Piyasada bir sürü el sabunu var ama bakteri korumasını ferahlatıcı bir kokuyla birleştiren bir sabun bulmak zor. Böyle bir soruna son vermek için bu önemli malzemeyi kullanarak kendi sabununuzu yapmanızı öneririz.

Bazen ellerinize en çok yakışacak sabunu aramak için çok zaman harcarsınız. Şimdi bu tarih olacak. İyi bir nedenle, birkaç elementten kendi kokulu sabununuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Ev yapımı ekolojik sabun seti

Kendi parfümlü ve ultra temizleyici sabununuzu nasıl yaparsınız?

Ev yapımı sabunların hazırlanması münferit bir uygulama değildir ve size sunacağımız şey tam olarak budur. Daha sonra antibakteriyel gücü ve eşsiz kokusu ile ünlü limon kabuğu rendesine dayalı bir bilgi edinebilirsiniz  .

Neye ihtiyacınız olacak:

  • 170 g gliserin sabunu;
  • Limon kabuğu rendesi;
  • Sabun kalıpları;
  • ¼ çay kaşığı limon esansiyel yağı.
Limon kabuğu rendesi

Mikrodalgaya koymadan önce gliserinli sabunu, limon kabuğu rendesini ve uçucu yağı bir kaseye  koyun,  ardından müstahzarı çıkarmadan önce erimesi için 30 saniye bekleyin. Bu yapıldıktan sonra, karışım soğurken karıştırın. Bu şekilde, limon esansiyel yağı müstahzarın içine mükemmel bir şekilde nüfuz edecektir.

Elde ettiğiniz karışımı silikon kalıplara dökün ve tamamen soğuyana kadar bekletin. Ardından sabunları kalıptan çıkarın ve   limon  kokusunu koruyabilmeleri  için bir kutuya veya hava geçirmez başka bir kaba koyun  . Bu hazırlık sizi 15 dakikadan fazla sürmemeli!

Limon bazlı sıvı el sabunu nasıl hazırlanır?

sıvı sabun kullanımı

Sabunu sıvı halde kullanmayı tercih ediyorsanız, işte bu kadar kolay ve hızlı bir tarif daha. İzlenecek adımlar şunlardır:

Karanfil , tarçın, biberiye ve hatta kekik gibi çeşitli esansiyel yağları seçerek, beğeninize göre bir tat karışımı yaparak başlayabilirsiniz  . Küçük bir kapta, seçilen her yağdan 5 damla dökün. Daha sonra yarım bardak Kastilya sabunu  ve yarım bardak su karışımı yaparak sabununuzun tabanını oluşturabilirsiniz  . Karışımı karıştırırken, örneğin yumuşak eller bulmaya yardımcı olan sızma zeytinyağını tercih ederek 2 yemek kaşığı yağ ekleyin.

Her şeyi iyice karıştırdıktan sonra, hazırlığı sıvı sabun için bir kaba dökün. Son olarak  sıvı sabununuzun bulunduğu kaba  uçucu  yağ karışımınızdan 15 damla ekleyin  ve çalkalayın. Ev yapımı sıvı sabununuz artık kullanıma hazır!

Ekonomik ve yapımı kolay, bu tarifler sayesinde, yapay aromalı ve etkinliği arzulanan bir şey bırakan bu sabunlar olmadan yapabileceksiniz.

ev