Birbirimize yalan söylemeyeceğiz, tuvaletleri temizlemek asla çok hoş bir iş değil. Hatta birçok insan bu zor işin anını geciktirme eğilimindedir. Ancak her zaman son derece uğrak bir alan olduğu için hijyeninin kusursuz olması gerekiyor. Ancak kanalizasyondan sızan hoş olmayan kokular cesaretimizi kırmaya yetiyor. Ancak günümüzde, var olan tüm hilelerle, bu görev artık bir angarya olarak görülmemelidir. Günlük hayatınızı kolaylaştırmak için birçok güvenli ve kanıtlanmış ev ilaçları vardır. Ve bir bonus olarak, bakteri ve kire karşı çok etkilidirler. Muhtemelen bilmiyordunuz, ancak sıradan mayadan başka hiçbir şey tuvaletinizi temizlemeyi kolaylaştıramaz ve kötü kokuları uzaklaştırabilir.

Tuvalette kötü kokuları neler tetikler?

Ev ilaçlarımızı açıklamadan önce bu kötü kokuların nereden geldiğini ve sebeplerinin neler olduğunu tespit etmekte fayda var.

Burda biraz var :

  • Tıkanmış tuvalet tahliyesi  : Bazen suyu sifonu çektiğimizde, gider ve borularda bir tıkanıklık olabileceğini fark etmeden su kendini yeniler. Ve kokular devam ederse, tıkanıklık muhtemelen boruların derinliklerindedir. Böylece septik tanktan borular aracılığıyla “yükselirler”.
  • Sifondaki su  : Haznede kalan su, özellikle gazların kaçmasına izin vermemede önemli bir rol oynar. Tuvalet bir süre kullanılmadığında su buharlaşarak bu gazların tahliyesini sağlar. Bu nedenle, kötü kokuların görünümünü tetikleyen şey budur.
  • Bakteriler  : Tuvaletlerin uzun süre kullanılmaması durumunda, kanalizasyondan bakteri oluşumu genellikle kaçınılmazdır. Böylece çoğalacaklar ve bu güçlü hoş olmayan kokulara neden olacaklar.
  • Haznenin silikonu zarar görmüş  : Bu malzeme aşındığında veya hasar gördüğünde kötü kokular yayabilir.
  • Kalıntı yığını  : tuvalet kağıdı, saç, kir… sifonda da tıkanıklık oluşturabilir. Bu yüzden tuvaleti asla dağınık bırakmamanızı öneririz. Bunun yerine çöpü kullanın!
  • Sıhhi tesisat sorunu  : Sıhhi tesisat arızalı ise kötü kokular sık ​​ve inatçı olabilir. Bazen bir uzmanı aramak gerekir.

Kötü kokulara karşı mayanın gücü

Bir dilim maya

Bilmeyenler için kabartma tozu sadece yemek pişirmek için değildir. Buzdolabı, dolap, çöp veya ayakkabılardan sızan her türlü hoş olmayan kokuları etkisiz hale getirir.    Özellikle tuvaletten gelen hoş olmayan kokulardan kurtulmanız da sizin için faydalı olacaktır  . Sadece su ısıtıcısında biraz su kaynatın. Ardından, bir çay kaşığı mayayı eritin. Elde edilen karışımı tuvalete dökün. Daha optimum verim için bu işlemi akşam yatmadan önce yapın. Sabah tuvaleti sadece temiz suyla yıkamanız gerekecek. Rahatsız edici kokuların yok olduğunu fark edeceksiniz!

Bilmekte  fayda var: Bu numaranın avantajı, mayanın boruların tıkanmasına da yardımcı olmasıdır. İster mutfak lavabosunda, ister banyo küvetinde, tek yapmanız gereken yarım bardak beyaz sirke ile karıştırılmış bir paket maya dökmek. Karışımın köpürmesine izin verin ve birkaç dakika etki edin. Ardından sıcak suyu çalıştırın.

Güçlü koku giderici ikili: limon suyu ve kabartma tozu

Bir kase karbonat ve limon

Bir taşla iki kuş vurun, tuvaletlerinizi hem dezenfekte etmek hem de kokuyu gidermek istiyorsanız bu ilaç tam size göre! Leke çıkarma ve beyazlatma özellikleri sayesinde hem limon suyu hem de kabartma tozu, tuvaletlerdeki sarı lekeleri ve kireç tortularını çıkarmak için mükemmeldir.
Nasıl devam edilir? Kabartma tozuna birkaç damla limon suyu ekleyin ve elde edilen karışımı yaklaşık üç saat boyunca klozetin içine dökün. Daha sonra bölgeyi bir fırça ile ovmak ve su ile durulamak yeterli olacaktır. Tuvaletleriniz dilediğiniz gibi temiz ve taze olacak!

Sarımsak, beklenmedik bir dezenfektan

Bir Baş Sarımsak

Sarımsak, tuvaleti dezenfekte etmenin yanı sıra klozetteki göze hoş gelmeyen sarı lekeleri de yok edebilir. Bunu yapmak için iki bardak su kaynatmanız gerekir. Üç dis  soyulmuş sarımsak, bir poşet çay ekleyin ve demlenmeye bırakın. Ortaya çıkan karışım, tuvalete dökülmeden önce bir süre soğumalıdır. Ayrıca gece yatmadan önce yapılması tercih edilir. Sabahları tek yapmanız gereken tuvaleti sifonu çekmek.Çaremiz bir gecede işini yapmış olacak: tuvaletleriniz gerçek bir destekten faydalandı!

Beyaz sirke olmadan yapmak imkansız!

 Son olarak, son doğal içeriğimiz beyaz  sirkeden  başkası değil  . İkincisi, evdeki kokuları lekeleyen, yağdan arındıran, beyazlatan ve nötralize eden harika bir temizlik ürünüdür. Bu nedenle tuvaletlerinizi parlatacak bir partner seçimidir!

Nasıl devam edilir? Bir tencereye yarım bardak sirke dökün ve yarım bardak su ile seyreltin. Kaynattıktan sonra ısıyı kapatın, soğumasını bekleyin ve çözeltiyi doğrudan tuvalete akıtın.

Burada yine sirkenin etkisini güçlendirmek için gece yapılması tavsiye edilir. Ve elma sirkesi ile de çalışır. Sonuçtan memnun kalacaksınız: tuvaletler beyaz, sağlıklı ve kullanıma hazır!

ev