Bir bahçeye veya ekilebilir araziye sahip olmak büyük bir varlıktır. İşte bu konuda zeytin ağacını ekonomik bir şekilde nasıl çoğaltabiliriz.

zeytin ağacını kes

Şehir güzel; deniz güzel ama bir yandan da elinizi toprağa daldırıp doğayla iç içe hissetmek tarifsiz duygular veriyor. Açıkçası, Latinlerin dediği gibi ” de gustibus non disputandum est “, yani ” zevkler tartışılmaz “. İşte bu yüzden hobilerimizi bizi iyi hissettiren şeylere göre seçiyoruz. Şehrin sokaklarında dolaşarak vakit geçirmeyi sevenler olduğu gibi, sadece seyretmek için bile denizden vazgeçemeyenler var. Öte yandan, bahçecilik sanatıyla uğraşarak açık havada saatlerce vakit geçirenler de var .

Çiçeklerin, bitkilerin ve ağaçların aslında bu sektörün hayranları için bir sırrı yok. Bahçenizle ilgilenmek sadece zihninizi ve bedeninizi yenilemekle kalmaz, aynı zamanda boş zamanınızı geçirmek ve kendinizi sevdiklerinizle birlikte keyif alabileceğimiz şeyleri yetiştirmeye adamak için de harika bir yoldur. Evinde veya yakınında geniş bir açık alana sahip olan insanların çoğu, genellikle bir veya daha fazla zeytin ağacı diker . Ve bu, hepinizin bildiği gibi, mükemmel bir yağ üretimini garanti eder.

Bazı durumlarda bahçedeki zeytin ağacı sayısını artırma ihtiyacı ya da isteği olabilir . Ancak yeni bir bitki satın almak için, büyüklüğüne ve yaşına bağlı olarak, özellikle günümüzde herkesin karşılayamayacağı para harcamak gerekir. Ancak bu durumlarda, tamamen otonom bir şekilde yeni zeytin ağaçlarına hayat vermemizi sağlayan ücretsiz bir yöntem var.

Zeytin ağacını çoğaltın: Para harcamadan nasıl yapılır?

Hayır, bu bir şaka değil: Yeni bir bitki almak zorunda kalmadan yeni zeytin ağaçları elde etmek gerçekten mümkün . Ancak bunun için zaten bir zeytin ağacına sahip olmak ve muhtemelen güzel ve güçlü olması gerekir.

zeytin ağacı nasıl çoğaltılır

Bu nedenle öncelikle zeytin ağacımızdan bir dal keserek başlayalım , ama herhangi birini değil. Aslında seçilen dalın bir yıldan daha eski olması gerekir . Bundan sonra, başlangıçta yapmanız gereken tek şey yaklaşık on iki saat bekletin.

Gerekli sürenin sonunda, içine toprak, turba ve olgun gübre karışımını yaymak için bir kutuya ihtiyacımız olacak . Tabanımız hazırlandıktan sonra önceden ıslattığımız dalı kasaya aktarabilir ve en az iki ay boyunca her gün sulamayı unutmayız. Bu şekilde yeni kökler oluşacak ve o noktada minik zeytin ağacımız toprağa aktarılabilecektir.

Yağ kullanmanın özellikleri ve faydaları

İtalyan mutfağı dünyanın en iyi, en lezzetli ve en beğenilen mutfaklarından biridir ve bunun için yemek pişirmek için kullandığımız yüksek kaliteli hammaddelere de teşekkür etmeliyiz. Kendi elleriyle yetiştirme imkanına sahip olmak büyük bir katma değeri temsil ediyor ve zeytin ağacına sahip olup kendi yağını üretecek kadar şanslı olanlar bunu iyi biliyor .

Yağın faydaları

Çoğu zaman tanımlandığı gibi “yeşil altın”, yemeklerimizi çeşnilendirmek için mükemmel olmasının yanı sıra vücudumuz için de vazgeçilmezdir. Gerçekten de yüksek dozda vitamin içerir ; kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür ve kardiyovasküler sistemimizle ilgilenir . Yağ aynı zamanda  cildi ve saçı  besleyebilen ve cilde ve saça daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilen muhteşem nemlendirme özelliklerine sahiptir .