Görünüşümüz söz konusu olduğunda her detay önemlidir: Saç kesiminden makyajına kadar fiziğimize çok önem veririz ve en azından gösterişli olma çabalarından ödün vermeyiz. Özellikle kıyafetlerimiz dış görünüşümüzün en önemli unsurlarından biridir. Ütü, giysilerimize berrak ve kırışıksız bir görünüm kazandırmamızı sağlayan bir araçtır. Bununla birlikte, kullanım yoluyla bir ütü kir ve yanık biriktirebilir, işte nasıl temizleneceği.

Aramızdaki en takıntılı olanlar için ayrıntılar önemlidir. Rötuşlanmış dergi fotoğrafları, bilinçaltımızda bizi görünüşümüzdeki her türlü kusuru ortadan kaldırmaya iter. Aynı şey giysilerdeki kırışıklıklar için de geçerlidir ve bu nedenle ütü, onu düzeltmek için önemli bir araç gibi görünmektedir.

Ütünün temizlenmesi zor olabilir

Demir, görünüşümüz bizim için önemliyse, onsuz yapamayacağımız araçlardan biridir. İkincisinin kullanımı nispeten kolaysa, yaydığı ısı sorunlu olabilir: Bir anlık dikkatsizlik, hazırlıksız bir telefon görüşmesi veya tekrarlanan kullanım, kurtulması zor olan yanıklara veya kirlere neden olabilir. . Panik yapmayın, size ütünüzün parlaklığını geri kazandıracak birkaç ipucu vermek için buradayız.

Ütünüzü temizlemek için 7 ipucu

Ütünüzü doğal ve ucuz ürünlerle temizlemenizi sağlayacak birkaç yol vardır,  her şeyden önce size en uygun olanı seçme meselesi olacaktır:

1 – Tuz

Mutfağımızın olmazsa olmazı ve lezzet arttırıcısı olan tuz, kimyasal temizlik ürünlerinin yerini alabilecek doğal ürünlerden biridir. İnsanların daha az bildiği şey,  tuzun en sevdiğiniz ütüyü ütülemenin harika bir yolu olduğudur. Bir havluya birkaç kaşık tuz serpin ve cihazınızı fişe takın. Bezi sıcak olur olmaz tuz taneleri üzerinde kaydırarak ütüleyin. Lekeler kaybolduktan sonra ütünüzü kapatın ve yeterince soğuyunca üzerine nemli bir bez geçirin.

2 – Sirke

Önceki yöntem yeterli değilse,  bu biraz daha güçlü yöntemi kullanabilirsiniz.  Beyaz sirke ve tuzu karıştırabilir, bir bezi ıslatmadan önce karışımı ısıtabilirsiniz. Daha sonra en inatçı lekelerin olduğu yerde ütünüzün tablasını iyice ovmanız yeterli olacaktır. İşiniz bittiğinde, ütünüzü silmek için ikinci bir temiz nemli bez kullanın.

3 – Limon

İster yemeklerinize eşlik etsin ister kilo vermenize yardımcı olsun, limon birçok faydası olan bir narenciyedir. Anneannelerimizin evlerinin her köşesini temizlemek için kullandıkları  limonata, ütünüzünkiler dahil hiçbir lekenin dayanamayacağını öğrenince şaşıracaksınız . Bir limonu ortadan ikiye kesin ve ütünüzü doğrudan ovalayın. Nemli bir bezle durulayın. Basit ama daha az etkili olmayan bir yöntem.

4 – Kabartma tozu

Tüm temizlik meraklıları  , kabartma tozunun ne kadar gerekli olduğunu bilir.  Bu nedenle, onu bu listede bulmamız şaşırtıcı değil. Bir bezi ıslatmadan önce kabartma tozunu sıcak suyla karıştırın, temizlemeden önce temiz bir süngerle ütünüzün tabanını ovalayın.

5 – Hidrojen peroksit

Basit olma avantajına sahip başka bir ipucu,  basitçe hidrojen peroksit kullanmaktır. Bir bez ve dirsek gresi net bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır!

6 – Diş macunu

Ve evet,  diş macunu ütünüzü temizlemenize de yardımcı olabilir.  Ağız sağlığınızı korumak için ev yapımı diş macunu yapmak mümkünse bu ipucu için marketlerden satın aldığınız diş macununuzu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, cihazınızın soğuk tabanını diş macunu ile ovmanız yeterlidir. Macunu uygulamak için bir bez kullanın, ardından durulayın ve temiz, nemli bir bezle silin.

7 – Marsilya sabunu

Marsilya sabunu,  olağanüstü temizleme özellikleriyle bilinen ve tanınan bir üründür.  Ütünüzü temizlemek için ütünüzün ılık tabanına kuru sabun sürmeniz yeterlidir. O zaman tek yapmanız gereken temiz bir havluyla hepsini silmek.

ev