Soğan mutfağın olmazsa olmazlarından biridir. Özellikle antioksidanlar ve B6 ve C vitaminleri açısından zengin olan bu bitkilerin sağlığa birçok faydası vardır. Genellikle bu soğanlı kökler kiler gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde tutulur. Peki dondurucuya konulduğunda ne oluyor? Çok faydalı ve avantajlı olduğu ortaya çıkan bu numarayı çabucak keşfedin.

Mutfakta vazgeçilmez bir müttefik olan soğan, birçok yemeği tatlandırmak ve tatlandırmak için mükemmeldir. Her zaman kilerinizde bulundurmakta fayda var. Kestikten sonra az bir miktar kaldığında, birçok faydasından faydalanmak için dondurucuda bekletmekten çekinmeyin.

Soğan neden dondurucuya konulmalı?

Soğanları pişirmeden önce dondurucuya koymak iyi bir fikirdir. Nedeni sizi şaşırtabilir ve günlük hayatınızı kolaylaştırabilir. Bu tekniği bir kez test ettikten sonra, onsuz yapamazsınız.

  • Gözyaşı dökmeden soğan kesmek mümkündür.

Soğan nedeniyle sulu gözler

Çok az insan bunu bilir, ancak soğanı dondurucuya koymak özellikle avantajlı olabilir. Gerçekten de bu numara, kesme sırasında yırtılmayı azaltmaya ve  göz tahrişini önlemeye   yardımcı olur . Tek yapmanız gereken çiğ soğanları soymadan önce 15 dakika dondurucuya koymak.  Bunu, onları bir buzlu su kabına daldırarak, nemli bir havluyu veya su dolu bir kâseyi kesme tahtasının yanında tutarak veya sadece su altında keserek yapmanın başka yolları da vardır. Bu, gözleri tahriş eden uçucu bir gazın salınmasını önler.

Soğan neden sulu gözlere neden olur?

Soğanlı bir kök olan soğan, toprakta bulunan kükürdü kolayca depolayan bitkilerden biridir. Bunlar, vakuol adı verilen bir alanda moleküller şeklinde birikir. Soğana bu özel koku ve lezzeti veren de bu kükürt bileşenleri sayesindedir. Yani bir soğanı kestiğinizde bu bileşenler, alliinaz adı verilen başka bir enzimle karışır. Bu, gözleri tahriş eden sülfürik asit formunda bir gaz açığa çıkaran kimyasal bir reaksiyon üretir. Gözler kendini korumak için refleks gözyaşları dökerek bir savunma mekanizması üretir.

Soğanları dondurmak için başka nedenler nelerdir?

Gözlerin sulanmasını önlemenin yanı sıra,  soğan dondurmanın  mutfakta da faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Onları dondurmadan önce, sadece iki dakika kaynar tuzsuz suya batırarak haşlamanız tavsiye edilir. Bu, bozulmalarını geciktirir ve kokularının dondurucuya nüfuz etmesini önler. Soğumasını bekleyin, ardından temiz bir havluyla kurulayın ve dondurucu poşetlerine koyun.

  • Soğanları Dondurmak Zaman Kazandırır

soğanı kes

Soğanları ertesi gün pişirmek için bir gün önceden kesmek mümkündür. Mutfakta saatler geçirmeyi sevmediğinizde çok pratik. Bunu yapmak için,  bir soğanı soyun ve tercihlerinize göre halkalar, şeritler veya küpler halinde kesin. Daha sonra buzdolabı poşetlerine  veya kutularına koyun. Dondurucuda soğan kokularının yayılmasını sınırlayan çelik koku kutuları da vardır. Bu numara, her seferinde pişirmeniz gereken miktarı çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

  • Soğanları dondurmak onları daha iyi tutar

Dondurucu poşetlerde soğan ve diğer sebzeler

Soğanları uygun şekilde saklamak için, soğanları önceden soyup doğrayarak yukarıdaki birkaç adımı takip etmek önemlidir. Bu bitkileri dondurucuya  koymak, lezzetlerini korurken yumuşamalarını veya küflenmelerini önleyecektir.

Anlayacağınız gibi, soğanları dondurucuda saklamak yırtılmayı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda düzgün saklamayı da sağlar.  Ayrıca, çürümelerini hızlandıran bir gaz üreten   patateslerin yanına yerleştirmekten  kaçının  .

ev