanmanız gerekecektir.

Manuel piston çok etkili bir araçtır ve yalnızca tuvalet tıkanmasına karşı mücadelede değildir. Elinizde bir tane bulundurmak her zaman iyidir, herhangi bir ev geliştirme mağazasından satın alabilirsiniz.
Kullanmak biraz kaba kuvvet gerektirir ama umutsuzluğa kapılmayın, hiç de zor değil.

Daha sonra pistonu tıkanmış tuvalet giderine yerleştirmeniz ve güçlü bir şekilde pompalamaya başlamanız gerekir. Elbette, pistonun tamamen suya daldırıldığından her zaman emin olmak iyi bir fikirdir (sifon açıklığını tamamen kaplamalıdır), aksi takdirde bu teknik işe yaramayacaktır.

Piston yapışmıyorsa kullanmadan önce beze sarılmalı veya ılık suya batırılmalıdır. Bu, kauçuğu yumuşatacak ve daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.

Şansınız varsa bu, tuvaleti tıkayan katı kalıntıları borulardan dışarı itecek bir basınç yaratacaktır. Hiçbir durumda tuvaletin sifonu çekmeyi denemeyin çünkü bu daha fazla soruna neden olabilir.
Bunun yerine , bir çift eldiven giyerek her şeyi doğrudan çöpe atmayı denemek zorunda kalacaksınız.

Tuvalet ve tuvalet kağıdı

En kötü senaryoda, tıkalı bir tuvalet suyla dolduğunda, tuvaleti boşalttıktan sonra pistonu tekrar kullanmayı deneyebilirsiniz .

Suyu boşaltmak pek hoş bir aktivite gibi görünmeyebilir, ancak işiniz bittiğinde tekrar bir kanalizasyon temizleyicisi alabilir ve önceki paragrafta yer alan tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

 

ev