Pratik ve dekoratif bir günlük nesne olan vantuz kancası, evlerimizin neredeyse vazgeçilmezi haline geldi. Çoğu zaman hayatımızı kurtardığını kabul edelim: Tablolarımızı oturma odasının duvarlarına, bornozlarımızı da banyo kapısına asmamızı sağlıyor. Vantuz sayesinde artık ekipmanımızı delmeye veya malzemelerimizde göze hoş görünmeyen delikler açmaya gerek yok. Kancaları cam veya fayans gibi pürüzsüz yüzeylere takmanız yeterlidir, ardından alanlarımızı dilediğimiz gibi süsleyebiliriz. Ve bu dahiyane asma sisteminin en büyük avantajı, vantuzun hareketli olmasıdır, böylece onu evde herhangi bir yere kurabilirsiniz!

Sorun: Bu aksesuarların çok yönlülüğünü ve işlevselliğini sevsek de, duvarda asla uzun süre dayanmazlar! Özellikle oldukça ağır elementler içermeleri gerekiyorsa. Bir süre sonra zayıflarlar ve kendi başlarına dağılırlar.

Vantuzlarınız her zaman yerinde durmadıkları için size işkence mi ediyor? Artık kancalarınız için endişelenmenize gerek yok: beklenmedik bir şekilde düşmemeleri için sizin için bir çözümümüz var!

Vantuzların duş duvarlarınızdan düşmesini veya aynanızın üzerinde kaymasını kesin olarak durdurmak için basit ve etkili ipuçları  . İyi yapıştırıldıklarından ve çok dayanıklı olduklarından emin olmak için bu adımları izleyin.

vantuz1

1. Uygun bir yüzey seçin

Vantuz uygulamak için ideal yüzey temiz, düz ve mükemmel pürüzsüz olmalıdır. En güçlü vantuzlar bile gözenekli yüzeylere uzun süre yapışmazlar, çünkü hava cepleri olmadan bir sabitleme elde etmek imkansızdır.

Bununla birlikte, vantuzların yapışabileceği cam, sert plastik, akrilik, formika ve paslanmaz çelik gibi çeşitli yüzeyler vardır. Vantuzu pencerelere, aynalara veya bulaşık makinenizin önüne kolayca takabilirsiniz. Öte yandan, aracınızın ön paneli gibi kavisli veya dokulu yüzeylerde vantuz kullanmaktan kaçının çünkü kalıcı bir bağ elde etmek çok zor olacaktır.

enayi2

2. Yüzeyi temizleyin

Vantuz takmaya çalışmadan önce, uyguladığınız yüzeyin tamamen temiz olduğundan emin olmak önemlidir. Seçtiğiniz yüzeyi her zamanki ev temizleyicinizle ovun, ardından durulayın ve tüy bırakmayan bir bezle iyice kurulayın. Bu temizlik, uygun yapışmayı engelleyebilecek her türlü kir veya kalıntıyı giderecektir.

enayi3

3. Yüzeyi alkolle silin!

Yüzey iyice temizlenip temizlendikten sonra tekrar alkolle silmelisiniz. Neden bu çifte temizlik? Çünkü bu alkol kendi başına mükemmel bir temizlik ürünü değilse, vantuzunuzu en iyi koşullarda yapıştırmadan önce son kir izlerini temizlemek için mükemmeldir.

Not: Sürtünme alkolü, kancaları veya benzerlerini asmadan önce bir yüzeyi hazırlamanın en iyi yoludur. Önce yüzeyi her zamanki gibi temizleyin, ardından kalıcı bir bağ elde etmek için yapıştırıcıyı uygulamadan önce ovalama alkolüyle silin.

enayi4

4. Vantuzun kendisini temizleyin

Yapıştırmak istediğiniz yüzeyi temizlemenin yanı sıra vantuzun temiz ve tozdan arındırılmış olması gerekir. Vantuzun iç kısmında ısrar ederek ılık suyla durulayın, ardından fazla suyu çıkarmak için sallayın. (Aşırı kurutmayın: vantuzun içindeki su damlacıkları contanın içinde hava ceplerinin oluşmasını engelleyebilir).

enayi5

5. Sıkıca bastırın

Son olarak, vantuzu takmanın zamanı geldi! Vantuz ile yüzey arasında hava kabarcığı olmadığından emin olarak, yerleştirmek istediğiniz cama, duvara veya fayansa sıkıca bastırın ve iyice yapıştırın.

enayi6

6. Dur

Vantuzu taktıktan sonra, yapışma süresinin “ayarlanması” için 24 saat bekletin. Bu, vantuza veya bağlı olduğu nesneye fazladan ağırlık vermeyin ve bölgeyi ıslatmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Bütün gün dinlendirerek, vantuz içindeki az miktardaki suyun kurumasını ve yapıştırma sisteminin mükemmel şekilde tamamlanmasını sağlarsınız.

enayi7

7. Bağlamayı kontrol edin

Vantuz yapıştırıldıktan sonra, eki zaman zaman kontrol ettiğinizden emin olun. Oluşmuş olabilecek hava ceplerini çıkarmak için ara sıra vantuza bastırın.

Sıcaklık ve nemdeki ( banyo ve mutfaklarda yaygın olan  ) değişikliklerin vantuzun esnekliğini etkileyebileceğini unutmayın. Bu, hava ceplerinin oluşmasına veya vantuzun yüzeyden ayrılmasına neden olabilir.

Artık yenilerini almanıza gerek yok, zaten sahip olduğunuz vantuzlar işinizi görecektir. Tek yapmanız gereken, az önce sunmuş olduğunuz adımları dikkatlice takip etmek!

ev