Levhalar hem pratikliği hem de estetiği açısından dış mekanları döşemek için en çok kullanılan malzemeler arasındadır. Ama her yıl aynı, ilkbahar ve sonbaharda yabani otlar geri gelir ve aralarına girerek döşemenizin ahengini tamamen bozar. Panik yapmayın, işte istenmeyen bitkilerden kurtulmanın etkili ve çevre dostu bir yolu.

Bahçemizde genellikle yeni filizlerin filizlendiğini görmekten hoşlanıyorsak, bu, terasın döşemelerinin veya kaldırım taşlarının ortasında burunlarını işaret eden çirkin küçük yapraklara gelince, durum böyle olmaktan uzaktır. Bahçe yolu. Böylece asi saplarla bitmeyen bir savaş başlar: çekeriz, geri çıkarlar… İşte  çapa kullanmadan, yabani ot mücadelesinde son sözü söylemenin durdurulamaz bir hilesi.

Teras levhaları nasıl ayıklanır?

Döşemelerin ve parke taşlarının araları arasında büyüyen küçük bir bitki görür görmez, onları dışarı çekmek için eğilmeden edemezsiniz. Ama ne yazık ki, bu küçük oyunda nadiren kazanan biz oluyoruz. Ne yaparsak yapalım doğa her zaman hakkını geri alıyor. İşte ev yapımı ürünlerle doğal bir ot öldürücü hazırlamanın yolu.

1- Beyaz sirke bazlı sprey . Bir sprey şişesinde 1 ölçü sirkeyi 2 ölçü suyla seyreltin ve yabani otların çoğaldığı alanlara püskürtün. Sirkede bulunan asetik asit, bitkilerin kurumasına ve cansızlaşmasına yardımcı olacaktır. Güneşin yedek olarak gelmesi için sabahları yapmak en iyisidir.

2- Kaba tuz ile  :  Kaba tuzu  tüm çoğalma alanlarına yayın ve yağmurun nüfuz etmesini bekleyin. Yağmur duyurulmazsa, kaba tuzu suyla karıştırın ve istenmeyen bitkilerin üzerine dökün.

3- Kabartma tozu  ile : Kaba tuz ile tamamen aynı şekilde devam edin.

4- Kaynar su ile  : Kökleri kökü kazınacak sürgünlerin üzerine kaynar su dökün. Termal şok yaprakları ve kökleri yakacaktır. Ayrıca, içerdiği nişastanın herbisit etkisi olduğu için, lavaboya dökmek yerine makarnanızın veya pirincinizin pişirme suyuyla yapabilirsiniz.

Bu doğal ve ekolojik müstahzarları, diğer tarlalarınızı kirletmelerinden korkmadan, elle ayıklamadan çok daha kolay bir şekilde, tüm huzur içinde kullanabilirsiniz.

Ot levhaları ve kaldırım taşları

Döşemeleri ve kaldırım taşlarını düzgün bir şekilde temizlemek için 5 sihirli ipucu

Döşemeler ve döşeme taşları kararma, kirlenme ve yosunla kaplanma eğilimindedir. Sanılanın aksine, yüksek basınçlı bir temizleyici, terasınızı temizlemek için her zaman ideal çözüm değildir ve bazı kaplamalara zarar verebilir. Aynı durum, çevredeki bitki örtüsüne de zarar verebilecek ağartıcı ve amonyak gibi çevreye zararlı kimyasal deterjanlar için de geçerlidir. Bu sorunu gidermek ve dış mekanlarınızın temizliğini ve parlaklığını korumasını sağlamak için izlenmesi gereken prosedür aşağıdadır.

1- Kabartma tozu  : Bu beyaz tozu biraz suyla karıştırıp terasınıza dökün ve itmeli süpürge ile ovalayın. 15 dakika bekletin ve temiz su ile durulayın.

2- Siyah sabun  : Zamanla kararan plakaların yağdan arındırılması ve parlaklığının yeniden kazandırılması için idealdir. Temizlenecek yüzeylere siyah sabunlu su koyun, iyice ovalayın ve durulayın. Siyah sabun, Marsilya sabunu ile değiştirilebilir. Bulaşık deterjanı da çok etkilidir.

3- Terre de Sommières  : Yağ alma ve leke çıkarma özelliği sayesinde bu ince kil tozu, özellikle yemekten veya barbeküden sonra terasınızdaki yağlı lekeleri veya kalıntıları temizlemenizi sağlar. Yapmanız gereken tek şey, etkilenen bölgelere serpmek, birkaç saat etki etmesine izin vermek ve durulamak. Fırçalamaya bile zahmet etmeyin!

4- Odun külleri  : Temizleyici ve yabancı ot öldürücü özelliklere sahiptirler. Döşemeleriniz tıkanmış ve yosun tutmuşsa, kalın bir kül tabakasıyla kaplayın ve birkaç gün etki etmesi için bırakın. Bir itme süpürgesi ile fırçalayın ve durulayın.

5- Soda kristalleri  : kristalleri sıcak suyla karıştırın, bu karışımla terası ovun. Fayanslarınız yeni gibi görünecek! Soda kristalleri aşındırıcı oldukları için kullanırken kendinizi eldiven ve gözlüklerle korumaya dikkat edin.

Terasınızın döşemelerini temizleyin

Tertemiz bahçe teraslarınızın   keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz   , tek yapmanız gereken şezlongu çekmek.